کد خبر: 725682 A

در نشست نقد و بررسی فیلم جان‌دار مطرح شد؛

نشست خبری فیلم «جان‌دار» با حضور عوامل آن در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، نشست خبری فیلم «جان‌دار» باحضور حسین امیری دوماری و پدرام پورامیری (کارگردانان)، کامران مجیدی (تهیه‌کننده)، حامد بهداد، جواد عزتی و گیتی قاسمی (بازیگران) و برخی دیگر از عوامل این فیلم با اجرای فرزاد حسنی در سومین سانس از نهمین روز سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر با حضور اهالی رسانه برگزار شد.

حسین امیری دوماری (کارگردان) در این نشست گفت: در این فیلم، مسئله‌ای به وجود می‌آید که سبب می‌شود آدم‌های فیلم شخصیت خودشان را نشان ‌دهند. در واقع در فیلم جان‌دار قانون اهمیتی نداشته و تنها خود آدم‌ها و تصمیمی که می‌گیرند، مهم است.

وی همچنین در پاسخ به این موضوع که فیلم‌هایی با مشکلات اجتماعی که از بدبختی مردم می‌گوید، از زمان سعید روستایی آغاز شده، گفت: فیلم‌های رئالیسم اجتماعی از خیلی وقت قبل‌تر از دوره کارگردانی که نام بردید، بوده است. شاید بتوان گفت که از زمان خانم بنی‌اعتماد آغاز شده است. همچنین باید بگویم که ما سعی نداشتیم بدبختی نشان دهیم، سعی داشتیم فیلمی بسازیم که مخاطب با آن درگیر شود.

پدرام پورامیری (کارگردان دیگر فیلم) نیز در ادامه این نشست بیان کرد: آدم‌ها در جاندار یک زندگی درست دارند ولی بحران به وجود آمده سبب می‌شود تا آنها شخصیت‌های حقیقی خودشان را نشان دهند.

وی همچنین درباره پایان‌بندی فیلم اظهار داشت: اگر روی کاراکتری که قتل انجام داده دقیق شویم، می‌بینیم که از زمانی که او در دادگاه حقیقت را می‌گوید تحول شخصیتی خود را نشان می‌دهد. همچنین اگر که به سکانس آخر فیلم و دیالوگ‌ها گوش دهیم، متوجه تفکر کاراکتری که قتل انجام داده می‌شویم. به نوعی باید بگویم چیزی که در فعل فیلم ما می‌گنجید این پایان بود و اگر ما صحنه اعدام شخصیت را می‌دیدم شاید درگیری مخاطب را از بین می‌برد و همین موضوع در این جلسه به عنوان ضعف فیلم عنوان می‌شد.

حسین امیری دوماری (کارگردان) ادامه داد: ما سعی کردیم به سوالی که در درام مطرح شده جواب دهیم و اینکه شخصیت اعدام شود یا خیر برایمان چندان اهمیتی نداشت. لازم است همینجا از همه کسانی که ما را در این فیلم کمک کردند تشکر و همچنین به خاطر نبودن فیلم در بخش سودای سیمرغ عذرخواهی کنیم.

در بخشی از این نشست بحث زیادی روی ابعاد حقوقی قیومیت که در فیلم مطرح می‌شود، صورت گرفت که البته عوامل فیلم نقدها را وارد نداستند.

کامران مجیدی(تهیه‌کننده) نیز در این نشست در پاسخ به پرسش‌های مطرح شده درباره سرمایه این فیلم بیان کرد: نمی‌دانم که چطور از حمایتی که ما از دو کارگردان جوان کردیم، سوال پرسیده نمی‌شود. ما همیشه همه را به مهربانی دعوت کردیم و جای این صحبت‌ها اینجا نیست. خیلی شفاف من تهیه‌کننده این فیلم هستم که ۵۰ درصد سرمایه از سوی خودم و ۵۰ درصد دیگر از سوی آقای اسدزاده تامین شده است. اما به هر حال کل صحبتی که درباره سرمایه‌گذاری این فیلم مطرح می‌شود، کاملا بی‌اخلاقی است و اگر ادامه دهید ما می‌توانیم برای این صحبت‌ها شکایت کنیم.

 حامد بهداد نیز به پرسش‌های مطرح شده درباره منابع مالی فیلم واکنش نشان داد و گفت: بابت فیلم گربه‌های ایرانی بهمن قبادی عزیز، بعدها از من سوال و جواب شد و به نوعی به من بی‌احترامی شد. اما من واقعا نمی‌دانم چه کسی چه کاری انجام می‌دهد، ابتدا فیلمنامه به دست ما می‌رسد و به شخصه وقتی دغدغه‌هایی در فیلمنامه به من منتقل می‌شود، به کار ورود می‌کنم تا به اندازه خودم تاثیرگذار باشم و از مسائل اقتصادی یا بوروکراسی و روابط پنهان بی‌خبر هستم.

وی افزود: سه دفعه فیلمنامه را با خود این عزیزان روخوانی کردم تا مبادا این فکر به گوشه ذهنشان برسد که من نگاه مرتفعی دارم و از بالا به پایین آنها را نگاه می‌کنم و هربار با آنها درباره کاراکترها صحبت می‌کردیم.

در ادامه این بحث احسان وحید (مدیر تولید فیلم) با بیان اینکه آقای امامی که مشکلات مالی در صندوق ذخیره فرهنگیان داشته رسماً از حضور در این پروژه کنار کشیده است، توضیح داد: هم خانم معتمدآریا و هم باران کوثری روز اول فیلمبرداری از من قرارداد سرمایه‌گذاری گرفتند تا مشخص شود محمد امامی در فیلم ما سرمایه‌گذار نباشد و بعد از این موضوع قرارداد خود را امضا کردند.

هومن بهمنش (مدیر فیلمبرداری فیلم) نیز درباره مسائل مالی مطرح شده در جلسه اظهار کرد: سرمایه‌گذار بعد از تایید وزارت ارشاد و پروانه‌ ساختی که وجود دارد، به کار معرفی شده و عوامل بعد از این کار به آنها اضافه می‌شوند و نمی‌توان عوامل را در اتفاقی مقصر دانست چراکه همه عوامل آن به اسم تهیه‌کننده و کارگردان قرارداد امضا کردند.

وی ادامه داد: بسیاری از خبرنگاران می‌گویند که جلوی ارگان‌های دولتی را بگیرید و از سوی دیگر وقتی بخش خصوصی جلو می‌آید به او هم رحم نمی‌کنند. از شما می‌پرسم مگر شما می‌دانید که پول خبرگزاری شما از کجا می‌آید؛ وقتی فیلمی پروانه نمایش دارد، دیگر تایید شده و نمی‌توان بهتان زد که دستمزد عوامل آن از صندوق ذخیره فرهنگیان تامین شده است.

بهمنش در ادامه بیان داشت: از نظر بنده حضور عوامل فنی در این جلسات درست نیست و جلسات پرسش و پاسخ نباید با حضور تمام عوامل برگزار شود چراکه به آنها بی‌احترامی شده و کرامت این کارها در حال زیر سوال رفتن است.

 جواد عزتی در این نشست اظهار کرد: اولین چیزی که به عنوان بازیگر در دیدن فیلم به آن فکر می‌کنم، این است که آیا در فیلم کار درستی صورت گرفته یا خیر. حال باید بگویم که از بازی در فیلم راضی هستم و به نظرم کار درستی انجام داده‌ام. درباره پایان فیلم نیز نقدهایی شنیدم و شاید من هم نقدهایی به این موضوع داشته باشم. ولی این انتخاب کارگردانان آن است.

گیتی قاسمی در بخش پایانی این نشست گفت: من اکثر کاراکترهایی را بازی کردم را در درونم احساس کردم و حس می‌کنم اکنون به دلیل همین موضوع است که ۲۰ سال بزرگتر از سنم هستم.

پرسش و پاسخ جشنواره فیلم فجر سرمایه قتل پردیس سینمایی ملت حامد بهداد مطرح کرد؛ در نشست خبری فیلم جان‌دار مطرح شد بابت فیلم گربه‌های ایرانی به من بی‌احترامی شد از مسائل اقتصادی بی‌خبرم و تنها فیلمنامه را می‌خوانم
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر