کد خبر: 741729 A

گردشگری سلامت یا health torism، در واقع به گونه‌ای از انواع گردشگری اطلاق می‌شود که بیشتر به دنبال بازیابی توان جسمی و سلامتی در همه ابعاد آن، اعم از روحی، روانی و جسمی باشد. در این نوع از گردشگری ایران دارای ظرفیت‌های بالایی بوده اما هنوز در جذب گردشگران نتوانسته انتظارات را برآورده کند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، گردشگری سلامت یا health torism، در واقع به گونه‌ای از انواع گردشگری اطلاق می‌شود که بیشتر به دنبال بازیابی توان جسمی و سلامتی در همه ابعاد آن، اعم از روحی، روانی و جسمی باشد. ساده‌ترین حالت از گردشگری سلامت، خود ماهیت سفر است که فرد با تغییر آب و هوا و مسافرت، دچار مراتبی از بهبود روحیه می‌شود و در حیطه سلامت روحی، توان پیشین خود را بازیابی می‌کند. به همین دلیل می‌توان تمام انواع توریسم را در ذیل توریسم سلامت جای داد. با این حال توریسم سلامت دارای تنوع بسیار بالایی در امکانات مرتبط با جذب گردشگر است و هر کشوری در سراسر دنیا، به دلیل همپوشانی جغرافیا با طبیعت، می‌تواند در این زمینه، برای خودش جایگاهی داشته باشد.

همچنین از دیرباز سفرهای طولانی برای مقاصد پزشکی در سراسر دنیا رایج بوده است. البته یک تفاوت اساسی میان مسافرت پزشکی در عصر حاضر، با توریسم سلامت وجود دارد. در مسافرت‌های درمانی، در واقع خدمات و امکانات پزشکی و درمانی در مبدا وجود ندارد یا نسبت به حل مسئله ناتوان است و سفر از روی اجبار اتفاق می‌افتد. اما در توریسم سلامت، امکانات در مبدا برای حل مشکلات وجود دارد و نیروی متخصص نیز در دسترس است و  فرد درمانجو، به علت وجود ما‌به‌التفاوت در نرخ عرض خدمات بهداشتی و درمانی به مقصد مورد نظر به قصد توریسم سلامت سفر می‌کند.

وجود امکانات بیمارستانی تخصصی و فوق تخصصی گسترده در سرزمین مقصد، تعدد مراکز درمان‌های طبیعی نظیر هیدروتراپی چشمه‌های گوگردی و آب گرم، مراکزی نظیر لجن‌درمانی، طب سوزنی، گیاه‌پزشکی، مجتمع‌های دارویی، هتل بیمارستان، طب سنتی، مراکز پرتودرمانی و سلول‌درمانی، از جمله زمینه‌های جذاب برای جلب توریسم‌های درمان‌جو از سراسر دنیاست. در این رویکرد به توریسم، پزشکان و پرستاران و سایر اعضای کادر درمانی، در واقع به مثابه خدمه توریستی برای مسافران سلامت عمل می‌کنند. کاهش نرخ تعرفه‌های پزشکی و دارویی و همچنین کاهش نرخ تعرفه خدمات پیراپزشکی برای خارجی‌ها، به طور حتم در جلب گردشگران نقش اساسی خواهد داشت.

با توجه به پیشرفت‌های سالیان اخیر ایران در تکنولوژی‌های هسته‌ای، لیزر و اپتیک و سلول‌های بنیادین، گسترش بیمارستان‌ها و مراکز پرتودرمانی با توجه به گسترش سرطان در جهان، به شدت در جذب بیماران سرطانی در جهان، به ایران موثر خواهد بود. توسعه بیمارستان‌های سلول‌درمانی نیز در راستای حل مشکلات مرتبط با ناباروری، می تواند ایران را به اصلی‌ترین مقصد توریسم سلامت در خاورمیانه بدل کند.

همچنین ایران با توجه به اینکه در ریشه‌کن کردن بسیاری از بیماری‌های واگیردار، توفیقات چشمگیری داشته، می‌تواند محلی برای تورهای قرنطینه کودکان مبتلا به بیماری‌های واگیردار عفونی از کودکان آفریقایی را به ایران تعیین کند و از مراجع بین‌المللی نظیر WHO و همچنین یونیسف، اعتبارات مورد نیاز برای این امر را جلب کند که علاوه بر تقویت رویکرد نوع‌دوستی، می‌تواند به جلب توریسم، سرمایه‌گذار خارجی و تکنولوژی‌های پیشرفته‌تر نیز کارگشا باشد.

وجود شهرک گردشگری سلامت در استان مازندران، مراکز و استخرهای هیدروتراپی و آب گرم در سرعین اردبیل، جذابیت‌های مرتبط با وجود آرتمیا و لجن‌درمانی در کنار دریاچه ارومیه، وجود گنبدهای نمکین سمنان برای ایجاد دهکده‌های گردشگری نمک که در ذیل توریسم درمانی پتانسیل گسترده‌ای دارند. امکانات گسترده برای سنگ‌درمانی در نیشابور و بهره‌گیری گسترده رشته کوه زاگرس از شمال تا جنوب، برای گیاه پزشکی و ظرفیت‌های گسترده از ذخایر ژنتیکی داروهای گیاهی و گیاهان دارویی، تحت عنوان پتانسیل‌های طبیعی و نیمه طبیعی ایران برای این حوزه نام برد. همچنین وجود کادرهای پیشرفته درمانی و تعدد پزشکان و جراحان متخصص نیز به طور خودکار به یکی از امکانات جلب گردشگران حوزه سلامت به ایران است.

آب و هوا بهداشتی و درمانی درمان سلامت مشکلات گردشگری سلامت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر