کد خبر: 728693 A

نخستین کارگاه بین‌المللی معماری خشتی با حضور ۳۰ شرکت کننده از کشورهای مختلف، در بافت تاریخی یزد به کار خود پایان داد.

به گزارش ایلنا، نخستین کارگاه بین‌المللی معماری خشتی که ۲۱ بهمن ماه با حضور ۳۰ شرکت‌کننده از کشورهای فیلیپین، افغانستان، لبنان، کویت، اردن، پرتغال، الجزایر، آلمان و ایران در بافت تاریخی یزد آغاز به کار کرد امروز ۲۷ بهمن ماه پس از نشست‌های متعدد درخصوص معماری خشتی و سازه‌های پایدار و همچنین بررسی فرصت‌ها و چالش‌های حفاظتی آن به پایان رسید.

محمدحسن طالبیان (معاون میراث فرهنگی کشور) اما در رابطه با اهمیت و لزوم برگزاری کارگاه‌های بین‌المللی معماری خشتی افزود: با توجه به اینکه سابقه برگزاری کنفراس‌های بین‌المللی خشت در ایران به دهه ۵۰ می‌رسد و حتی سال ۲۰۰۳ نیز  یک کنفراس بین‌المللی خشت نیز در یزد برگزار شد اما کارگاهی که نزدیک به یک هفته در شهر جهانی یزد و با همکاری و مشارکت دانشگاه یزد، شهرداری و اداره میراث فرهنگی یزد برپا شد آغازگر توجه و توسعه معماری خشتی در حوزه جهانی است.

او گفت: خوشبختانه پس از ثبت جهانی یزد ما نه تنها دیگر شاهد تخریب‌های جدی و افسار گسیخته در این شهر تاریخی نیستیم که به ندرت شاهد آنیم که فردی به تخریب خانه تاریخی‌اش بپردازد. درحال حاضر دانشجویان و بسیاری از جوانان اقدام به خرید خانه‌های متروکه در بافت تاریخی یزد کرده‌اند و بناهایی که در محور گردشگری بافت قرار دارند تبدیل به گالری و مراکز هنری شده‌اند.

معاون میراث فرهنگی کشور گفت: کارگاه بین‌المللی معماری خشتی در شرایطی که یزد به ثبت جهانی رسیده اتفاقی بسیار مهمی است چراکه نه تنها توجه به رویکرد توسعه شهری با معماری خشتی پررنگ‌تر از قبل خواهد شد که بستر گفتگو میان مردم، جامعه دانشگاهی و مسئولان شهری و میراث فرهنگی ایجاد می‌شود که این دستاورد بزرگی در حفظ معماری خشتی است.

یزد یزد شهر جهانی کارگاه بین‌المللی معماری خشتی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر