کد خبر: 746220 A

واکنش مجموعه تئاتر «مان» به درگذشت جمشید مشایخی؛

بخشی از پیام تسلیت مجموعه تئاتر خصوصی مان در پی درگذشت جمشید مشایخی: اوایل اسفندماه سال 1392 بود که تماشاخانه مجموعه خصوصی تئاتر «مان»، با نام استاد جمشید مشایخی وبا حضور ایشان و جمعی از هنرمندان و فعالان تئاتر افتتاح شد. حدود 5 سال از آن زمان می‌گذرد و حال ما در سوگ از دست دادن استاد، این هنرمند پیشکسوت عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون نشسته‌ایم.

به گزارش ایلنا، تماشاخانه تئاتر «مان» که با نام جمشید مشایخی کار خود را آغاز کرده بود، در پی درگذشت این بازیگر پیشکسوت تئاتر، پیام تسلیتی به شرح زیر صادر کرده است:

«اوایل اسفندماه سال 1392 بود که تماشاخانه مجموعه خصوصی تئاتر «مان»، با نام استاد جمشید مشایخی وبا حضور ایشان و جمعی از هنرمندان و فعالان تئاتر افتتاح شد. حدود 5 سال از آن زمان می‌گذرد و حال ما در سوگ از دست دادن استاد، این هنرمند پیشکسوت عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون نشسته‌ایم.

دراین مجال گریزی بر آن مراسم و سخنان ایشان داریم: «من به اخلاق بیشتر از هر چیز اهمیت داده‌ام؛ پیشکسوت کسی است که اخلاق داشته باشد. باید اسم مشایخی را از این تماشاخانه برداریم و به جای آن کلمه «ما» را بگذاریم چون منی وجود ندارد... هنرمند رئیس نمی‌خواهد بلکه فردی را می‌خواهد که راه را برایش باز کند تا او بتواند اثر خود را نمایش دهد؛ در دوره مدیریتم در عرصه تئاتر ما یک شورای تئاتر داشتیم. همه می‌گویند که با دیکتاتوری نمی‌شود به آزادی رسید ولی من در آن زمان این کار را در اداره تئاتر انجام دادم و تمام نمایشنامه‌ها امکان اجرا پیدا کردند.»

همچنین در مستند «نقش یار» که به کارگردانی حسین میربابا ساخته شده بود، جمشید مشایخی به مرور گذشته هنری خود پرداخت و از مشکلات نسل خود برای شکل‌گیری تئاتر و ارتباط با مردم در شروع راه سخن گفت. وی با اشاره به اینکه کار خود را از سال 1336 و در سالن کوچک اداره هنرهای دراماتیک شروع کرده گفت: «در آن زمان تماشاگران با کارت دعوت به تماشای تئاتر می‌آمدند و ما خیلی زحمت کشیدیم تا توانستیم بعدها با افتتاح تماشاخانه سنگلج مردم را به تالارهای تئاتر بکشانیم. تئاتر انسان را به حقیقت می‌رساند و می‌تواند افکارش را به سطح اهورایی ارتقا دهد.» صحبت‌های اهالی تئاتر درباره استاد مشایخی و پخش تکه‌هایی از بازی ایشان در آثار زنده یاد علی حاتمی، دیگر بخش‌های مستند نقش یار را تشکیل می‌داد. بخش آخر این مستند امضای تفاهم‌نامه نامگذاری سالن تئاتر مان به اسم استاد مشایخی از سوی ایشان و شاهین چگینی، مدیر مجموعه هنرهای نمایشی مان بود.

شاهین چگینی می‌گوید: این افتخار که نام استاد جمشید مشایخی بر سر درِ تماشاخانه ما باشد، بسیار جای مسرت دارد و این مهم در زمان حیات ایشان به دست آمد و استاد گران‌قدر، در مراسم افتتاح تماشاخانه حضور داشت. ایشان یکی از داشته‌های باارزش ملی ما بوده و خواهند بود و جایگاهشان در هنر ایران جاودانه است. تماشاخانه استاد جمشید مشایخی، درگذشت ایشان را به خانواده‌ محترم‌شان، اهالی هنر و مردم ایران تسلیت می‌گوید.

جمشید مشایخی پیام تسلیت نمایشنامه تئاتر خصوصی مجموعه تئاتر مان تئاتر مان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر