کد خبر: 735454 A

مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: کاوش آموزشی محوطه گبری مود شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی برای نخستین بار آغاز شد.

به گزارش ایلنا، سیداحمد برآبادی (مسئول حوزه پژوهش و مطالعات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی) گفت: تپه تاریخی مود در دشت مود شامل دو تپه با ارتفاع کم و نزدیک به هم است. تپه شمالی دارای ارتفاع بیشتری نسبت به تپه جنوبی است. این تپه در سال ۱۳۷۶ از طرف میراث فرهنگی خراسان گمانه‌زنی و تعیین حریم شده است.

او ادامه داد: با بررسی‌های سطحی که در محدوده محوطه صورت گرفته سفال‌هایی مربوط به بازه زمانی هزاره چهارم تا ساسانی به دست آمده که نشان از اهمیت این تپه و مشابهت داده‌های آن با یافته‌های به دست آمده با مناطق مشخصی چون کلاته شاهپوری و چهارفرسخ نهبندان، تپه یحیی کرمان، نادعلی و قلعه کهنه قندهار در جنوب افغانستان و دامب کوه در منطقه بلوچستان دارد.

برآبادی بیان داشت: خراسان جنوبی به دلیل قرارگرفتن در محدوده خراسان بزرگ(مرکز قدرت گیری اشکانیان) یکی از مهم‌ترین استقرارگاه‌های دوره پارتی بوده که محوطه‌های دیگری را هم دوره با محوطه گبری می‌توان معرفی کرد ولی از لحاظ کیفیت داده‌های فرهنگی محوطه گبری مود یکی از بهترین محوطه‌ها در سطح استان متعلق به دوره اشکانی است.

او گفت: این محوطه در سال ۱۳۸۱ با شماره ۶۳۶۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. در حال حاضر کاوش آموزشی گروه باستانشناسی دانشگاه بیرجند به سرپرستی محمد فرجامی از ابتدای اسفندماه آغاز شده و به مدت یک ماه به منظور لایه نگاری و شناخت استقرارهای این تپه باستانی در محدوده تپه شماره دو(B) در حال انجام است.

میراث فرهنگی استان خراسان جنوبی محوطه گبری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر