کد خبر: 748365 A

پروژه گمانه‌زنی محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری در حال انجام است.

به گزارش ایلنا، یعقوب زلقی (سرپرست هیأت باستان شناسی گمانه زنی در محوطه پیرامون آرامگاه یعقوب لیث صفاری) گفت: آرامگاه یعقوب لیث قسمتی از محدوده عرصه وحریم محوطه تاریخی گندی شاپور است که هیأت باستان شناسی صرفا در محیط۱۰ هکتاری پیرامون آرامگاه مشغول گمانه زنی است.

او شناسایی و پژوهش گاهنگارانه در لایه‌های تاریخی و شناخت گستره آثار پیرامون آرامگاه را از اهداف اولیه این پروژه خواند و تصریح کرد: پاسخ به این پرسش که این محوطه تاریخی چه کاربردی داشته، هدف دیگری است که دنبال می‌شود.

وی پی بردن به روند تغییر و تحولات تاریخی محوطه  را از دیگر اهدافی دانست که هیأت باستان شناسی در خلال این پروژه به دنبال آن است.

زلقی در ادامه افزود: یکی از مسایل حول محور محوطه گندی شاپور کثرت نسبی داده‌های تاریخی (متون) است که دستیابی به شواهد باستانشناختی در این مورد نیز از جمله اهداف ضمنی این پروژه است.

وی در پایان با بیان اینکه این پروژه گمانه زنی با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است تصریح کرد: این محوطه به جهت ارتفاع بالا از سطح دریا به لحاظ سیلاب‌های اخیر مصون مانده است.

گفتنی است، آرامگاه یعقوب لیث صفاری، در روستای شاه‌آباد در ده کیلومتری دزفول، سمت راست جاده دزفول به شوشتر قرار دارد و در کنار این آرامگاه بازمانده‌های شهر گندی شاپور دیده می‌شود.

گنبد بلند مضرس (دندانه دار) سفید رنگ و جلال عمارت بقعه از دور کاملاً جلوه‌گر است. در اطراف بقعه، قبرستان وسیعی است که در آن وجود سنگ قبرهای قدیمی، نشانگرتاریخ کهن این بناست.

یعقوب لیث «رادمان پسر ماهک سیستانی» یکی از پادشاهان ایران و از دودمان صفاری بود. یعقوب لیث صفار نخستین کسی بود که زبان پارسی را ۲۰۰ سال پس از ورود اسلام به ایران، به عنوان زبان رسمی ایران اعلام کرد و پس از آن دیگر کسی حق نداشت در دربار او به زبانی غیر از پارسی سخن بگوید.

باستانشناسی گمانه زنی محوطه باستانی آرامگاه یعقوب لیث صفاری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر