کد خبر: 752214 A

در نشست خبری ستاد اجرایی نمایشگاه کتاب تهران مطرح شد؛

محسن جوادی با بیان اینکه ۲۳۹۸ ناشر داخلی با ۳۰۰ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه امسال حضور می‌یابند، از حضور ۸۰۰ ناشر خارجی با ۱۳۷ عنوان کتاب در بخش بین‌المللی نمایشگاه خبر داد که مشتمل بر ناشرانی از ۳۰ کشور مختلف هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در نشست خبری ستاد اجرایی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که با حضور محسن جوادی (معاون وزیر و رئیس نمایشگاه)، قادر آشنا (قائم مقام نمایشگاه و رئیس مجتمع نمایشگاه‌های فرهنگی ایران) و ایوب دهقانکار (رئیس شورای نظارت و ارزیابی نمایشگاه کتاب) برگزار شد، مدیران در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران با ارائه آماری از کم و کیف نمایشگاه وارد فاز جدیدی از اجرائیات نمایشگاه سی و دوم شدند.

کاهش تصدی‌گری بزرگترین دستاورد ماست

در ابتدای این نشست محسن جوادی ضمن ابراز تسلیت و همدردی با سیل‌زدگان اظهار امیدواری کرد که دانشجویان مناطق سیل‌زده بتوانند همچون سال‌های گذشته در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران حضور داشته باشند.

وی با تشکر از کمیسیون فرهنگی شورای شهر و همچنین سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، اتحادیه ناشران و کتابفروشان و سایر تشکل‌های صنفی حوزه کتاب اظهار داشت: نمایشگاه کتاب آوردگاهی برای پوشش دستاوردهای سالانه این حوزه در سراسر کشور است.

معاون وزیر ارشاد با بیان اینکه تلاش برای بسط فرهنگ کتابخوانی و همچنین تقویت صنعت نشر از اهداف اصلی نمایشگاه کتاب هستند، گفت: با حمایت‌های دولت محترم و شخص وزیر ارشاد امسال نیز نگرانی‌های موجود در رابطه با کمبودهای این حوزه مرتفع شده و امیدواریم که نمایشگاهی قدرتمند و باکیفیت همچون سال‌های گذشته برپا کنیم.

وی با بیان اینکه پس از بروز تحریم‌ها تامین کاغذ نیز دچار مشکلاتی شد که با ایجاد کارگروه ساماندهی کاغذ این مشکل تا حدود زیادی مرتفع شد و همچنین بدهی‌های دولت به ناشران نیز تا حدود زیادی کاهش یافت.

معاون وزیر ارشاد یادآور شد: کاهش تصدی‌گری دولتی در امور اجرایی نمایشگاه یکی از نکات ویژه برگزاری نمایشگاه است که در این زمینه سیاست‌ دولت کاهش تصدی‌‌گری دولت، صرفه‌جویی، شفافیت و افزایش مشارکت صنوف مرتبط برای برگزاری این نمایشگاه در نظر گرفته شده است.

جوادی با بیان اینکه بسط ارتباطات بین‌المللی و دیپلماسی فرهنگی از جمله دیگر اهداف نمایشگاه است که امسال همچون چند دوره پیشین با حضور مهمان ویژه برگزار خواهد شد و مهمان ویژه این نشست کشور جمهوری خلق چین است.

رئیس نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با بیان اینکه ۲۳۹۸ ناشر داخلی با ۳۰۰ هزار عنوان کتاب در نمایشگاه امسال حضور می‌یابند، افزود: ۸۰۰ ناشر خارجی با ۱۳۷ عنوان کتاب در بخش بین‌المللی نمایشگاه حضور می‌یابند که مشتمل بر ناشرانی از ۳۰ کشور مختلف هستند.

جوادی خاطرنشان کرد: یارانه‌های مرتبط با کتب لاتین و عربی بیشتر به کتبی که در سه سال اخیر چاپ شده‌اند تعلق خواهد یافت.

حضور ۳۰ کشور خارجی در نمایشگاه کتاب

در ادامه این نشست قادر آشنا با بیان اینکه در شروع کار نمایشگاه جهت‌گیری‌های خاصی برای سیاست‌گذاری طراحی شد، اظهار داشت: این جهت‌گیری‌ها مشتمل بر مسائل کیفی، مالی، تبلیغاتی و فرهنگی بوده که در شورای سیاست‌گذاری نیز به تصویب رسید و در این مصوبات، هم‌گرایی گسترده‌ای میان تشکل‌های صنفی و نهادهای سیاست‌گذار بوده است.

رئیس مجتمع نمایشگاه‌های فرهنگی ایران همچنین راهبرد چابک‌سازی و افزایش سرعت اجرایی از طریق کاهش تصدی‌گری دولت در امور نمایشگاه را به عنوان اساسی‌ترین راهبرد این دوره از مدیران اجرایی دانست.

وی افزود: در سال جدید با توجه به مشکلاتی که در رابطه با تامین اعتبارات و منابع مالی وجود داشت سعی کردیم که صرفه‌جویی حداکثری را در دستور کار قرار دهیم و در همین راستا بودجه برگزاری نمایشگاه که در سال گذشته ۱۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بود را به ۱۵ میلیارد تومان کاهش دادیم.

آشنا خاطرنشان کرد: شفاف‌سازی درآمدها و مزایده‌ها از اصلی‌ترین دغدغه‌های ما بود که اکنون می‌توانیم از تحقق آن سخن بگوییم. همچنین همکاری شهرداری تهران و مجموعه مصلا در بحث برپایی نمایشگاه از دیگر خرسندی‌هایی است که می‌توانیم در رابطه با آن صحبت کنیم.

وی افزود: پیشنهاد شورای شهر و شهرداری تهران برگزاری نمایشگاه در مجموعه شهر آفتاب بود که پس از ارائه توضیحات از جانب ما قانع شدند و در راستای برگزاری نمایشگاه در مصلی حداکثر همکاری ممکن را با ستاد اجرایی برگزاری نمایشگاه داشتند. همچنین در رابطه با مکان‌گزینی برای ناشران مختلف، امسال شاهد استقرار بخش عمده‌تری از ناشران در فضاهای مسقف خواهیم بود و تنها ناشران دانشگاهی در فضایی بیرون از محدوده مسقف مستقر خواهند بود.

آشنا همچنین در رابطه با مباحث رفاهی مرتبط با نمایشگاه اظهار داشت: این مسائل برای ما از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به همین جهت امسال تعداد استراحت‌گاه‌های موجود در محدوده نمایشگاه افزایشی صد در صدی نسبت به دوره‌های گذشته داشتند همچنین مکان‌های خاصی برای سالمندان با همکاری شهرداری تهران تعبیه شده است که جای تبلیغ دارد.

وی در رابطه با تردد شهروندان به محل نمایشگاه نیز خاطرنشان ساخت: شهرداری تهران تعدادی اتوبوس در مراکز مختلف شهر برای جابجایی شهروندان به نمایشگاه را در نظر گرفته است که از روز چهار اردیبهشت تا پایان نمایشگاه به جابجایی مسافران در ساعات فعالیت نمایشگاه خواهند پرداخت.

وی افزود: هر چند اجرائیات با تاخیر آغاز شد اما نظم عملیاتی خوبی بر فرآیند اجرایی نمایشگاه حکمفرماست و در این ۳۰ کشور خارجی نیز میهمان ما خواهند بود. در رابطه با مسائل فرهنگی نیز چندین موضوع در این دوره به شدت مورد توجه ما قرار دارد یکی از این موضوعات حوزه نشر است. موضوع تحریم سپاه و فقدان پشتوانه حقوقی بین‌المللی آن از دیگر موضوعات فرهنگی است که در نمایشگاه به آن پرداخته می‌شود. همچنین موضوع سیل و حماسه ملت ایران در راستای کمک‌رسانی به سیل‌زدگان یکی دیگر از مسائل فرهنگی مورد توجه برگزارکنندگان نمایشگاه کتاب خواهد بود.

رشد چهار برابری حضور دانشگاهیان

در پایان این نشست ایوب دهقانکار (رئیس شورای نظارت و ارزیابی نمایشگاه کتاب) با ارائه آماری از فعالیت‌های صورت پذیرفته اظهار داشت: در این دوره از نمایشگاه و در مبحث نظارت سه کارگروه ویژه حضور دارند: یک: کارگروه نظارت بر ناشران داخلی، دو: کارگروه نظارت بر ناشران خارجی و سه: کارگروه نظارت بر مسائل مالی مرتبط با نمایشگاه.

وی همچنین با اعلام آغاز فعالیت سامانه پیامکی ۱۰۰۰۳۸۵۱ خاطرنشان ساخت: این سامانه آماده دریافت پیشنهادات، انتقادات و شکایات شهروندان مراجعه‌کننده به نمایشگاه خواهد بود.

دهقانکار در رابطه با یارانه خرید کتاب نیز اذعان داشت: یارانه مورد نظر تخصیص یافته که در حوزه طلاب و دانشجویان فرصت ثبت‌نام برای دریافت بن‌کارت‌های یارانه‌ای کتاب نیز تمدید شد.

وی در رابطه با مبلغ بن‌کارت‌ها هم افزود: افزایش ۵۰ درصدی مبلغ بن‌کارت از دیگر نکات اجرایی متمایز امسال نسبت به سال گذشته در نمایشگاه است.

وی با بیان اینکه ثبت‌نام اساتید و دانشگاهیان نسبت به سال گذشته افزایش چهار برابری داشته، خاطرنشان ساخت: فرآیند ثبت نام حضور موسسات دولتی و نهادهای مختلف در نمایشگاه کتاب نیز آغاز شده است.

رئیس شورای نظارت بر نمایشگاه کتاب در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به نخستین حضور مجموعه استارت‌آپ‌های مرتبط با حوزه کتاب در نمایشگاه امسال یادآور شد: این نخستین بار است که بخش ویژه‌ای برای استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان در عرصه کتاب تعبیه می‌شود که دست‌کم میزبان ۵۰ تا ۱۰۰ شرکت استارت‌آپی مختلف در این بخش خواهد بود.

دهقانکار در پایان با بیان اینکه پس از صدور بیانیه موسوم به گام دوم انقلاب اسلامی از جانب رهبر انقلاب کوشیدیم تا این منویات را در مسیر گفتمان‌سازی در نظر گرفته و فضاها و برنامه‌های فرهنگی مرتبط با آن را نیز در نمایشگاه مدنظر داشته باشیم.

بودجه مسافران نمایشگاه بین المللی کتاب سازمان فرهنگی هنری نظارت و ارزیابی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر