کد خبر: 744735 A

مدیر فرهنگی هنری منطقه آزاد ارس گفت:

مدیر فرهنگی هنری منطقه آزاد ارس گفت: امسال ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس تبدیل شد به اولین دوره برگزاری این جشنواره به صورت سراسری؛ از همین روی کیفیت آثار پذیرفته شده در بخش های مختلف جشنواره نیز نسبت به نگاه ملی افزایش چشم گیری نسبت به سال های گذشته داشت.

به گزارش ایلنا، ششمین دوره از جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس در حالی همزمان با روز جهانی تئاتر و روز ملی هنرهای نمایشی آغاز به کار کرد که این جشنواره میزبان آثار راه یافته از 20 استان کشور بود.

ابراهیم نصیری (مدیر فرهنگی هنری منطقه آزاد ارس) در خصوص کلیات جشنواره ششم ارس ضمن اشاره به همزمانی این رویداد با عید نوروز و روز جهانی تئاتر استقبال گردشگران و مخاطبان از اجراهای جشنواره را بسیار پربار ارزیابی کرد و گفت: منطقه ارس و شهرستان جلفا نوروز امسال میزبان بالغ بر چهار میلیون نفر گردشگر بود که این میزان ارتباط مستقیمی با مخاطبان آثار جشنواره داشت. وی در همین رابطه افزود: تقارن و همزمانی این چند مناسبت با ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس موجب بالا رفتن انرژی اولین رویداد تئاتری کشور در سال جدید شده است.

نصیری در خصوص کیفیت آثار این دوره از جشنواره بیان کرد: امسال ششمین جشنواره تئاتر خیابانی ارس تبدیل شد به اولین دوره برگزاری این جشنواره به صورت سراسری؛ از همین روی کیفیت آثار پذیرفته شده در بخش‌های مختلف جشنواره نیز نسبت به نگاه ملی افزایش چشم‌گیری نسبت به سال‌های گذشته داشت.

ابراهیم نصیری ادامه داد: از 20 استان و 4 منطقه آزاد کشور 161 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که این تعداد و میزان استقبال هنرمندان تئاتر، نشانگر اعتماد اهالی تئاتر به جشنواره ارس و مایه افتخار دبیرخانه این دوره از جشنواره ارس بوده است. وی افزود: در مقابل این حجم از اعتماد جامعه تئاتری کشور به جشنواره ارس، انتظارات هم از این جشنواره بالا بود و باعث شد تمام تلاش خود را در جهت هر چه بهتر برگزار شدن این جشنواره به خدمت بگیریم و به نحو احسنت و در خوری از 200 شرکت کننده در قالب گروه های مختلف تئاتری میزبانی کنیم.

وی با اشاره به بخش‌های مختلف این دوره از جشنواره تئاتر خیابانی ارس قرار دادن آثار آئینی در بخش مسابقه را از نکات قابل توجه جشنواره امسال دانست و گفت: در سال‌های گذشته بخش آئینی جزو بخش رقابتی جشنواره نبود اما امسال آثار آئینی با ضمیمه پژوهشی در این جشنواره شرکت داشتند که مورد داوری مجزا نیز قرار گرفتند چرا که برگزاری جشنواره ارس در ایام نوروز چنین بخشی را می‌طلبید تا گردشگران این منطقه با آئین ها و سنن آذربایجان و ایران آشنا شوند و فرهنگ‌سازی تئاتر نیز مد نظر قرار گرفت.

نماینده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در منطقه آزاد ارس در خصوص برگزاری چنین جشنواره ای در صفر ترین نقطه مرزی کشور و نگاه مسئولین این منطقه به آینده این جشنواره افزود: شهرستان جلفا به عنوان یک نقطه مرزی در کمال امنیت موفق شد چنین جشنواره پر بار و پویایی را برگزار کند و با این نگاه می‌توان امید زیادی به برگزاری جشنواره ارس در ابعاد گسترده‌تری نیز داشت، به طوری که برگزاری جشنواره ارس به صورت بین‌المللی در سال‌های آینده در دستور کار مدیران و مسئولان منطقه آزاد ارس قرار گرفته است و به شخصه امیدوارم در سال آینده شاهد برگزاری این جشنواره با حضور گروه‌های تئاتری از کشور‌های همسایه و منطقه باشیم.

وی ادامه داد: جشنواره را در حالی برگزار کردیم که کمتر از 50 متر با مرز فاصله داشتیم و این ادعا را مدیون افرادی هستیم که شبانه روز برای امنیت کشور تلاش می‌کنند؛ نکته دیگر اینکه این منطقه پتانسیل صادرات فرهنگی به کشورهای همسایه را دارد و این مسئله باید مد نظر متولیان فرهنگی کشور و استان قرار گیرد، کما اینکه مدیر کل هنرهای نمایشی کشور دکتر شهرام کرمی نیز در منطقه آزاد ارس حضور دارند و از نزدیک شاهد این پویایی و پتانسیل بالا هستند.

 ششمین جشنواره سراسری تئاتر خیابانی ارس با حضور گروه‌های مختلف تئاتری از 20 استان و 4 منطقه آزاد کشور در قالب 91 اجرا در سه بخش مختلف از 7 تا 10 فروردین در منطقه آزاد ارس، شهرستان جلفا در حال برگزاری است.

تئاتر نمایش منطقه آزاد ارس جشنواره سراسری تئاتر ارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر