کد خبر: 732183 A

مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری مطرح کرد:

مدیرکل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری از باز‌تعریف و مهندسی مجدد جایگاه و ارزش آموزش در نظام توسعه و تحول گردشگری کشور و در نهایت تغییر در رویکرد این حوزه خبر داد.

به گزارش ایلنا، زاهد شفیعی با اشاره به موضوع پایش کیفی و اولویت‌بندی راهبرد‌های دفتر آموزش و مطالعات گردشگری گفت: اهمیت نقش آموزش در صنعت گردشگری و نیز بررسی وضعیت موجود متناسب با چشم‌انداز پیش رو، زمینه تغییر و اولویت‌بندی راهبردهای این حوزه را سبب شده است.

وی با بیان اینکه پایش کیفی و طراحی شاخص‌ها یکی از اولویت‌های مذکور به شمار می‌آید؛ افزود: ایجاد نظام نظارت و رتبه‌بندی موسسات و مراکزآموزشی و نیز بازنگری دوره و محتوای آموزشی یکی از اهم اقدامات پیش‌رو در راستای توجه به پایش کیفی این حوزه به شمار می‌آید.

شفیعی همچنین ادامه داد: تنوع‌بخشی به سرفصل‌های آموزشی با طراحی دوره‌های جدید مبتنی بر نیاز بازار کشورهای هدف و نیز مقتضیات این صنعت نیز در  اولویت راهبردهای بازنگری شده جای گرفته‌اند.  

مدیر کل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری با اشاره به اینکه در رویکرد جدید پیش رو در حوزه آموزش، همگانی و عمومی‌سازی این حوزه در دستور قرار دارد؛ تصریح کرد: این امر بدان معناست که آموزش باید مشمول تمامی اجزای زنجیره ارزش و ذی‌نفعان گردشگری شود.

وی در تشریح اجزای این زنجیره گفت: آموزش به گردشگران با انتقال شاخصه‌های: «فرهنگ گردشگری و سبک زندگی»، «گردشگری به عنوان یک مصرف عمومی نه کالای خاص» و نیز آموزش ذینفعان بخش خدمات گردشگری شامل رانندگان وسایط و ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی ، اتوبوس‌های بین‌راهی، مراکز بین‌راهی و غیره بخشی از این رویکرد است.

شفیعی با بیان اینکه گردشگری، علم و صنعتی انسان محور است و از این رو موضوع آموزش نیروی انسانی بیش از هر حوزه‌ای اهمیت می‌یابد؛ افزود: تقویت نگاه فرابخشی سازمان با تشکیل اتاق فکر در راستای دستیابی به هدف تقویت بخش مطالعات کاربردی و پاسخ‌گویی به نیازهای آموزشی راهبردهای کلان گردشگری کشور نیز یکی دیگر از گام های اجرایی پیش بینی شده است.

مدیر کل دفتر مطالعات و آموزش گردشگری همچنین با تاکید بر اینکه ارتباط با سازمان‌های بین‌المللی و استفاده از تجربیات جهانی موفق در حوزه آموزش نیز تاثیر مستقیمی بر فرآیند بومی‌سازی مباحث مربوطه خواهد گذاشت؛ گفت: نحوه برگزاری دوره توانمند‌سازی روستاهای هدف و اقامتگاه‌های بوم گردی یکی از مواردی است که مبتنی بر نگاه بین‌المللی؛ میزان تاثیرپذیری جامعه بومی و تفهیم سرفصل‌های آموزشی در این زمینه افزایش خواهد داد.

اتوبوس سبک زندگی شاخص گردشگری صنعت گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر