کد خبر: 733883 A

«شب روایت» در بیستمین نشست خود، شامگاه سه شنبه ۷ اسفند، با موضوع « مستندنگاری دفاع مقدس» و اجرای مسعود دیانی میزبان گلعلی بابایی، نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس بود.

به گزارش ایلنا، «شب روایت» در بیستمین نشست خود، شامگاه سه شنبه ۷ اسفند، با موضوع « مستند نگاری دفاع مقدس» و اجرای مسعود دیانی میزبان گلعلی بابایی، نویسنده و پژوهشگر دفاع مقدس بود.

در بخش اول این برنامه، کوروش علیانی بحث انواع روایت را پی گرفت و گفت: «وقتی روایت طولانی و تصویرها زیاد و با جزئیات می‌شوند، روایت خواب‌آور می‌شود. به همین دلیل روایت‌های کوتاه نشاط دارند و می‌توانند در ذهن بمانند. اگر از روایت‌های روندی، شخصیت‌زدایی نشود، هویت‌سازی می‌شود. روایت بصری است نه صوتی به این معنا که حتی وقتی چیزی می‌شنوید باید داستانی باشد که بتوان تصورش کرد.

ما دفاع کردیم نه جنگ

همچنین بابایی در پاسخ به این سوال «ملاک ارزیابی دفاع مقدس برای اینکه بدانیم پیروز شدیم یا نه چیست؟» بیان کرد: ابتدا باید بدانیم که ما دفاع کردیم نه جنگ. ما دفاع را آنقدر ادامه دادیم تا تمام مناطق را پس گرفتیم. از آن به بعد برای نشاندن متجاوز سر جایش او را تعقیب کردیم. هدف غرب از حمایت از صدام این نبود که او پیروز شود بلکه نمی‌خواست ما پیروز شویم.

وی در مورد کتاب «شراره های خورشید» توضیح داد: ما در جنگ با یک حمایت همه جانبه از صدام و یک تحریم همه جانبه خودمان روبرو بودیم. ما برای سیم خادار هم تحریم بودیم.

نمی‌خواستم قدیس نمایی کنم

وی در مورد بیان کردن اختلافات بین فرماندهان در کتابش نیز توضیح داد: من نمی‌خواستم قدیس نمایی کنم و این اختلافات بین انسان ها امری طبیعی است. برای بعضی عملیات‌ها آنها روزها مجادله می‌کردند. این کتاب نوعی مقتل است اما به گواهی کسانی که آن را خوانده‌اند، بعد از پایان آن حس خوبی به شما دست می‌دهد. من تلاشم این است که در حالی که صادقانه واقعیت را به مردم بگویم و خود سانسوری نکنم ، مزه‌ای که در دهان مخاطب می‌ماند این باشد که چون این جنگ نبود و دفاع بود، مزه شیرینی دارد.

بابایی همچنین در پاسخ به این پرسش که «چه کسانی باید تاریخ نگاری جنگ را انجام دهند؟ آیا نظامیان برای این کار اصلح هستند؟» گفت: بهترین و موثرترین کتاب ها را فرماندهان جنگ و کسانی که در جنگ حضور داشتند نوشته‌اند.

ما نمی‌توانیم با تاریخ مبارزه کنیم

وی در مورد اینکه آیا به شما دیکته می‌شود که تعداد تلفات را کمتر عنوان کنید یا پیروزی‌ها را بزرگتر جلوه دهید، بیان کرد: تا به حال به من دیکته نشده که مطالب را طور خاصی بنویسم که مثلا پیروزی‌ها بیشتر دیده شود. کار من مستند نگاری است و مطالبم باید با سند باشد. چراکه در غیر اینصورت این کار محکوم به شکست است. ما نمی‌توانیم با تاریخ مبارزه کنیم. تاریخ یک واقعیت است. اگر امروز تاریخ را نگوییم، دیگران آن چیزی را که خودشان دوست دارند خواهند گفت. وقتی شما واقعیت‌ها را نگویید، در بزنگاه‌ها غفلت‌هایی انجام می‌شود و جنگ محل تسویه حساب‌های سیاسی می‌شود و واقعیت در این بین گم می‌شود. برای مردم گفتن واقعیت تلخ نیست بلکه کتمان آن تلخ است.

«شب روایت» چهارمین شب از «شب‌های هنر» و با محوریت ادبیات داستانی و روایت، به تهیه‌کنندگی حسین شاهمرادی، هر سه شنبه شب ساعت ۲۳ به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

ادبیات جنگ خواب دفاع مقدس ذهن
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر