کد خبر: 732135 A

عکاس تبریزی جایزه جهانی جشنواره تصویر سال جهان را در بخش محیط زیست از آن خود کرد.

به گزارش ایلنا، مجموعه «باد ما را خواهد برد» بعنوان پروژه بلند مدتِ جلال شمس آذران که در منطقه سیستان‌ و بلوچستان کار شده است مقام اول جایزه جهانی جشنواره تصویر سال جهان را در بخش محیط زیست از آن خود کرد. این جشنواره که امسال هفتادو ششمین دوره خود را برگزار کرد بعنوان معتبرترین جشنواره عکاسی جهان هر سال در  بخش‌های مختلف برگزار می‌شود؛ جلال شمس آذران سال گذشته نیز تقدیر این جشنواره کسب نموده بود.

یکی دیگر از نکات قابل توجه این جشنواره، داوری آنلاین است چنانکه داوری تمامی آثار به صورت زنده پخش می‌شود.

در توضیح این عکس‌ها آمده است: سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران یکی از مناطقی است که با خشک شدن دریاچه هامون به شدت تحت تاثیر قرار گرفت. تغییرات اقلیمی، خشکسالی، کاهش بارش، سوء مدیریت دولتی و خشک شدن دریاچه‌ها و تالاب‌ها مهمترین مسائلی است که این روزها مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

کمبود آب منجر به تخریب کشاورزی و دامداری در منطقه شده است و بیکاری و فقر را افزایش داده است. بسیاری از روستاها از داشتن سیستم تامین آب  محرومند و آب آشامیدنی ساکنان با تانکرها تامین می‌شود که اغلب به تأخیر می‌افتد. قبل از خشکسالی، سیستان به عنوان مرکز گندم ایران شناخته می‌شد. در نتیجه خشکسالی در دریاچه هامون و وزش بادهای ۱۲۰ روزه، این منطقه با خطرات زیست محیطی و سلامتی روبه رو شده است و بیش از چهارصد هزار نفر تحت تاثیر این خشکسالی قرار دارند.

محیط زیست عکس عکاس ایرانی جایزه جشنواره تصویر سال جهان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر