کد خبر: 735934 A

در افتتاحیه مسابقات قرآن کریم اهل سنت مطرح شد:

مراسم افتتاحیه ششمین دوره مسابقات قرآن کریم ویژه طلاب و روحانیون اهل سنت بعدازظهر امروز ۱۲ اسفندماه در شهر گرگان برگزار شد.

 به گزارش ایلنا،حجت‌الاسلام والمسلمین نورعلی دیلم، دبیر اجرایی ششمین دوره مسابقات قرآن کریم ویژه طلاب و روحانیون اهل سنت گفت: استان گلستان مفتخر است که در آن همه مذاهب در کنار هم زندگی مسالمت‌آمیزی دارند و اندیشه همه مردم در این مرز و بوم اعتلای کلمه اسلام و قرآن کریم است. به همین خاطر استان گلستان در کشور به عنوان رنگین کمان اقوام معرفی شده است.

دیلم با بیان اینکه فعالیت‌های قرآنی در سراسر استان گلستان در بین شیعه و سنی درخشش خاصی دارد، گفت: این درخشش به ویژه در ترکمن‌صحرا که بیش از ۱۰۰ موسسه قرآنی، خانه قرآن شهری و روستایی و مکتب‌خانه فعال دارد، به چشم دیده می‌شود. به این فهرست باید مرکز بزرگ اسلامی شمال کشور را نیز اضافه کرد که در عرصه قرآنی برنامه‌های بسیار خوبی را اجرا کرده است.

دبیر اجرایی ششمین دوره مسابقات قرآن کریم ویژه طلاب و روحانیون اهل سنت در پایان بیان کرد: حمایت از مؤلفین قرآنی و قاریان و حافظان و نیز اجرای ویژه‌برنامه‌های اعزام کاروان‌های قرآنی در ماه رمضان، دهه فجر و هفته وحدت در سراسر استان، از جمله برنامه‌هایی بوده که اجرا شده است. در نهایت نیز از همه عزیزانی که زحمت کشیده‌اند تا این رویداد نورانی و قرآنی رقم زده شود، نهایت قدردانی را دارم.

در بخش دیگری از این مراسم، آخوند ناصرمحمدقزل، امام جمعه اهل سنت و از علمای شاخص اهل سنت استان گلستان گفت: استان گلستان نه تنها زیرمجموعه‌ای از اقوام ایران بلکه زیرمجموعه‌ای از بسیاری از کشورها هست، چراکه در این استان از گرجستانی تا مغول و تاجیک و افغانستانی حضور دارد و به برکت نماینده ولی فقیه در استان، اتحاد و انسجام کامل وجود داشته و این اقوام به صورت برادرانه در کنار هم زندگی می‌کنند که این جزء بزرگ‌ترین افتخارات همه ما هست.

وی با بیان اینکه امن‌ترین مرز کشور در استان گلستان وجود دارد، بیان کرد: همه ما از ترک و بلوچ و عرب و ترکمن و ... در کنار هم توانسته‌ایم این مرز را به امن‌ترین مرز کشور تبدیل کنیم.

این عالم اهل سنت در ادامه به ترسیم دورنمایی از عربستان دوران جاهلیت پرداخت و اظهار کرد: در زمانی که جهالت در عربستان بود و به واسطه همین جهالت به جزیره‌ای که تمامی ضدارزش‌های دنیا در آنجا جمع شده بود، تبدیل شده بود؛ پیامبر(ص) ظهور کردند.

وی افزود: در چنین عصری که غرب غرق در جهالت شده و در منجلاب غوطه می‌خورد و مسیحیت تمام تحریفات خود را به اوج رسانده و دین بازیچه علما شده بود، اسلام رشد یافته و درخت آن بارور شده بود. در این زمان، مسلمان داشتند جهان را منور می‌کردند. اما در مقابل نزول کلسیا به حدی رسیده بود که تمام قد در مقابل علم ایستادگی می‌کرد. این غرب که در حال حاضر خود را سردمدار جهان می‌داند، در چنین منجلابی غرق شده بود، به طوری که علم را منکوب و سرکوب می‌کرد.

این عالم اهل تسنن با بیان اینکه این وضعیت تا قرن نهم که نهضت ترجمه شروع شد، ادامه داشت، گفت: بعد از آغاز نهضت ترجمه، کتب دانشمندانی همچون «ابن سینا»، «ابوریحان بیرونی»، «ابن خلدون» و بسیاری دیگر که آزاداندیشی و توجه به عقل‌گرایی را مورد توجه قرار داده بودند، ترجمه شد و همین ترجمه‌ها باعث تحول غرب شد.

ناصرمحمدقزل در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید بر اینکه بسیاری در این عصر با آشنایی با مفاهیم قرآن، به اسلام گرویدند، گفت: یکی از این افراد، پزشکی فرانسوی بود که به لحاظ پزشکی، سرآمدی در کشور فرانسه نداشت. این شخص قرآن را مطالعه و با کلیسا و ... مقایسه و اذعان کرد که قرآن نه تنها با علم و طب منافاتی ندارد، بلکه آنچه که علم به آن نرسیده است، قرآن زودتر به آن دست یافته است.

وی در ادامه به اظهارات برخی دانشمندان دیگر در مورد قرآن کریم پرداخت و بیان کرد: دانشمندانی همچون «گوته»، «ولتر»، «ویل‌دورانت» و ... اظهارات متعددی در تأیید قرآن کریم دارند.

این عالم اهل سنت در پایان تأکید کرد: هنوز هم که هنوز است، قرآن راه نجات از منجلاب در این عصر است. اگر ما مسلمانان بتوانیم آن را دقیق پیدا کنیم، راه نجات حقیقی جامعه بشری امروز را پیدا‌ کرده‌ایم. قرآن مجهولات زیادی دارد که ما مسلمانان باید آن را کشف کنیم.

همه اقوام در کنار همدیگر توانستیم امنیت مرزهای کشور را تأمین کنی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر