کد خبر: 739255 A

مدیرکل اداره میراث فرهنگی قم از ثبت خانه آیت الله گلپایگانی(ره)، خانه ملاحسین مولوی و قلعه سزاوار در فهرست آثار ملی خبر داد.

به گزارش ایلنا، حمید یزدانی (مدیرکل اداره میراث فرهنگی قم) گفت: در جلسه کمیته ثبت سازمان میراث فرهنگی که با حضور کارشناسان، صاحب نظران و مسئولان مربوطه برگزار شد سه اثر تاریخی قم واجد ارزش ثبت در فهرست آثار ملی شناخته شدند.

وی ادامه داد: خانه آیت الله گلپایگانی (ره) متعلق به اواخر دوره قاجار که حدود ۸۰ سال در خدمت مقاصد دینی و بیت حضرت آیت الله گلپایگانی بوده است، جزءِ قدیمی ترین نواحی بافت تاریخی استان قم و از معدود خانه‌های ارزشمند تاریخی محسوب می‌شود، این خانه نمونه کاملی از معماری سنتی ایران است که تزئینات آجری و کاشی‌های لعاب دار رخ بام ها از ویژگی های خاص معماری بنا به حساب می‌آید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم افزود: خانه ملاحسین مولوی از مداحان مشهور شهر قم متعلق به دوره قاجار یکی دیگر از آثار ثبت شده در فهرست ملی است، اصلی ترین مصالح ساختمانی این خانه خشت است، تمام دیوارهای باربر و پوشش سقف‌ها در طبقه اول از خشت ساخته شده و از چوب جهت پوشش سقف اتاق‌ها و ساخت در و پنجره‌ها استفاده شده است.

وی با بیان اینکه قلعه سزاوار اثر دیگری است  که در فهرست آثار ملی به ثبت رسید، گفت: قلعه سزاوار  در شهر قم و در  بلوار پیامبر اعظم و در نزدیکی آب انبار تاریخی از جمله آثار معدود تاریخی به جا مانده در محدوده شهری قم است که نسبتا سالم مانده است.

یزدانی تصریح کرد: عمده ترین مصالح بکار رفته در بنا خشت خامِ، سنگ لاشه، چوب و گچ، ملات و اندود گل و کاهگل و از سنگ به عنوان شالوده ساختمان استفاده شده است.

فهرست آثار ملی کشور خانه آیت‌الله گلپایگانی خانه ملاحسین مولوی میراث فرهنگی قم قلعه سزاوار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر