کد خبر: 733628 A

«دستگاه» عنوان هفتمین نمایشگاه انفرادی «بهداد لاهوتی» است که تا ۱۸ اسفندماه در گالری هدایت برپاست.

به گزارش ایلنا، بهداد لاهوتی درباره «دستگاه» گفت: ایده نمایشگاه «دستگاه» در امتداد اثر«صلح براى همسایه» که در بینال مجسمه سازی پنجم نمایش داده شد، شکل گرفت. آن اثر متشکل از ٣٦٥ قطعه از اعضای  بدن انسان بود که با باند گچى ساخته شده بود و پوسته یک کره دو مترى را پر می‌کرد.

او افزود: اتفاقات، تفکرات و حواشى زندگی خودم و جامعه معمولاً موضوعات کارى من هستند و دوست دارم آثارم برای مخاطب سوال بوجود آورند و آن‌ها را به تفکر بدون قضاوت دعوت کنند. بی شک اتفاقاتی که در جهان و خاورمیانه رخ می‌دهد؛ جنگ‌ها، اخبار و اتفاقاتی که در زندگی خانواده و دوستانم رخ می‌دهد من را متاثر می‌کنند و این موضوع به نوعی هنگام خلق اثر ذهن مرا درگیر خود می‌کنند.

او درباره ایده فرش گفت: از حدود یک سال قبل در فکر خلق این اثر بودم. من آدم تجربه گرایی هستم و هنگام خلق اثرم همواره متاثر از تفکرات و اتفاقات متعددی هستم. فرش جنگ، تنها برای خاورمیانه پهن نشده است و همه مردم دنیا تنها یک قدم با این فرش فاصله دارند.

این مجسمه ساز ادامه داد: انسان امروزی جنگ را هر لحظه تجربه می‌کند او در حالی که روی مبل راحتی خانه اش نشسته و پایش را روی پایش انداخته با روشن کردن پیچ تلویزیون، فجایعی را ببیند که کیلومترها با او فاصله دارد و گاه حتی با جای متاثر شدن از تماشای صحنه جنگ لذت می‌برد و رسانه‌ها با انسان امروزی کاری کرده‌اند که نسبت به وقوع جنگ‌ها و فجایعی که به بار می‌آورند بی تفاوت شده‌اند.

لاهوتی درباره چگونگی اجرای ایستالیشن «دستگاه» گفت: این اثر از ۱۳۹۷ قطعه پرینت سه بعدی از دست و پای زنان که قربانیان اصلی جنگ‌ها هستند، تشکیل شده است. قطعه‌هایی که پس از انفجار کنار همدیگر گذاشته شده‌اند. این قطعات به شکل فرشی درابعاد ۶ در۴ مترمربع چیدمان شده وچیدمان این پروژه ۱۲ روز طول کشیده است.

 او افزود: پروژه دستگاه متشکل از یک چیدمان به همراه صدا و متن کناری است. صدای این اثر حاصل شمارش رج‌ها و برخورد قطعات در هنگام نصب به همراه صداى ماشین فرش بافى است. متن مانند  فرش و صدا گذارى هویتى مستقل دارند و هر یک تلاش می‌کنند تا ابعاد مختلفى از اثر را براى مخاطب به نمایش بگذارند.

در کنار نمایشگاه دستگاه، گالری هدایت تعدادی از مجسمه‌های اخیر و پیشین بهداد لاهوتی را در بخش دیگر گالری به نمایش گذاشته است.

بهداد لاهوتى متولد ١٣٥٥ تهران است. او عضو هیات مدیره انجمن هنرمندان مجسمه ایران دوره ششم و هشتم بوده است. او عضویت در شوراى سیاست گذارى و دبیر اجرایى بینال هفتم مجسمه سازى تهران ١٣٩٦ وعضو شوراى سیاست گذارى وانتخاب آثار سمپوزیوم هشتم تهران ١٣٩٥، دبیرسمپوزیوم پدیده مشهد ١٣٩٣، عضو شوراى دبیران بینال ششم مجسمه سازى تهران ١٣٩١ ودبیر اکسپوى مجسمه ١٣٩٠  را در کارنامه کاری خود دارد و تاکنون شش نمایشگاه انفرادی در گالری های اران, سرو و ابن سینا برپا کرده است. و آثارش را تاکنون در بیش از ۵۰ نمایشگاه گروهی به نمایش گذاشته است.

نمایشگاه «دستگاه» تا ۱۸ اسفندماه در گالری هدایت واقع در خیابان نجات اللهی کوچه ششم پلاک ۱۵ میزبان علاقه مندان خواهد بود. علاقه مندان همه روزه از ساعت ۱۵ تا ۱۹ به جز سه شنبه‌ها می‌توانند از این نمایشگاه دیدن کنند.

نمایشگاه مجسمه سازی بهداد لاهوتی گالری هدایت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر