کد خبر: 731351 A

هر ساله با پایان یافتن جشنواره فیلم فجر و آغاز اسفندماه مهمترین بحثی که در محافل سینمایی و علاقمندان سینمای ایران مطرح و پیگیری می‌شود، اکران فیلم‌های نوروزی است و امسال نیز این اتفاق رخ داده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، هر چند غلامرضا فرجی (رئیس کارگروه سینمایی) اعلام کرده است که تا زمان تعیین شدن وضعیت آیین‌نامه اکران در سال آینده و همچنین تعیین سرگروه‌های سینمایی اکران هیچ فیلمی در نوروز۹۸ به صورت قطعی مشخص نشده اما شنیده‌ها حکایت از این دارد که صاحبان فیلم‌ها و پخش‌کنندگان از هم‌اکنون قرارهای شفاهی و تقریباً قطعی خود را با سینماداران گذاشته‌اند.

در نوروز هر سال فیلم‌های کمدی جزو شانس‌های برتر برای اکران هستند اما امسال با خبری که دبیر جشنواره فیلم فجر اعلام کرد که اولویت اکران نوروزی با فیلم‌هایی است که در جشنواره فیلم فجر به  نمایش درآمده‌اند معادلات اکران کمی پیچیده شده است.

تاکنون ۱۴ فیلم به صورت رسمی و غیررسمی خود را نامزد اکران در نوروز ۹۸ کردند و باید دید کدامیک از این فیلم‌ها می‌توانند در نوروز به نمایش دربیایند.

 در میان فیلمهای به نمایش درآمده در جشنواره فیلم فجر  فیلم‌های ماجرای نیمروز، ردخون به کارگردانی محمد حسین مهدویان و تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی و با بازی جواد عزتی، هادی حجازی‌فر، محسن کیایی، بهنوش طباطبایی و حسین مهری، شبی که ماه کامل شد به کارگردانی نرگس آبیار و تهیه‌کنندگی محمدحسین قاسمی و با بازی الناز شاکردوست، هوتن شکیبا، فرشته صدرعرفایی، قصر شیرین به کارگردانی رضا میرکریمی و با بازی حامد بهداد، متری شش و نیم به کارگردانی سعید روستایی و تهیه‌کنندگی سیدجمال ساداتیان و با بازی نوید محمدزاده، پیمان معادی، غلامرضا تختی به کارگردانی بهرام توکلی و تهیه‌کنندگی سعید ملکان، آثار  به نمایش درآمده در سی و هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر هستند که از بخت زیادی برای اکران در نوروز ۹۷ برخوردارند.

نکته مهم این است که در میان این فیلم‌ها هیچ فیلم کمدی وجود ندارد به همین دلیل برای اکران متوازن در نوروز قطعاً یک یا دو فیلم کمدی در سبد اکران نوروزی قرار خواهد گرفت که در جشنواره فیلم فجر به نمایش درنیامده‌اند.

فیلم‌های سینمایی چهارانگشت به کارگردانی حامد محمدی و با بازی جواد عزتی و امیر جعفری، زیر نظر به کارگردانی مجید صالحی و با بازی رظا عطاران و امیر جعفری، رحمان ۱۴۰۰ به کارگردانی منوچهر هادی و به بازی یکتا ناصر، سعید آقاخانی، دینامیت به کارگردانی پژمان جمشیدی، احمد مهرانفر، نازنین بیاتی، ژن خوک به کارگردانی سعید سهیلی و با بازی هادی حجازی‌فر، سینا مهراد، نازنین بیاتی، تگزاس ۲ به کارگردانی مسعود اطیابی و با بازی پژمان جمشیدی و سام درخشانی، زندانی‌ها به کارگردانی مسعود ده‌نمکی و با بازی هدایت هاشمی و هومن برق نورد، پیشونی سفید ۳ به کارگردانی سیدجواد هاشمی و با بازی هومن حاجی عبداللهی، ترلان پروانه، لیلا اوتادی، محمدرضا شریفی نیا  ازجمله گزینه‌های جدی اکران برای نوروز ۹۷ هستند.

در میان  فیلم‌های نامزد شده برای اکران نوروزی، ۳ فیلم ماجرای نیمروز رد خون، شبی که ماه کامل شد و تختی  با موضوع انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و شخصیت‌های ملی، سه فیلم قصر شیرین، متری شش و نیم، ژن خوک در گونه سینمای اجتماعی، و شش فیلم چهار انگشت، زیر نظر، رحمان ۱۴۰۰، دینامیت، تگزاس ۲،زندانی‌ها در گونه سینمای کمدی و پیشونی سفید ۳ در گونه سینمای کودک و نوجوان قرار می‌گیرند.

هر سال اکران نوروز از ۱۵ الی ۲۵ اسفند آغاز می‌شود و باید تا آن زمان منتظر ماند و دید که از بین این ۱۴ فیلم کدام فیلم‌ها برای اکران نوروز انتخاب می‌شود. اما آنچه مشخص است این است که تعداد فیلم‌های اکران در نوروز با توجه به سرگروه‌های سینمایی از شش فیلم بیشتر نخواهد شد.

غلامرضا تختی قصر شیرین شبی که ماه کامل شد ماجرای نیمروز ۲ رد خون همه می‌خواهند فیلم‌شان را نوروز اکران کنند/معرفی گزینه‌های اکران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر