کد خبر: 735714 A

در افتتاحیه اکران‌های دانشگاهی مستند «پدر طالقانی» مطرح شد؛

آیین افتتاحیه اکران‌های دانشگاهی فیلم مستند داستانی «پدر طالقانی» با حضور مهدی طالقانی و تهیه‌کننده فیلم در دانشگاه تهران برگزار شد.

به گزارش ایلنا، آیین افتتاحیه اکران‌های دانشگاهی فیلم مستند داستانی «پدر طالقانی» با حضور مهدی طالقانی و تهیه‌کننده فیلم در دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم که با استقبال دانشجویان در دانشکده علوم دانشگاه تهران همراه شد، مهدی طالقانی در پرسش و پاسخ بعد از اکران فیلم، در پاسخ به سئوالی درباره ابهامات نحوه فوت مرحوم طالقانی گفت: واقعیت این است که با گذشت این همه سال هنوز ابهاماتی درباره مرگ پدرم وجود دارد.

در ادامه اباذر صالحیان، تهیه‌کننده مستند هم با اشاره به روند مستندسازی سیاسی در ایران گفت: به نظر من جریان فیلم و مستند سیاسی به سمت تولید آثار سخیف رفته است و فیلم‌های سیاسی متاثر از وضع سیاسی موجود قرائت‌های صفر و یکی از سوژه می‌کنند که نتیجه آن یا به تکفیر سوژه می‌رسد یا او را به اعلی علیین می‌فرستند.

صالحیان ادامه داد: این اتفاق یک آفت بزرگ است که مستندسازی سیاسی ما را درگیر کرده و باعث می‌شود که سلیقه مخاطب هم به جای اینکه به سوی مباحث تحلیلی و روایت دقیق و منصفانه از اثر و سوژه اثر برود، انتظار یک خرق عادت، یک حرف شاد و روایت ناشنیده و جنجالی داشته باشند و اگر مستندی حرف عجیب و غریبی نزند، بدان توجه نمی‌شود. در حالی که ما می‌خواستیم روایتی دقیق و قابل اتکا از زندگی مرحوم طالقانی بسازیم و واقعا دنبال جنجال نبوده‌ایم.

تهیه‌کننده فیلم مستند داستانی پدر طالقانی ادامه داد: واقعیت این است که فضای مستندسازی سیاسی کشور طوری سلیقه مخاطبان را شکل داده که مخاطبان هم دوست دارند حرف‌های شاد و ساختارشکنانه بشنوند، ولو اینکه پایه و اساس نباشد.

صالحیان ادامه داد: صریح بگویم برخی دنبال هیاهو و دیده شدن هستند. البته حق هم دارند، چون اگر نخواهی اینطور باشی، دیده نمی‌شوید. وضعیت فعلی فیلم پدر طالقانی متاثر از همین موضوع است. ما از طرف هیچ طیفی حمایت نمی‌شویم، چون قواعد بازی را رعایت نکرده‌ایم. حتی سازمان اوج که بخشی از سرمایه کار را تامین کرده هیچ توجهی به کار ندارد و به اندازه دیوارنگاره ولیعصر هم توجهی به فیلم مرحوم طالقانی نمی‌کند. البته این که دو طرف از دست ما ناراحت هستند، نشان می‌دهد در مسیر حق بودیم، چراکه خود مرحوم طالقانی هم چنین ویژگی داشتند و هیچگاه اسیر جناح‌ها نشدند.

گفتنی است اکران‌های دانشگاهی فیلم مستند پدر طالقانی با مرور زمانه و زندگی مرحوم آیت الله طالقانی آغاز شده و علاقمندان می‌توانند از طریق سامانه اکرانت برای اکران دانشگاهی اقدام کنند.

پدر دانشگاه تهران مرگ وسایل نقلیه تهیه کننده
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر