کد خبر: 733798 A

حجت الله ایوبی اعلام کرد:

رئیس کمیسیون ملی یونسکو خبر برگزاری این جشنواره در شهرهای مختلف ایران و حتی پاریس داد و ابراز امیدواری کرد تا با وفاق و همدلی مسئولان و مردم هر چه سریعتر این بحران محیط زیستی حل شود.

به گزارش ایلنا، حجت الله ایوبی (رئیس کمیسیون ملی یونسکو) برگزاری چهارمین جشنواره ملی عکس آب را از چند جهت حائز اهمیت دانست و گفت: مسئله آب و خشکسالی که کشور و به نوعی منطقه را دربرگرفته است، باعث شده تا مشکلات و دشواری‌های دوچندانی ما را فرا بگیرد و این جشنواره و هر گونه کار فرهنگی و هنری دیگری می‌تواند در مورد حیاتی ترین مسئله بشر و  جامعه راه حل‌هایی را پیش روی مسئولان قرار دهد. به نظرم استفاده از زبان هنر و تصویر به واقع قدرتمندتر از هر ابزار دیگری می تواند بر اثربخشی موضوع در جامعه کمک کند و از این حیث باید هنرمندان در انجام آن مشارکت داشته باشند.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم زبان هنر می‌تواند هر چه بهتر این تفکر را در  میان مردم و مسئولان ایجاد کند که باید برای بحران آب فکر جدی کرد و آن را به حال خود وانگذاریم. از طرفی نمایش رفتارهای نابهنجار مردم در مصرف صحیح آب و انجام کارهایی که به خشکسالی و کاهش آن کمک می‌کند و از طرف دیگر، رفتارهای مسئولان در اتخاذ تدابیری که به حل بحران آب کمک کند از جمله مواردی است که باید هنرمندان و بوِیژه عکاسان آن را مد نظر داشته باشند و با این تفکر به سراغ آن بروند تا چاره‌ای بهتر برای آن اندیشیده شود.

وی در خصوص ورود یونسکو به برگزاری این جشنواره و هدف از مشارکت در انجام آن را این طور عنوان کرد: یونسکو به عنوان سازمانی علمی و  فرهنگی که مدیریت منابع آب و فرهنگسازی در خصوص آن یکی از وظایف جدی آن است، سعی دارد تا با برگزاری این جشنواره در ایران و حتی پاریس که در حال رایزنی مقدمات انجام آن هستیم، نشان دهد این موضوع مهم و حیاتی نیازمند وفاق و همدلی ملی و جهانی را می طلبد و باید دست به دست هم دهیم تا این بحران را هر چه سریعتر حل کنیم.

دبیر کل کمیسیون ملی یونسکو، ارسال حجم زیادی از آثار و حضور شرکت کننده‌ها در جشنواره را نشان از اهمیت موضوع در جامعه عنوان کرد و گفت: طبق آماری که اعلام شد بیش از ۶۰۰۰ هزار اثر به دبیرخانه رسید و از میان آن‌ها و با توجه به ارزیابی چندین ساعتۀ هیأت داوران، ۶۰ اثر برای نمایش در نمایشگاه پایانی آن انتخاب شدند که تماشای تعدادی از این کارها نشان داد، دریچه و نگاه عکاس و جهان بینی آن‌ها به موضوع بحران آب قابل ستایش است و امیدوارم که مخاطبان هم با دیدن این عکس‌ها، نگاه بهتری به آب، این نعمت الهی داشته باشند.

ایوبی در پایان حضور هر چه بهتر رسانه‌ها در نمایش آثار این نمایشگاه را خواستار شد و گفت: سعی شده تا در برگزار این جشنواره از مشارکت نهادهایی چون؛ اتاق بازرگانی ایران، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و همچنین همدلی و مشورت جامعه عکاسان بهره مند شویم و امیدوارم که رسانه‌ها هم با توجه به وظیفۀ خطیر خود در امر آگاه سازی جامعه با اهتمامی هر چه بیشتر به نمایش آثار کمک کنند تا طیف زیادی از مردم از این آثار مطلع شوند.

افتتاحیه نمایشگاه پایانی چهارمین جشنواره ملی عکس آب و معرفی نفرات برگزیده این جشنواره، دوشنبه، ۱۳ اسفند در موزه هنرهای فلسطین واقع در خیابان ولیعصر(عج)، خیابان بزرگمهر خیابان برادران شهید مظفر، پلاک ۷۴، موزه هنرهای معاصر فلسطین برگزار می‌شود.

چهارمین جشنواره ملی عکس آب آب و خشکسالی رئیس کمیسیون ملی یونسکو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر