کد خبر: 729553 A

«شب تئاتر» در دومین ویژه برنامه خود به مناسبت سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر، شامگاه یکشنبه ۲۸ بهمن، با موضوع «تئاتر بین‌الملل» روی آنتن شبکه ۴ سیما رفت.

به گزارش ایلنا، «شب تئاتر» در دومین ویژه برنامه خود به مناسبت سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر، شامگاه یکشنبه ۲۸ بهمن، با موضوع «تئاتر بین‌الملل» روی آنتن شبکه ۴ سیما رفت.

رحمت امینی در این برنامه میزبان اوزن یولا یکی از داوران جشنواره از کشور ترکیه و سعید اسدی، رئیس تئاتر شهر و مدیر بخش بین‌الملل اداره‌کل هنرهای نمایشی و جشنواره بود.

جشنواره، فرصت تعامل و تبادل

سعید اسدی در پاسخ به این سوال که «فلسفه دعوت از گروه‌های خارجی چیست؟» گفت: با نگاه بین‌المللی، جشنواره باید ۳ استاندارد داشته باشد. اول اینکه جشنواره فرصت تعامل وتبادل باشد. دوم حضور شیوه‌ها و متدها و رویکردهای امروز تئاتر جهان است که در فضای جشنواره، هنرمندان مخاطب خاص آن هستند و می‌توانند آنها را به صورت زنده روی صحنه ببینند. سوم اینکه جشنواره فرصتی بین‌المللی برای دیدن باشد، هم برای دیدن آثار خارجی توسط ما و هم میهمانان بین‌المللی به عنوان توریست فرهنگی برای دیدن آثار ما، با هزینه شخصی به ایران سفر کنند.

اوزن یولا در مورد انگیزه خود برای شرکت در این جشنواره گفت: جشنواره فجر جشنواره‌ای احترام‌برانگیز در سراسر دنیاست. در سی و هفتمین دوره از این جشنواره، برای من این‌گونه است که افراد و اجراهای جدید را ببینم. به علاوه اینکه ایران و ترکیه دوستان خوبی هستند که ریشه‌های غنی فرهنگی مشترک دارند. من در مورد فجر خیلی سال پیش شنیدم و حضور من در جشنواره اربیل باعث آشنایی‌ام با گروه‌های ایرانی شد.

تئاتر ایران بسیار امیدوارکننده بود

یولا ضمن تشکر از دست‌اندرکاران جشنواره برای دعوت از او، در مورد کیفیت کارهای ایرانی عنوان کرد: آنچه من از تئاتر ایران دیدم، خیلی امیدوار کننده بود. برای من حضور گروه‌های مختلف به خصوص تئاتر تجربی بسیار جالب است. تئاتر ایران مانند تئاتر ترکیه پیشینه‌ای قوی دارد. تعزیه نمونه‌ای از آن است که در نقاط مختلف ایران متفاوت اجرا می‌شود. در ایران بیان احساسات روی صحنه به گونه جالبی نشان داده می‌شوند و این مهم است که کشورهای دیگر این نوع بیان را ببیند.

تنها جشنواره‌ای که امسال بخش بین‌الملل دارد جشنواره تئاتر است

اسدی در ادامه از مشکلات انتخاب آثار خارجی گفت: شرایط برگزاری و هویت و گفتمان‌های حاکم بر یک فستیوال از لحاظ فکری، اعتقادی و ویژگی‌های فرهنگی اجازه حضور هر اثری را نمی‌دهد. یکی از پیچیده‌ترین شرایط برای بخش بین‌الملل، انتخاب اثری است که شرایط لازم را هم از لحاظ کیفی، هم از لحاظ شهرت بین‌المللی و هم داشتن ویژگی‌های لازم در آن اثر برای حضور در کشوری مثل کشور ما داشته باشد. تنها جشنواره‌ای که امسال بخش بین‌الملل دارد جشنواره تئاتر است.

او همچنین دیگر وظایف بخش بین‌الملل را اینطور توضیح داد: ما امسال در تداوم فعالیت‌هایی که جشنواره فجر برای فرصت‌سازی در ساختن شرایطی برای حضور بین‌المللی تئاتر ایران دارد پیشخوان هنرهای اجرایی ایران را برگزار کردیم که در واقع همان شو کیس است. خروجی عملی آن چند سال آینده مشخص خواهد شد. و همچنین ما هم قبل و هم حین جشنواره ورکشاپ‌های آموزشی داشته‌ایم.

اوزن یولا در مورد تئاتر ترکیه گفت: در ترکیه بیشتر تئاتر شهری و مدرن در استانبول جریان دارند.  

اسدی در پایان از نتایج نشست ایران با ترکیه را ایجاد زمینه‌های تولید مشترک تئاتر و برگزاری نشستی برای معرفی تئاتر ایران در جشنواره بین‌المللی استانبول عنوان کرد.

«شب تئاتر» از مجموعه شب‌های هنر به مناسبت سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر، به تهیه‌کنندگی امیر قمیشی و سردبیری امین اشرفی و با اجرای رحمت امینی تا شنبه (۴ اسفند) هر شب ساعت ۲۳ روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.

شب تئاتر معرفی تئاتر ایران در جشنواره بین‌المللی استانبول
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر