کد خبر: 748589 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

۱۲ نفر از تهیه‌کنندگان سینما برای تشکیل صنف واحد تهیه‌کنندگی تا پایان فصل بهار انتخاب شدند.

سیدضیاء هاشمی (دبیر شورای یکپارچگی تهیه‌کنندگی) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، با اشاره به اجرای مقدمات تشکیل صنف واحد تهیه‌کنندگی در سینما گفت: در آخرین جلسه‌ای که روز 27 اسفند ماه سال گذشته با دکتر حسین انتظامی (رئیس سازمان سینمایی) داشتیم، ایشان تاکید داشتند که تهیه‌کنندگان به یک صنف یکپارچه برسند و دیگر نمی‌توان در بحث تهیه‌کنندگی سینما با چند صنف مذاکره کرد.  تصمیم‌گیری‌ها و نظرات باید در یک صنف واحد اتخاذ شود و مسئولیت دبیری، نظارت و پیگیری تشکیل این صنف واحد به من سپرده شد.

وی ادامه داد: البته پیش‌تر، اکثریت جامعه تهیه‌کنندگان به لزوم وحدت تهیه‌کنندگان سینما و تشکیل یک صنف واحد برای اخذ تصمیم‌های جامع تاکید داشتند و با دستور جدید دکتر‌ انتظامی روند تشکیل این صنف تسریع شده و سرعت بیشتری گرفت.

هاشمی افزود: 12 نفر از اعضای فعال و موثر تهیه‌کنندگی به نمایندگی از جامعه تهیه‌کنندگان برای تشکیل صنف واحد انتخاب شدند و قرار است این 12 نفر تا قبل از پایان فروردین لیست اسامی افرادی که مورد تایید است را برای برگزاری انتخابات و مجمع عمومی اعلام و منتشر کنند. همچنین نحوه و شرایط پذیرش تهیه‌کنندگان و چگونگی انتخاب این افراد نیز تا قبل از  پایان فروردین 98 اطلاع‌رسانی می‌شود.

وی ادامه داد: نتایج این جلسات و برگزاری این مجمع و انتخابات باید منجر به تشکیل یک صنف واحد تحت یک نام مورد توافق باشد و بعد از تشکیل این صنف دیگر اسامی همچون شورای عالی تهیه‌کنندگان و‌‌‌‌....  اعتباری نخواهد داشت و همه تهیه‌کنندگان تحت یک نام و یک صنف فعالیت خواهند کرد.

هاشمی با اشاره به اینکه این صنف با حضور همه تهیه‌کنندگان پذیرفته شده؛ تشکیل می‌شود و نه نماینده از گروه‌ها و تشکل‌های مختلف حضور دارند، گفت: منوچهر شاهسواری، علی آشتیانی‌پور، جهانگیر کوثری، غلامرضا موسوی، منیژه حکمت، سیدمحمود رضوی، مهرداد فرید، محمد احمدی، امیرشهاب رضویان، سیدضیاء هاشمی، محمدحسین فرحبخش و مسعود اطیابی به عنوان "12 نفر" برای بررسی سوابق افراد و تشکیل صنف واحد و یکپارچه انتخاب شدند.

وی ادامه داد: نگارش اساسنامه و نظام نامه صنف واحد تهیه‌کنندگی به پایان رسیده و بعد از تایید افراد متقاضی حضور در صنف توسط گروه 12 نفره، مجمع عمومی و انتخابات برگزار می‌شود.

هاشمی در باره اینکه آیا این صنف واحد به عضویت خانه سینما درخواهد آمد یا مانند سایر صنوف در وزارت کار ثبت می‌شود، گفت: درباره این مساله یک نظر شخصی وجود دارد و یک نظر صنفی. از لحاظ نظر شخصی من، معتقدم صنوفی که نقش کارفرمایی در سینما دارند مانند تهیه‌کنندگان، پخش‌کنندگان و سینماداران نباید در خانه سینما عضو شوند زیرا دچار تضاد منافع هستند البته همکاری و تعامل با خانه سینما برای رسیدن به اهداف مشترک بسیار لازم است.

وی ادامه داد: ثبت صنف تهیه‌کنندگان در وزارت کار نیز هیچ سنخیتی با فعالیت‌های این صنف ندارد و سودی نیز برای تهیه‌کنندگان سینما نخواهد داشت و به نظر من نیازی به ثبت در وزارت کار نیست البته درباره این دو مساله باید بعد از تشکیل صنف و بر اساس نظر جمعی تصمیم‌گیری شود اما ثبت در وزارت ارشاد بهترین گزینه است.  

هاشمی همچنین با اشاره به انحلال کمیته انضباطی اکران گفت: متاسفانه یکی از اشتباهاتی که در سال گذشته رخ داد استقلال کمیته انضباطی اکران و مجزا شدن آن از شورای صنفی نمایش بود البته من از ابتدا با این استقلال مخالف بودم و این مساله باعث دو دستگی و اختلاف جدی شد.

وی ادامه داد: استقلال این کمیته اثرگذاری آن را در بحث اکران کاهش داد و خود من پیشنهاد انحلال این کمیته را مطرح کردم که با موافقت سازمان سینمایی همراه شد و پیشنهاد تشکیل یک کمیته نظارت در داخل شورای صنفی نمایش را مطرح کردم که مورد قبول قرار گرفت و نظارت در داخل شورا صورت می‌گیرد.

سیدضیا هاشمی صنف تهیه کنندگان سینما جزئیات تشکیل صنف واحد تهیه‌کنندگان جزئیات جزئیات انحلال کمیته انضباطی اکران جزئیات تشکیل صنف واحد تهیه‌کنندگان و انحلال کمیته انضباطی اکران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر