کد خبر: 731959 A

عصر امروز؛

اختتامیه و معرفی پنجمین پایتخت کتاب ایران در تالار اهل قلم کتابخانه ملی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، اختتامیه و معرفی پنجمین پایتخت کتاب ایران و همچنین اختتامیه پنجمین جشنواره روستایی و عشایر دوستدار کتاب با حضور معاون رییس‌جمهور، وزیر ارشاد احمد مسجد جامعی، سید محمد بهشتی و جمعی دیگر از فعالان فرهیختگان عرصه فرهنگ و قلم در تالار اهل قلم کتابخانه ملی برگزار شد.

ابتدای این مراسم ابراهیم حیدری دبیر جشنواره ضمن خوش‌آمدگویی به حاضران با ارایه آماری از فرآنید برگزاری جشنواره اظهار داشت: 720 شهر با ارایه برنامه‌های خود برای میزبانی پایتخت کتاب به رقابت پرداختند که در مرحله نخست 20 شهر و سپس 8 شهر نامزد نهایی کتاب انتخاب شد. در آن میان یک شهر به‌عنوان پایتخت کتاب اعلام می‌شود و 4 شهر دیگر به‌عنوان شهرهای شایسته تقدیر اعلام خواهند شد. پس از آن از فعالان روستاییان و عشایران کتاب نیز تجلیل به عمل خواهد آمد و در نهایت مروجان عرصه کتاب و کتابخوانی معرفی و تجلیل خواهند شد.

وی با بیان اینکه اهداف گوناگونی از راه‌اندازی پایتخت کتاب مد نظر مسوولان بود، اظهار داشت: یکی از اهداف راه‌اندازی ستاد هماهنگی شهرها و روستاهای دوستدار کتاب بود که باعث می‌شد هم افزایی بیشتری میان این فعالان عرصه کتاب برقرار شود. همچنین استفاده از ظرفیت دینی شهرها و روستاها نیز در این زمینه بسیار مد نظر بود.

وی با بیان اینکه بیش از 50 درصد بودجه معاونت فرهنگی وزارت ارشاد در پنج سال اخیر به شهرستان‌ها تخصیص یافته ابراز امیدواری کرد منابع بیشتری برای یارانه کتاب در اختیار شهرستان‌های مختلف کشور قرار گیرد.

پس از وی ابریشمی شهردار کاشان(پایتخت پیشین کتاب) ضمن ارایه آماری از تحولات عرصه کتاب در یک‌سال گذشته شهر کاشان ابرازی امیدواری کرد کاشان به‌عنوان پایتخت جهانی کتاب برگزیده شود.

همچنین در ادامه این نشست از روستاهای برگزیده و همچنین فعالان فرهنگی این عرصه تقدیر به عمل آمد و پس از آن اسحاق جهانگیری معاون رییس‌جمهور به سخنرانی پرداخت.

در پایان نیز شهریزد به عنوان پنجمین پایتخت کتاب ایران برگزیده شد که بیش از آن شهرهای اهواز، نیشابور، بوشهر و کاشان حایز این جایگاه بودند.

پایتخت کتاب ایران پنجمین پایتخت کتاب ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر