کد خبر: 740643 A

نهمین «همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط» با موضوع هنرهای تجسمی برگزار می‌شود.

به گزارش ایلنا، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نهمین دوره از «همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط» را سال آینده با موضوع هنرهای تجسمی و چالش‌های حقوقی آن برگزار خواهد کرد .

سید عباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، طی احکام جداگانه‌ای اعضای کمیته سیاستگذاری و هماهنگی این همایش را منصوب کرد. به موجب این احکام علی اصغر کاراندیش مروستی (معاون حقوقی و امور مجلس و استان‌ها به عنوان رئیس همایش)، لادن حیدری (معاون وزیر در امور توسعه مدیریت و منابع عضو شورا)، هادی مظفری (مدیر کل هنرهای تجسمی عضو شورا)، محمد مهدی احمدی (مشاور وزیر و مدیر کل حوزه وزارتی، سرپرست معاونت مطبوعاتی و عضو شورا)، حامد سهرابی (مدیر کل دفتر حقوقی و مالکیت معنوی به عنوان دبیرهمایش و عضو شورا)، اعظم صمدی (معاون مالکیت فکری دفتر حقوقی و مالکیت معنوی (مسئول دبیرخانه همایش)) منصوب شدند.

همایش هنرهای تجسمی و چالش‌های حقوقی آن با محورهای علمی: مفهوم هنرهای تجسمی، بررسی مواد مرتبط با هنرهای تجسمی در لایحه حمایت از حقوق مالکیت فکری، نقش سازمان‌های مدیریت جمعی در حمایت از آثار هنری و توسعه کسب و کارهای هنرهای تجسمی، حق بر باز فروش آثار هنری، موزه‌ها و مالکیت ادبی و هنری، مسایل حقوقی هنر آنلاین، چالش‌های حقوقی هنرهای تجسمی معاصر ، توثیق آثار هنرهای تجسمی و مقررات بین‌المللی (وایپو ) در پاییز سال آینده برگزار خواهد شد .

گفتنی ست، با توجه به شرایط هنرهای تجسمی کشور، برگزاری این همایش با موضوع هنرهای تجسمی و چالش‌های حقوقی آن ضرورت دارد، چنان که در مهر ماه سال جاری معاون هنری وزیر نامه‌ای خطاب به هادی مظفری (مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) به مضمون ایجاد ساز و کاری برای پیشگیری از ارائه آثار کپی و رسیدگی به این موضوع نوشت. مجتبی حسینی پیشتر در این نامه آورده بود: با رشد و توسعه کمی و کیفی هنرهای تجسمی و پی‌آیند آن، رونق نسبی اقتصاد این عرصه‌ی هنری به اهتمام فعالان، همچنین توجه مؤکد سیاستگذاران فرهنگی به موضوع اقتصاد هنر، چندی است که اخبار مربوط به کپی سازی و یا نظیره پردازی موجب مخاطره و نگرانی دست‌اندرکاران حوزه هنرهای تجسمی شده است.

وی در این نامه برای مدیر کل هنرهای تجسمی نوشته بود: با توجه به اشراف جناب‌عالی به مسائل حقوقی و شناخت از اقتضائات هنرهای تجسمی انتظار می‌رود با تمهید ساز و کار و همکاری با تمامی نهادهای ذیربط برای پیشگیری از بروز مشکلات ناشی از ارایه آثار برساخته اقدامات بایسته را سریعاً معمول و گزارش‌های ادواری به اینجانب ارایه فرمایید.

شایان ذکر است ، نهمین «همایش ملی حقوق مالکیت ادبی، هنری و حقوق مرتبط» با عنوان «هنرهای تجسمی و چالش‌های حقوقی آن» در آبان ماه سال آینده با حضور کمیته علمی مجرب و اساتید صاحبنظر در حوزه هنرهای تجسمی، اقتصاد هنر ، مالکیت فکری و معنوی، قانون کپی رایت، حقوق هنر آنلاین و... برگزار خواهد شد.

هنرهای تجسمی همایش هنرهای تجسمی چالش‌های حقوقی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر