کد خبر: 733940 A

در همایش «آیین ، صلح و تنوع فرهنگی » مطرح شد:

رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی گفت: آغازی‌ترین نقطه تمدن ایرانی نشان می‌دهد بنیانگذار هخامنشیان با تدبیر فوق‌العاده و در صلح‌اندیشی کامل تمدن ایرانی را بنیان گذاشته و بدون جنگ با گفتگو قدرت را از مادها گرفته است.

به گزارش ایلنا، حسینعلی قبادی (رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی) در مراسم افتتاحیه همایش «آیین، صلح و تنوع فرهنگی» با اشاره به بیت «جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه، چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند» از دیوان حافظ شیرازی و تفسیرهایی که از سوی اندیشمندان در خصوص این بیت صورت گرفته گفت: شاید منظور حافظ از این بیت نقد پدیده جنگ و نشان دادن برتری صلح به جنگ بوده است.

این محقق افزود: یکی از درون مایه‌هایی که حافظ در غزل‌های گوناگون آن را دنبال می‌کند مهر ، صلح و محبت است؛ درون مایه شبکه معنایی که حافظ در آن به به صلح می‌پردازد.

قبادی با بیان اینکه حافظ اولین شاعری نیست که به مقوله صلح پرداخته و او میراث دار اندیشه ترجیح صلح بر جنگ ، مفاهمه بر ستیزه و  تعامل و گفتگو بر چالش است تصریح کرد: آغازی‌ترین نقطه تمدن ایرانی نشان می‌دهد بنیانگذار هخامنشیان با تدبیر فوق‌العاده و در صلح‌اندیشی کامل تمدن ایرانی را بنیان گذاشته و بدون جنگ با گفتگو و تبیین عقلانی قدرت را از مادها گرفته است.

این پژوهشگر با اشاره به این نکته که این ترجیح موجب شده در طول تاریخ شاهد اقتدار امپراطوری فرهنگی بر امپراطوری سیاسی- نظامی ایرانی باشیم به نحوی که امپراطوری فرهنگی ایران در تمام دنیا زنده است و نفس می‌کشد، تصریح کرد: کمتر تمدن قدیمی در جهان است که رنگ و بوی ایرانی نداشته باشد.

رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در ادامه به وجود رد پای فرهنگ ایرانی در هند، آسیای صغیر، بالکان، چین، قفقاز، بوسنی و ... اشاره کرد و با طرح این پرسش که چرا ایرانیان همواره پرچمدار صلح بوده‌اند، اظهار داشت: ایرانیان به گواه شاهنامه هیچ گاه شبیخون نمی‌زدند زیرا با منطق عقل تمایل به ادامه حیات داشتند و به دنبال روش‌های ناجوانمردانه نبودند.

قبادی در تشریح این موضوع، ایرانیان را صاحب تفکر اشراقی با ریشه عمیق تاریخی دانست و تصریح کرد: طبق این تفکر عالم مرکزیت دارد و نورالنوار همه موجودات را پدید آورده و به خود بازگردانیده است.

وی با بیان اینکه دلایل جغرافیایی نیز به صلح‌دوستی ایرانیان کمک کرده است، خاطرنشان ساخت: خرده‌فرهنگ‌های بسیاری امپراطوری ایران را شکل داده و آن را با سرزمین‌هایی همچون هند و چین مواجه ساخته‌اند، این امپراطوری فرهنگی از بیرون و تفاوت‌های فرهنگی از درون این عقلانیت را به ایرانیان آموخته که می‌توانند ایران را با گفتگو، مفاهمه و مدارا بزرگ نگهدارند.

رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، در پایان تصریح کرد: این همایش می‌تواند تداعی‌گر عظمت فرهنگی ایران باشد و نشان دهد که امپراطوری فرهنگ ایرانی متشکل از خرده‌فرهنگ‌های متکثر برپا و بر جا است و اگر چه مرز سیاسی و جغرافیایی امروز ایران کوچک‌تر باشد ولی پیام انسانی و جهانی ایرانیان بر جا و مستقر است.

هخامنشیان بنیانگذار هخامنشیان تمدن ایرانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر