کد خبر: 734306 A

«صحنه‌هایی از یک طلاق» ساخته شیرین برق‌نورد و محمدرضا جهان‌پناه در اتاق مستند کارفه نمایش داده شد.

به گزارش ایلنا، پس از نمایش مستند «صحنه‌هایی از یک طلاق»، مهدی باقری (مستندساز) گفت: از سال ۸۹ به بعد جریانی در سینمای مستند به‌وجود آمد که به زندگی‌های شخصی می‌پرداخت.

شیرین‌ برق‌نورد هم در آن جریان «۲۱روز و من» را ساخت. این فیلم‌ها، فیلم‌های خود بیانگر بودند. سه‌ سال بعد از آن فیلم، «صحنه‌هایی از یک طلاق» ساخته شد که درباره زندگی خصوصی دونفر بود و زمینه‌های اجتماعی داشت. اما این فیلم در جشنواره‌های دولتی هم به نمایش درنیامد و اکران‌هایی خصوصی داشت. از سازندگان این فیلم می‌خواهیم توضیح دهند درباره این که چطور شد سراغ این سوژه رفتند.

محمدرضا جهان‌پناه درباره یافتن سوژه گفت: باشو، همکلاسی دبیرستان من بود و همچنان دوست باقی ماندیم. دوست‌های نزدیک بودیم. موقعی که او ازدواج کرد، ایران نبودم اما بعد که برگشتم همدیگر را زیاد می‌دیدیم. با همسرش مریم رابطه خوبی داشت یا لااقل ما مشکلی در رابطه‌شان نمی‌دیدیم. یک‌شب که خانه‌شان بودیم باشو گفت از هم جدا شدیم. فکر کردم تازه می‌خواهند از هم جدا شوند. پرسیدم کی می‌خواهید جدا شوید؟ گفت نه، جدا شدیم! بعد گفتم حالا که هنوز دارید با هم زندگی می‌کنید ما می‌توانیم از شما فیلم بگیریم؟ با مریم مشورت کرد و گفتند بله و از دو هفته بعد فیلمبرداری شروع شد.

مونا زندی حقیقی -فیلمساز- درباره زوجی که در این فیلم نمایش داده می‌شوند، گفت: از لحظه عروسی، چنان که در فیلم می‌بینیم، این زوج زوجی نامناسب به‌نظر می‌رسند. انگار از لحظه شروع، پایان در حال اتفاق افتادن است. در نهایت دو آدم متفاوت با هم نیستند که نتوانستند با هم زندگی کنند بلکه دو آدم شبیه به هم هستند که با بسیاری مشکلات با هم زندگی کردند. نزدیک‌شدن به گفت‌وگوهایی که افراد درباره خودشان می‌گویند هم ترسناک است برای فیلمساز. سپس شیرین برق‌نورد یکی از سازندگان این فیلم افزود: این فیلم، فیلم متفاوتی بود. به دید آزمون و خطا به آن نگاه کردیم. مطمئن نبودیم آخرش چه می‌شود. با آن رها برخورد کردیم. مطمئن نبودیم به نتیجه می‌رسد یا نه. هر لحظه فکر می‌کردیم شاید این زوج، همکاری‌شان را با ما قطع کنند. ما از اول ریسک کردیم. در اتاق مستند کارفه، هر هفته یک فیلم مستند با حضور عوامل به نمایش درمی‌آید.

ازدواج برق جهان سینمای مستند طلاق
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر