کد خبر: 726914 A

در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛

رضا ترکمان می‌گوید: اعضای هیات داوران باید در هنگام اعلام نامزدهای جشنواره فیلم فجر در بخش‌های تخصصی دقت بسیاری داشته باشند.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر شب گذشته پایان یافت اما حواشی آن همچنان ادامه دارد. یکی از حواشی مطرح شده درباره جایزه بخش جلوه‌های ویژه میدانی و نامزدی افرادی‌ست که در صنف جلوه‌های ویژه حضور ندارند یا کارشان در تعریف این حرفه نمی‌گنجد که این امر اعتراضات صنف جلوه‌های ویژه میدانی را به دنبال داشت.

رضا ترکمان (مدیر جلوه‌‌های ویژه فیلم‌های مختلف و عضو شورای مرکزی انجمن جلوه‌های ویژه) گفت: امسال من با دو فیلم در جشنواره شرکت کرده بودم که فیلم قفس به کارگردانی عابدین مهدوی نمایش داده نشد ولی فیلم درخونگاه به کارگردانی سیاوش اسعدی پذیرفته شد و به نمایش درآمد.

وی ادامه داد: در خونگاه فیلم بسیار سختی بود و حدود 45 روز در شرایط سخت زمستانی فیلمبرداری این فیلم طول کشید و من به همراه همکارانم به دلیل شرایط فیلم کار سختی را برای جلوه‌های ویژه انجام دادیم اما متاسفانه جلوه‌های ویژه این فیلم دیده نشد.

ترکمان با اشاره به اینکه داوران آزادند که فیلم‌ها را انتخاب کنند، گفت: من امروز اصلاً بحث خودم را مطرح نمی‌کنم بلکه مسئله‌ام کسانی هستند که در این بخش نامزد شدند. در هنگام اعلام نامزدها مشاهده کردم که نام ارشا اقدسی به عنوان مدیر جلوه‌های ویژه میدانی یکی از فیلم‌ها مطرح شده درحالی‌که اصولاً کار ایشان جلوه‌های ویژه نیست و حرفه اصلی‌شان طراحی بدلکاری است و ایشان عضو انجمن جلوه‌های ویژه میدانی نیز نیستند.

وی ادامه داد: من این مسئله را از مسئولان جشنواره فیلم فجر پیگیری کردم، به من گفتند از آنجا که فیلم‌های جشنواره زیاد است و داوران نیز فرصت نداشتند تا تمامی حرفه‌ها را دقیقاً بررسی کنند به برگه معرفی عوامل که توسط تهیه‌کننده و سازنده فیلم داده می‌شود، استناد کردند که به نظر من این روش درستی نیست زیرا هر فردی می‌تواند هر شغلی برای خود بزند.

ترکمان ادامه داد: علاوه بر آنکه دوستان جلوه‌های ویژه فیلم درخونگاه را پسندیده بودند حتی به من از دفتر جشنواره اعلام شد که در مراسم اختتامیه حضور داشته باشم اما مسئله اصلی من این است که افرادی باید در این بخش نامزد می‌شدند که شغل اصلی‌شان طراحی جلوه‌های ویژه میدانی و عضو صنف هستند.

جشنواره فیلم فجر جلوه های ویژه میدانی فیلم درخونگاه ارشا اقدسی رضا ترکمان
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر