کد خبر: 728141 A

روز پنجم جشنواره تئاتر فجر، ۳۷ اثر در چهار بخش صحنه‌ای، خیابانی، دیگرگونه‌های اجرایی و به علاوه فجر اجرا می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایلنا، روز پنجم سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر شاهد اجرای ۱۰ اثر در بخش صحنه‌ای، ۸ اثر در بخش خیابانی، ۵ نمایش در بخش دیگرگونه‌های اجرایی و ۱۴ نمایش در بخش به علاوه فجر است.

در اینجا مروری بر این آثار داریم:

بخش صحنه‌ای:

روز پنجم جشنواره تالار وحدت و سالن اصلی مجموعه تئاتر شهر اجرایی ندارند اما سه اثر در سه سالن دیگر تئاترشهر روی صحنه می‌روند.

«شفیره» به نویسندگی و کارگردانی مهدی شاه‌پیری روز جمعه در ساعت‌های ۱۸.۳۰ و ۲۰.۳۰ با مدت زمان ۵۰ دقیقه در تالار چهارسو اجرا می‌شود.

«خرده نان» به کارگردانی کوروش سلیمانی و بر اساس متنی از لویی کالافرت هم نمایش دیگری است که در روز پنجم جشنواره در تالار سایه روی صحنه می‌رود. این نمایش که پاییز امسال هم در همین سالن با بازی رضا بهبودی و آناهیتا اقبال‌نژاد روی صحنه رفته بود روز پنجم جشنواره در ساعت‌های ۱۷ و ۱۹ با مدت زمان 60 دقیقه اجرا می‌شود و در خلاصه داستان آن چنین آمده است: «زوجی میان سال که با مرور رویاها و خاطرات و خواسته‌های ناکام خود شبی عادی را می‌گذرانند به یکباره با اتفاقی غیر منتظره در همسایگی خود مواجه می‌شوند...»

در تالار قشقایی هم «عند از مطالبه» به نویسندگی مرتضی شاه کرم و کارگردانی سامان خلیلیان روی صحنه می‌رود. داستان این نمایش که پاییز امسال در همین سالن روی صحنه رفته بود، درباره جماعتی است که به نحوی در صف و چشم انتظاری رسیدن خبری هستند. این خبر می‌تواند زندگی آنها را دستخوش تغییرات عمده کند. دستیابی و چشم به راهی این اتفاق همگی را برای قرار گرفتن سریع‌تر به مقصودشان در یک رقابت محترمانه و سبقت از همدیگر قرار داده است. عند از مطالبه روز جمعه در ساعت‌های ۱۷.۳۰ و ۱۹.۳۰ با مدت زمان 75 دقیقه اجرا خواهد شد.

در تالار مولوی هم «فیل در تاریکی» به نویسندگی محمد زارعی و کارگردانی مهرداد مصطفوی ساعت‌های ۱۷ و 19 با مدت زمان 60 دقیقه روی صحنه می‌رود.

«دختر سطلی» به نویسندگی تریفه کریمیان و کارگردانی فاتح بادپروا از مریوان هم امروز در تالار حافظ روی صحنه خواهد رفت. این نمایش در روز پنجم جشنواره ساعت‌های ۱۸ و ۲۰.۳۰ با مدت زمان ۶۰ دقیقه اجرا می‌شود.

در تالار فردوسی هم امروز (جمعه) مانند روزهای قبل گذشته، «اپرای عشق» بهروز غریب‌پور روی صحنه می‌رود و تا آخرین روز جشنواره ساعت ۱۹.۳۰ با مدت زمان ۱۱۰ دقیقه به اجرای خود ادامه خواهد داد. جدیدترین اپرای عروسکی غریب‌پور به داستان شیخ صنعان می‌پردازد.

در تماشاخانه ایرانشهر هم دو نمایش روی صحنه می‌رود؛ «پدران» به نویسندگی و کارگردانی مهدی فرشیدی سپهر و «راز بقا» به کارگردانی سید صالح علوی‌زاده. «پدران» یک اجرا در ساعت ۱۷ و به مدت ۶۰ دقیقه در سالن ناظرزاده کرمانی خواهد داشت. «راز بقا» نیز در دو نوبت ۱۸ و ۲۰.۴۵ با مدت زمان 75 دقیقه در تالار استاد سمندریان اجرا خواهد شد.

اجرای چیدمان «گذرگاه» از فرانسه امروز هم در تماشاخانه عباس جوانمرد خانه تئاتر روی صحنه می‌رود. نمایشی به نویسندگی و کارگردانی «پیریودلوسکی» که از ساعت ۱۱ صبح تا ۲۰ اجرا می‌شود و در خلاصه آن چنین آمده است: گذرگاه، راهرویی است که به خاطرات جهان اختصاص داده شده و در آن صدای موسیقی به گوش می‌رسد. این چیدمان راهرویی 10 متری است و بازدیدکنندگان با فضایی مملو از نور و صدا روبرو می‌شوند و موسیقی سنتی کشورهای مختلف را می‌شنوند. این نسخه از گذرگاه، به احترام خاطره کسانی  است که مجبور شده‌اند کشور خود را ترک کنند.

نمایش «دل آرام ناآرام» به نویسندگی مصطفی جعفری خوزانی و کارگردانی نرگس صابری هم ساعت ۱۸ در تماشاخانه ماه حوزه هنری روی صحنه می‌رود.

بخش خیابانی:

در روز پنجم جشنواره تئاتر فجر شاهد اجرای چهار اثر بخش خیابانی در محوطه مجموعه تئاتر شهر هستیم؛ «کالبدشکافی یک اتفاق» به نویسندگی و کارگردانی مهدی حبیبی از کرج ساعت ۱۶ و با مدت زمان 30 دقیقه، «اخطار به مشترک پر مصرف» به نویسندگی و کارگردانی حسنا قبادی از ایلام در ساعت ۱۶.۳۰ و با مدت زمان ۳۵ دقیقه، «دایره، مربع، مستطیل» به نویسندگی و کارگردانی افشین خدری از سنندج در ساعت ۱۷ و «نامیرا» به نویسندگی و کارگردانی امیرحسین شفیعی در ساعت ۱۸.۱۵ و با مدت زمان ۴۵ دقیقه.

در محوطه خانه هنرمندان هم دو نمایش «جنگ ابله‌ها» به نویسندگی و کارگردانی احمد یوسلیانی از فریدونشهر و «دعای آفتاب» به نویسندگی و کارگردانی محمدعلی صادق حسنی از لاهیجان اجرا می‌شود؛ نمایش اول در ساعت ۱۶.۳۰ و با مدت زمان 35 دقیقه و نمایش دوم ساعت ۱۷ با زمان 20 دقیقه.

در ایوان انتظار مترو میدان ولیعصر (عج) هم دو نمایش اجرا می‌شود. «اخطار به مشترک پر مصرف» به نویسندگی و کارگردانی حسنا قبادی از ایلام با مدت زمان ۳۵ دقیقه در ساعت ۱۰.۳۰ صبح و «دایره، مربع، مستطیل» به نویسندگی و کارگردانی افشین خدری از سنندج در ساعت ۱۱ صبح.

بخش دیگرگونه‌های اجرایی:

نمایش‌های بخش دیگرگونه‌های اجرایی از روز دوم جشنواره آغاز شده است. روز جمعه «اپرای شماره‌ی ۰۱ #تهران» به نویسندگی و کارگردانی مرتضی زراعی ساعت‌های ۱۸ و ۲۰ در کارگاه دکور تالار وحدت اجرا می‌شود.

در این روز همچنین نمایش «آدم‌هایی که نمی‌بینیم» به کارگردانی سما موسوی مفخر و بر اساس متنی از کیوان سررشته در پلتفرم عمارت روبرو اجرا می‌شود. این نمایش که اجرای خود را از دو روز پیش آغاز کرده امروز در آخرین فرصت اجرایش در دو نوبت ۱۸ و ۲۰ آغاز می‌‌شود.

«موزه نزدیک» به نویسندگی سهیل امیر شریفی و کارگردانی آزاده شاهمیری هم در روز جمعه ساعت‌های ۱۴ و ۱۶ در پلاتو نول اجرا می‌شود.

در سالن امتحانات پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران هم امروز نمایش «نباید» به نویسندگی و کارگردانی نازنین زهرا رفیعی ساعت ۱۶ اجرا می‌شود.

همچنین امروز در محوطه تئاترشهر نمایش «کوهستان» به نویسندگی و کارگردانی آرش پروین ساعت 14 تا 17 اجرا می‌شود.

بخش به علاوه فجر:

تماشاخانه مکتب تهران در روز پنجم بخش +فجر سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر شاهد اجرای دو نمایش است. «مرگ در می‌زند» بر اساس متنی از وودی آلن و کارگردانی منصوره سجادیان است. مدت زمان این اثر 45 دقیقه بوده و در دو نوبت در ساعت‌های 17.۳۰ و 18.30 اجرا می‌شود.

همچنین در ساعت‌های 19.30 و 20.30 نمایش «مونولوگ» بر اساس متنی از هارولد پینتر و کارگردانی حسن برجکی با مدت زمان 40 دقیقه در این تماشاخانه اجرا می‌شود.

مجموعه تئاتر مستقل که در روزهای جشنواره قرار است به نمایشنامه‌خوانی مشترک ایران و فرانسه اختصاص یابد برنامه‌هایش را از روز دوم جشنواره آغاز کرده است. امروز جمعه 26 بهمن به نمایشنامه‌خوانی «کودک وحشی» به کارگردانی مهران رنجبر اختصاص دارد. این اثر را سلین دلبک نوشته و با مدت زمان ۵۰ دقیقه در ساعت ۱۵ نمایشنامه‌خوانی می‌شود.

تماشاخانه سه‌نقطه هم در روز پنجم جشنواره میزبان نمایش «نوای اسرارآمیز» بر اساس متن اریک امانوئل اشمیت و کارگردانی سیدمحسن میرهاشمی است که با مدت زمان 60 دقیقه و در ساعت ۱۹.۳۰ روی صحنه می‌رود.

روز جمعه 26 بهمن در تماشاخانه نوفل‌لوشاتو دو نمایش روی صحنه می‌رود؛ «دو جلاد» به کارگردانی محمود یوسفی و بر اساس متنی از فرناندو آرابال و «حجم غلیظ» به نویسندگی و کارگردانی مسعود صلواتی. نمایش اول ساعت 19 و با مدت زمان 50 دقیقه و نمایش دوم در ساعت ۲۱.۱۵ و با مدت زمان ۶۰ دقیقه روی صحنه می‌روند.

تماشاخانه ایران تماشا هم میزبان «آنالیز» است که در سه نوبت 14، ۱۷ و ۱۹ اجرا می‌شود. نویسنده این اثر نمایشی عدالت فرزانه و کارگردان آن امید اسدی است که با زمان 60 دقیقه در این تماشاخانه روی صحنه می‌رود.

تماشاخانه دیوار چهارم در روز پنجم جشنواره میزبان سه اثر نمایشی است؛ «پابرهنه، لخت، قلبی در مشت (با کاروان سوخته)» به نویسندگی و کارگردانی علیرضا کوشک‌جلالی که تا پیش از آغاز جشنواره هم به اجراهای عمومی خود ادامه داده بود همانند روزهای قبل جشنواره، جمعه26 بهمن هم ساعت ۱۷.۱۵ در این تماشاخانه روی صحنه می‌رود.

«مرگ فیدل» هم نمایشی به نویسندگی و کارگردانی آرش سنجابی است که همانند روزهای قبل، در روز پنجم جشنواره هم با مدت زمان ۶۰ دقیقه ساعت ۱۹.۳۰ در همین تماشاخانه روی صحنه می‌رود.

در کنار این دو اثر، نمایش «مردی که از آستینش برف می‌بارید» به نویسندگی و کارگردانی مجتبی کاظمی با مدت زمان ۴۵ دقیقه ساعت ۲۱.۳۰ در تماشاخانه دیوار چهارم اجرا خواهد داشت.

در تماشاخانه شانو هم مانند روز پیش، دو نمایش «باغ آلبالو» و «کافکا با من سخن بگو» به کارگردانی قطب‌الدین صادقی در ساعت‌های ۱۹ و ۲۱ اجرا می‌شوند. نمایش اول بر اساس متنی از چخوف و نمایش دوم از نوشته‌های خود صادقی است.

تماشاخانه همای سعادت هم میزبان نمایش «کاردآجین» به نویسندگی و کارگردانی محمد میرعلی اکبری است که با مدت زمان ۸۰ دقیقه در ساعت‌های ۱۷ و ۱۹ روی صحنه می‌رود.

«تهران بزرگ» هم نمایشی به نویسندگی و کارگردانی علی جعفری است که در تماشاخانه مان (استاد مشایخی) اجرا می‌شود. مدت زمان اجرای این اثر 65 دقیقه بوده و در ساعت‌های ۱۸ و ۲۰ روی صحنه خواهد رفت.

سی و هفتمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر روز پنجم جشنواره تئاتر فجر چه ببینیم؟
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر