کد خبر: 727919 A

وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی و معاون امور هنری وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی در پیام‌هایی جداگانه به هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر از توانمندی طراحان ایران سخن گفتند و به مکران و نقش آن اشاره داشتند.

به گزارش ایلنا، عباس صالحی (وزیر فرهنگ  ارشاد اسلامی) پیام خود را به مناسبت هشتمین جشنواره مد و لباس فجر اعلام کرد.

در متن این پیام آمده‌است:

در چهل سالگی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران، توانمندی هنرمندان طراح ایران زمین را شاهد هستیم. طراحانی که نشان دادند، حفظ سنت‌های نیک در پوشش – که میراث چند هزار ساله آن باقی است – نمی‌تواند در آراستگی و زیباپوشی خلل ایجاد کند و در تناقض باشد.

هنگامی که به میراث پوششی ایرانیان در طول تاریخ نگاه می‌کنیم، جهانی از بی‌نهایت گزاره، نشانه و نماد می‌بینیم که میان بدن و تن با هستی پیرامونی پیوستاری عمیق به‌وجود آورده‌است؛ چه این که پوشش، در بافتی از ساحت نمادین اجتماعی حضور موثر دارد و بدن، مکان و کالبدی برای بهره‌گیری از پوشش است. پوششی که افزون بر محافظت، کارکردها و نقش‌های دیگری را همچون فرهنگ، قومیت، پیشه و مناسک، در آن می‌توان بازیابی کرد.

نگاه باورمند ایرانیان خداجو در پیش و پس از اسلام افزون بر عفاف، همواره به‌دنبال زیبایی و تناسب فرهنگی-ملی پوشش بوده‌است و همین نگاه است که طراحان و آفرینندگان لباس در ایران و کشورهای اسلامی را با نگاه غربی آن – که بیشتر بدنمندی و اندام‌گرایی را دنبال می‌کنند- متفاوت کرده‌است.

تعیین موضوع «نقش مکران» به عنوان محور طراحی و آفرینش‌های هنری جشنواره، نشانه توجه برنامه‌ریزان و فرصت‌های پنهان برای طراحان و تولیدکنندگان است که می‌تواند الگوهای پنهان پوشش نواحی گوناگون فرهنگ ایرانی را به عرصه‌های عمومی و جهانی بازنمود کند.

برای فرهیختگان هنرمند، صنعت‌گران توانمند و تولیدکنندگان گرانقدر- که به تعالی هنر و پیشرفت ایران اسلامی می‌اندیشند- بهترین‌ها را آرزومندم.

پیام معاون امور هنری وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی

در این راستا سید محمد مجتبی حسینی (معاون امور هنری وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی) نیز پیام خود را به مناسبت هشتمین جشنواره مد و لباس فجر اعلام کرد.

در متن این پیام آمده‌است:

آداب و آنات انسانی، تظاهرات متمایزی دارد که هر کدام متضمن جلوه های بکر و بدیعی از شور و شعور آدمیزادی است. از جمله این جلوه‌ها، مجموعه البسه و فرهنگ پوشش است که از گذشته تا بدین روزگار، پیوسته، شاخصه‌ و شخصیت فردی و مرتبت و منزلت اجتماعی در شمار آمده است. این دست‌کار انسان، به نیکویی، هم از بوم و اقلیم الگو پذیرفته و هم شناسای استعدادهای غریزی اقوام و دریافت‌های ذوقی مردمان بوده است. بسا که در این روزگار، از لباس، هم به مثابه ی روایت گر روزگار و هم وجه تمایز سلایق ادوار انسانی نام برده می‌شود.

تأکید بر زیبایی، گذشته از رویکرد عام و توجیهات فردی و گروهی، اصل مردم محوری و اصالت مخاطب را یادآوری می‌نماید که در روزگار ما بنا به اقبال و استقبال از هنر طرح و مد لباس، اکنون به عنوان صنعتی شریف و هنری ارجمند یاد می‌شود.

گستره ایران زمین به غنیمت گنجینه اقوام‌، کلکسیون نادری از البسه و فرهنگ‌های پوشش است که کشف ظرفیت‌ها و ارائه قابلیت‌های هنری آن، می‌تواند آیاتی الهام بخش برای طراحان لباس و تولیدات متبوع معاصر باشد، آن چنان که بدین روزگار و به مدد تعاملات هم افزای این هنر و دیگر هنرها، توسعه مشهودی در فرهنگ البسه و توسعه طرح و تولید لباس بر مبنای الگوهای اقوام و اعلام ایرانی احساس می‌شود. هشتمین جشنواره مد و لباس فجر با اتکال و اعتقاد به الگوهای سرزمینی، اثرات زادبوم و تجربیات انسانی، تلاش خود را بر بازشناسی این توان نامکشوف و تجربه نامشهود در نظام‌ کلان البسه ایرانی متمرکز نموده است که در این دوره با توجه بخشی به نقش و نگار مکران که دستمایه مردمان کریم سیستان و بلوچستان است، امیدوار است اگر چه به دشواری اما به درستی نقش‌آفرینی کند.

در این اندک مجال، مراتب قدردانی خود از دست‌اندرکاران این رویداد را تقدیم نموده و امیدوارم به برکت برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های تخصصی مد و لباس، این هنرصنعت ایرانی، بازارهای جهانی را تسخیر نماید.

هشتمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، با شعار خوشا مکران و نقش بی مثالش ٢٦بهمن تا ٢ اسفند ٩٧ از ساعت ١٠صبح تا ٨ شب در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفتگو برگزار می‌شود

مد و لباس وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی معاون امور هنری وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی هشتمین جشنواره بین المللی مد و لباس فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر