کد خبر: 751892 A

با حضور مسئولان صداوسیما؛

مراسم افتتاح خبرگزاری بین‌المللی تصویری ایران‌پرس و آیین بهره برداری از پروژه‌های معاونت برون مرزی امروز(۲۷فروردین ماه) در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، مراسم افتتاح خبرگزاری بین‌المللی تصویری ایران پرس و آیین بهره برداری از پروژه‌های معاونت برون مرزی امروز(۲۷فروردین ماه) در مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار شد.

عبدالعلی علی‌عسکری رئیس صداوسیما، حجت الاسلام محسن قمی معاون امور بین‌الملل دفتر مقام معظم رهبری، پیمان جبلی معاون برون مرزی صداوسیما و رضا علیدادی معاون فنی به همراه جمعی از کارمندان و اهالی رسانه‌های خارجی از حاضران در این مراسم بودند.

این آئین با قرائت آیاتی از قرآن کریم توسط احمد ابوالقاسمی مدیر رادیو قرآن آغاز شد.در ادامه تصاویری از مناطق سیل‌زده خوزستان پخش شد.

سپس پیمان جبلی در این مراسم گفت: پروژه هایی که در حال راه اندازی است، در راستای تصحیح تصاویری از کشور است. به نوعی ما قربانی تصویرسازی کشورهای غربی هستیم؛ چراکه واقعیت‌ها به وسیله رسانه‌های دنیا ارائه می‌شد. اما حال قرار شده تا تصویرسازی از پیشرفت و دستاوردها در چهل سال دوم انقلاب اسلامی را خودمان داشته باشیم. بنابراین «ایران پرس» را بعد از یک سال کار آزمایشی افتتاح می‌کنیم. این خبرگزاری با هدف ارائه تصویر درست به افکار عمومی ایجاد شده و به صورت زنده و تا اطلاع ثانوی رایگان اخبار در اختیار مردم قرار می‌دهد.

وی ادامه داد: این اولین خبرگزاری تصویری کشور است و ما در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، دفاعی و… تصاویر را تا اطلاع ثانوی به صورت رایگان در قالب گزارش‌های خبری بدون خبرنگار در اختیار رسانه‌های خبری دنیا و رسانه‌های داوطلب قرار می‌دهیم.

جبلی از راه‌اندازی شبکه العالم در سوریه خبر داد و اظهار کرد: پروژه دیگر ما راه‌اندازی شبکه العالم در سوریه است که تهیه و تولید، کادر، امکانات و استودیوها همه در کشور سوریه است. شبکه العالم با هدف حضور در عرصه فکری و فرهنگی سوریه راه اندازی شد و اکنون یک سال و چند ماه است که از افتتاح آزمایشی این شبکه می‌گذرد.

وی از فعالیت رسمی شبکه‌ای برای آفریقایی‌ها خبر داد و گفت: رسانه جمهوری اسلامی با شبکه «هوسا تی‌وی»، بعد از یک سال فعالیت آموزشی پخش رسمی و ۲۴ ساعته خود را شروع می‌کند و امیدوارم شاهد پخش ماهواره‌ای این شبکه هم باشیم. این شبکه ناظر بر استعدادها و فرصت‌ها در آفریقاست.

در ادامه حجت الاسلام محسن قمی با اشاره به فعالیت شبکه‌های معاونت برون مرزی مثل العالم و پرس تی‌وی و رویکردهای آنها در بحث مذاکرات هسته‌ای و تحولات سوریه از مدیران صداوسیما تشکر کرده و اظهار داشت: همه این موارد مطالبات نظام از صداوسیما بوده است. راه‌اندازی «ایران پرس» و «هوسا تی‌وی» و «العالم سوری» همراه با ابتکار و خلاقیت در زمانی صورت گرفته است که با مشکل مالی مواجهیم و این مهم جز با همت بلند امکان‌پذیر نیست و خواهش می‌کنم همانطور که رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم نکته‌ای را با عنوان جبران ضعف رسانه‌ای بیان فرمودند این اتفاقات رسانه‌ای در عرصه‌های دیگر حوزه بین‌الملل هم شکل بگیرد.

قمی در ادامه توضیح داد: موفق‌ترین رسانه‌ها در طول تاریخ، انبیا بودند و همچنین انسان‌هایی که راه انبیا را طی کردند و اگر فعالان رسانه خودشان پیامی نداشته باشند، نمی‌توانند ادعا کنند که در این راستا قدمی برداشته‌اند.

وی با اشاره بر اصل عدالت بیان داشت: در بیانیه گام دوم رهبر انقلاب بر این موضوع تاکید شده که گفتمان انقلاب را در چند عرصه از جمله عدالت ترویج کنیم. آگاهی سازی نسبت به آپارتاید جنسی، نیاز بشریت به معنویت و اخلاق و توجه به عقلانیت و… باید در رسانه‌های ما نشان داده شود. با توجه به شرایطی که در کشور ما حاکم است باید از رسانه‌ها در تبیین این شرایط تشکر کنیم.

وی افزود: در این شرایط دو خباثت از دشمنان ما به ویژه آمریکا سر زد که یکی جلوگیری از کمک‌های مردم و حتی جلوگیری از کمک به هلال احمر در اتفاقات اخیر و خباثت دیگر تروریست اعلام کردن سپاه بود. البته این اولین بار نبود و پیش از این هم این پروژه مطرح شده بود و ترامپ آن را عملی کرد. چراکه فهمید نقش سپاه در مقابله با تروریسم مؤثر است با این حال مردم یکپارچگی خود را در حمایت از سپاه به یک رسوایی برای آمریکا تبدیل کردند.

در ادامه عباس محمدنژاد رئیس خبرگزاری ایران پرس نیز بیان کرد: روندی که در حوزه تولید خبر در دنیا رخ داده است، بیشتر تحت انحصار اروپا و آمریکاست و سهم کشورهای مستقل در تولید خبر اندک است. آنها روندی دارند که در بحث تصاویر خبری بسیار بغرنج است. چراکه مفهوم موردنظر خود را القا می‌کنند.

وی ادامه داد: با توجه به هزینه‌های گرانی که بود، بودجه ابتدایی کفاف نمی‌داد. ما در ادامه روند کاری خود از افرادی که به جمهوری اسلامی علاقه‌مند هستند دعوت کردیم تا به ما کمک کنند. اکنون ۷۳ خبرنگار آزاد در۲۳ کشور آماده هستند تا با کمترین هزینه به ما کمک کنند. در ۲۷ استان و ۲۷ شهر کشور خودمان هم خبرنگاران آماده کمک هستند.

محمدنژاد در پایان اظهار کرد: برای اینکه کار موازی صورت نگیرد از تولیدات شبکه‌های خبری سازمان هم کمک می‌گیریم‌. اگر زیرساخت‌های لازم سریع‌تر فراهم شود تصاویر در اختیار خبرگزاری‌ها قرار خواهد گرفت.

محمدمهدی مظاهری رئیس مؤسسه فرهنگی اکو نیز در این مراسم در سخنانی عنوان کرد: ما دو روز قبل برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی اتحادیه رسانه‌ها و رادیو و تلویزیون‌های کشورهای عضو اکو را اعلام کردیم و امیدواریم شاهد حضور رؤسای سازمان صداوسیمای عضو اکو در تهران با میزبانی صداوسیما برگزار کنیم تا صلح رسانه‌ای را بر پایه اشتراکات فرهنگی برای مقابله با جنگ‌طلبی پایه‌ریزی کنیم.

در ادامه عبدالعلی علی عسکری رئیس صداوسیما با اعلام شروع رسمی شبکه العالم، خطاب به متولیان این شبکه گفت: شما دارید یک شبکه تراز بالا را ارائه می‌کنید. این شبکه بسیار مهم است و می‌تواند در شرایط فعلی سوریه اثرات خوبی داشته باشد. ان‌شاالله این شبکه پل ارتباطی بین ملت ایران و کشور دوست و برادر سوریه باشد. همچنین امیدواریم این شبکه تقویت‌کننده جبهه مقاومت و تلاش در جهت دست‌یابی سوریه به آرمان‌های بلندش باشد.

رئیس سازمان صدا و سیما در ادامه بیان کرد: این خبرگزاری تثبیت‌کننده خون شهداست و به نوعی کار رسانه‌ای یک کار بزرگ و جهادی به شمار می‌رود. خبرگزاری ایران پرس یک برنامه جدی بود که باید عملی می‌شد و من هم از تشکیل آن تشکر می‌کنم. ما حمایت خود را از آن انجام خواهیم داد و امیدوارم دوستان کمک کنند تا این خبرگزاری بین‌المللی تصویری هم بتواند پرقدرت به کار خود ادامه دهد و در جذب مخاطبان به بهترین شکل عمل کند.

رئیس رسانه ملی در پایان تأکید کرد: ما با توکل به خداوند و توسل به امیر مؤمنان (ع) فعالیت رسمی این شبکه را آغاز می‌کنیم.

در ادامه ناجی چنانی رییس شبکه العالم طی یک ارتباط تصویری گفت: تمامی نیروهای این کانال سوری هستند و این نخستین تجربه سازمان است که تمامی تولیدات آن از صفر تا صد در سوریه صورت می‌گیرد. شعار امید و آینده برای این شبکه در نظر گرفته شده و ما با طی دوران پساداعش سعی کردیم برنامه‌هایی رقابتی و هوشمندانه با حضور جوانان سوری در دستور کار قرار دهیم.

وی افزود: دشمنان کشور سوریه و رسانه‌ها که قافیه را در جنگ نظامی باخته‌اند به این راحتی دست از سر مردم برنمی‌دارند. القای طایفه‌گری و… راهکارهای دشمن است و کانال العالم سوری می‌تواند به مقابله با این هجمه رسانه‌ای برخیزد. بی بی سی عراق و مصر دنبال تحقق اهداف شوم خود هستند ما هم باید بتوانیم اهداف خود را با غلبه به رسانه‌های مقابل محقق کنیم.

اخلاق ایران رسانه صدا و سیما معاون «ایران پرس» افتتاح شد
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر