کد خبر: 733621 A

در نخستین نشست شورای سیاستگذاری و اتاق فکر چهارمین جشنواره آوها و نواهای رضوی بر موضوع موسیقی آوازی اقوام و نواحی ایران تاکید شد.

به گزارش ایلنا، محمدحسین اسماعیلی، معاون هنری سینمایی این اداره گفت: تأکید بر موسیقی آوازی اقوام و نواحی ایران بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته و شناسایی ظرفیت‌های بالقوه موسیقی در نواحی و اقوام مختلف ایرانی در سراسر کشور و همچنین پژوهش های میدانی انجام شده در حوزه تولید آثار با موضوع رضوی در سه دوره گذشته صورت گرفته و در دوره جدید، ضمن گسترش دامنه فعالیت‌ها در کلیه بخش‌های این جشنواره موسیقی اقوام و نواحی ایران به عنوان محور جشنواره چهارم در دستور کار کمیته اجرایی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: بخش رقابتی این دوره از جشنواره مبتنی بر آفرینش و خلق آثار جدید با محوریت رضوی خواهد بود و این موضوع بستر مناسبی برای بروز و ظهور یک جریان فرهنگی در کشور و شناسایی فعالان این حوزه خواهد بود، از این رو توجه به کشف تولیدات جدید و حمایت از هنرمندان در حوزه موسیقی اقوام و نواحی با موضوع امام رضا (ع) به عنوان یکی از الزامات این دوره از جشنواره است و باید کمک کنیم تا با یک حرکت اجتماعی و سیال، مخاطبین هدف این جشنواره را بیش از پیش پیدا کنیم و  زمینه حضور ایشان را در سطح کشور و بین المللی فراهم نماییم.

جانشین دبیر چهارمین جشنواره آواها و نواهای رضوی با ابراز خرسندی از برگزاری این رویداد هنری، نهادینه شدن و رویکردهای مثبت و ارتقاء سطح دانش معنوی و موسیقایی مردم و همچنین آشنایی جامعه هنرمندان و ارادتمندان با ارزش ها ی دینی و سیره زندگانی آن امام رئوف را از نقاط برجسته و مطلوب این جشنواره دانست.

 احمد صدری، دبیر تخصصی و عضو اتاق فکر چهارمین جشنواره آواها و نواهای رضوی نیز در این جلسه، تشکیل اتاق‌های فکر را اصلی‌ترین مرکز تبادل اطلاعات و تصمیم گیری دانست و افزود: برگزاری نشست‌های تخصصی برنامه های موضوعی جشنواره تحت عنوان اتاق فکر می‌تواند با استفاده از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های موجود و بالقوه هنری و تأثیر گذاری آن در برگزاری هر چه بهتر جشنواره تعیین کننده باشد.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش‌های آماری بنیاد بین المللی امام رضا(ع) و بازنگری برگزاری فعالیت‌های فرهنگی و هنری کلیه استان‌ها در سنوات گذشته، استان تهران  توانسته است طی ۳ دوره از برگزاری جشنواره استاندردهای قابل قبول برگزاری یک رویداد هنری را کسب کند.

صدری افزود: محوریت موسیقی اقوام و نواحی ایران در جشنواره چهارم بر دو شاخصه اصلی تولیدات سازی و آوازی استوار است و بر این اساس، هنرمندان برگزیده استان‌ها در این دو حوزه با ارسال آثار و تولیدات خود می‌توانند در جشنواره شرکت کنند.

پس از صحبت‌های دبیر تخصصی جشنواره، اعضای شورا به پررسی پیش نویس فراخوان چهارمین جشنواره آواها و نواهای رضوی پرداختند و تصمیمات لازم را اتخاذ کردند.

معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه این جلسه با بیان اینکه اعضای اتاق فکر جشنواره  آواها و نواهای رضوی متشکل از هنرمندان و کارشناسان متخصص در حوزه موسیقی هستند، ابراز امیدواری کرد: حضور این افراد و ارائه نقطه نظراتشان می‌تواند در انتخاب و معرفی آثار برتر و در نهایت روند مطلوب برگزاری جشنواره تاثیرگذار باشد.

استان تهران در هفدهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع) میزبان برگزاری چهارمین جشنواره آواها و نواهای رضوی خواهد بود.

موسیقی موسیقی سنتی وزارت ارشاد کنسرت بنیاد رودکی فستیوال مرکز موسیقی موسیقی آوازی موسیقی ایرانی چهارمین جشنواره آواها و نواهای رضوی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر