کد خبر: 726855 A

داور چهارمین جشنواره عکس آب مطرح کرد:

عکاسان با تولید آثاری در خصوص فرهنگ سازی استفاده صحیح از آب می‌توانند به درک عمومی شعار جهانی "آب برای همه" کمک کنند.

به گزارش ایلنا، حسن غفاری (داور چهارمین جشنواره ملی عکس آب)، زبان تصویر را در انتقال معانی بسیار کاربردی تر از سایر وسایل ارتباطی خواند و گفت: با گسترش وسایل ارتباطی در دنیای امروز، زبان تصویر به راحتی به مردم منتقل می‌شود و بسیار ساده‌تر از سایر وسایل ارتباطی در مردم اثر می‌گذارد. از این رو می‌توان گفت برگزاری جشنواره‌های موضوعی عکاسی می‌تواند کمک کند تا پیام خاصی از دریچه نگاه‌های متفاوت عکاسان به معرض دید مخاطبان گذاشته شود.

این مدرس عکاسی، برگزاری جشنواره‌ای با موضوع آب که از حیاتی‌ترین نیازهای جامعه به حساب می‌آید را کاملاً کاربردی خواند و ادامه داد: کشور ما با بحران کم آبی روبرو است و این موضوع در نواحی مرکزی و جنوبی کشور هر چه بیشتر قابل درک است. نقش حیاتی آب در زندگی و تولید محصولات کشاورزی، بهداشتی و ... باعث شده تا همواره فقدان آن زنگ خطری بزرگ برای هر شهروندی به حساب آید. با توجه به حساسیت نقش تک تک آحاد جامعه در رفع این بحران؛ هنرمندان نیز همیشه سعی کردند تا با تولید آثاری در این خصوص، نگاه مردم و مسئولان را به این مشکل بزرگ معطوف کنند و در صدد چاره اندیشی برای حل آن باشند.  از این رهگذر جشنواره عکس آب که بر آیندی کلی از نگاه عکاسان سراسر کشور است، می‌تواند در فرهنگ سازی و حساس کردن مردم به این مایع حیاتی کمک شایانی کند.

غفاری، اندیشه و تفکر را قبل از شروع عکاسی در رسیدن به یک بیان هنری مهم خواند و گفت: عکاس بهتر است با مطالعه و شناخت به سراغ عکاسی از موضوع خاص خود برود. در این مسیر تماشای آثار دوره‌های قبل جشنواره و مطالعه پیرامون موضوع می‌تواند او را در رسیدن به یک جهان بینی عمیق نسبت به موضوع کمک کند. پیشنهاد من این است که عکس دیدن هر چه بیشتر را جدی بگیریم چون که خیلی از این عکس‌ها می‌تواند خط فکری عکاس را تعیین کند.

وی اثربخشی جشنواره‌ها در جامعه هنری را در گرو ادامه دار بودن آن‌ها عنوان کرد و گفت: هر فعالیت فرهنگی در طولانی مدت جواب می‌دهد و تأثیرات اجتماعی خود را بر جامعه هنری می‌گذارد. جشنواره‌ها به تربیت هنرمند و نهادینه شدن یک رفتار جمعی کمک می‌کنند و سعی دارند تا در کنار این هدف، شعار و پیام جشنواره را نیز به منصه ظهور برسانند. از این نظر وجود جشنواره‌ها لازم است اما بهتر است در نحوه برگزاری و ادامه راه آن‌ها با مدیریت خاصی گام بر داشت و تنها در صورتی می‌توانیم بگوئیم یک جشنواره توانسته جریان ساز باشد که علاوه بر استمرار خود، برنامه ریزی منظمی نیز داشته باشد.

وی ادامه داد: برگزاری جشنواره‌هایی مثل جشنواره عکس آب می‌تواند به ارتباط هر چه بهتر میان جامعه عکاسان و مسئولان کمک کند و با قدرت هر چه تمامتر یک پیام و مفهومی را به مخاطب منتقل کند.

این عکاس مردم نگار، موفقیت در عکاسی مستند اجتماعی را به ارتباط مستمر عکاس با سوژه خود مربوط دانست و بیان کرد: وقتی عکاسی در کنار یک موضوع حضور مستمر داشته باشد و با آن زندگی کند بسیاری از موضوعات و جزئیات زندگی را مشاهده می‌کند که تا قبل از این، موفق به دیدن آن‌ها نبود.

بر پایه تقویم جشنواره، آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه، سه‌شنبه۳۰ بهمن ماه اعلام شده و هنرمندان می‌توانند برای اطلاع از قوانین شرکت، ثبت‌نام و ارسال عکس به پایگاه اینترنتی مسابقه به نشانی (www.water.salon.photo) مراجعه نمایند.

عکاس مصرف آب فرهنگ سازی مصرف آب آب برای همه
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر