کد خبر: 732145 A

با هدف ارج نهادن به فرهنگ ایرانی و قومی هر منطقه و حمایت از حقوق طراحان عروسک‌های ایرانی، ثبت طرح عروسک‌های ایرانی در شورای نظارت بر اسباب‌بازی با تخفیف ۵۰ درصدی صورت خواهد گرفت.

به گزارش ایلنا، محسن حموله (سرپرست دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی) با اشاره به ارائه تخفیف ۵۰ درصدی برای ثبت عروسک‌های ایرانی در شورای نظارت بر اسباب‌بازی، گفت: این اقدام با هدف حمایت از ثبت عروسک‌های ایرانی در شورای نظارت بر اسباب‌بازی صورت می‌گیرد.

او ادامه داد: طی نشستی، اعضای کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز موافقت کردند که برای ارج نهادن به فرهنگ ایرانی و قومی هر منطقه و حمایت از حقوق طراحان عروسک‌های ایرانی، ثبت طرح عروسک‌های ایرانی در شورای نظارت بر اسباب‌بازی با ۵۰ درصد تخفیف صورت پذیرد. بر این اساس صاحبان طرح‌ها پس از ثبت آثارشان، گواهی‌نامه دریافت خواهند کرد.

حموله با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که از سال ۱۳۷۷ انجام شده است، ادامه داد: یکی از وظایف شورای نظارت بر اسباب‌بازی ثبت طرح و مجوز تولید اسباب‌بازی ایرانی برای تولیدکنندگان از سوی شورای نظارت بر اسباب‌بازی است. طبق مصوبات شورای نظارت طرح، ایده و... هر اسباب‌بازی که در شش گروه فکری، فرهنگی هنری، حرکتی مهارتی، آموزشی و کمک آموزشی، الکترونیکی و رایانه‌ای، کمک درمانی طراحی و تولید می‌شود؛ در کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز این شورا بایستی مورد بررسی قرار گیرد. در مرحله‌ بعد این تولیدات در صورت داشتن شرایط لازم، ثبت شده و گواهی‌نامه دریافت می‌کنند. تاکنون بیش از ۳۰۰۰ اسباب‌بازی در این شورا بررسی شده و گواهی‌نامه دریافت کرده‌اند که از این تعداد تنها ۲۰۰ گواهی‌نامه مربوط به عروسک‌های ایرانی بوده است.

سرپرست دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی درباره‌ی اقدام جدید این شورا گفت: از آنجا که طی نشست «هم‌اندیشی طراحان عروسک ایرانی» که در تاریخ ۲۹ بهمن برگزار شد، چالش‌های این حوزه مورد بحث قرار گرفت، قرار است با همت طراحان عروسک، دریافت مجوز تشکیل «انجمن طراحان عروسک ایرانی» در کشور پیگیری و انجمن پس از دریافت مجوز از سوی وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی، فعالیت قانونی خود را شروع کند با این اقدام برخی از موانع هنرمندان، طراحان و تولید کنندگان این کالای ایرانی برطرف خواهد شد. در همین راستاست که برای تسهیل این امر، ثبت این آثار با تخفیف ۵۰ درصدی صورت می‌گیرد تا کانون ‌پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز سهم خود را در این اقدام فرهنگی ایفا کند.

عروسک اسباب‌بازی شورای نظارت بر اسباب‌بازی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر