کد خبر: 725504 A

مونسان در اختتامیه سومین جشنواره صنایع دستی فجر:

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: با هدف تقویت ارتباط با هنرمندان صنایع دستی گروه مشاورین متشکل از نخبگان و صاحب نظران حوزه‌های مرتبط با صنایع دستی تشکیل می‌شود.

به گزارش ایلنا، علی اصغر مونسان (معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری) در مراسم اختتامیه سومین جشنواره صنایع دستی فجر که در‌ محل خانه هنرمندان برگزار شد، گفت: از همه هنرمندان صنایع دستی و‌ تولید کنندگان تشکر می‌کنم. در طول مدت مدیریت خود در سازمان میراث فرهنگی همه تلاش خودم را کرده‌ام، هر سه بخش سازمان خصوصا حوزه صنایع دستی در دورانی که تحریم‌های جدید اعمال شده است، کمترین آسیب را ببینید.

او افزود: خوشحالم که بگویم در یک سال و نیم گذشته جایگاه خوبی را در بدنه دولت پیدا کرده‌ایم و خوشبختانه بودجه سازمان نیز افزایش یافته که البته هنوز با سایر دستگاه‌ها فاصله زیادی داریم اما تلاش کردیم که در کنار اعتبارات مستقیم دولتی راهکارهای دیگری نیز برای توسعه و پیشبرد برنامه‌های سازمان اندیشده شود.

مونسان به رونق حوزه گردشگری نیز اشاره کرد و گفت: در شرایطی که تبلیغات منفی علیه ایران از سوی برخی دولت‌ها از جمله امریکا اعمال می‌شود اما خوشبختانه شاهد رونق گردشگری و افزایش جذب گردشگران خارجی به ایران هستیم.

مونسان گفت: در اجلاس همدان ۲۰۱۸ دبیر کل سازمان جهانی گردشگری به ایران سفر کرد و در نمایشگاه فیتور نیز شاهد بازدید پادشاه اسپانیا از غرفه ایران بودیم که باعث شد تا در صدر اخبار گردشگری در دنیا باشیم و به طور حتم رونق گردشگری می‌تواند به افزایش صادرات صنایع دستی که بخشی از آن به صورت چمدانی است کمک کند.

معاون رئیس جمهوری ادامه داد: بر اساس اعلام گمرک در ۹ ماهه امسال ۱۹۰ میلیون دلار صادرات صنایع دستی انجام‌ شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۱ درصد رشد داشته است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه صحبت‌های خود با اشاره به اهمیت تقویت ارتباط با هنرمندان صنایع دستی گفت: در نظر دارم با همکاری معاونت صنایع دستی گروه مشاورین را تشکیل دهیم که این گروه که نمایندگان هنرمندان صنایع دستی هستند و متشکل از نخبگان و صاحب نظران حوزه های مرتبط با صنایع دستی هستند می‌تواند در به جلو بردن برنامه‌های صنایع دستی کمک کند.

پویا محمودیان (معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی) نیز در این مراسم‌ در سخنانی گفت: خوشحالم که جشنواره فجر به سومین ایستگاه خود رسیده و امیدوارم سال آینده شاهد برگزاری چهارمین جشنواره فجر صنایع دستی باشیم.

او‌افزود: بلافاصله بعد از این اختتامیه و از هفته آینده جشن‌های شهرها و روستاهای ثبت جهانی شده را  برگزار خواهیم کرد.

او گفت: سومین جشنواره صنایع دستی فجر رفته رفته به پختگی لازم می‌رسد و از این رو دبیرخانه دائمی این جشنواره  و سایت دریافت آثار هنری به زودی ایجاد خواهد شد.

محمودیان در ادامه گفت: از امروز به بعد قصد داریم با مجامع بین المللی با ترجمه صحیح متون صنایع دستی  ارتباط برقرار کنیم و در این خصوص از اندیشمندان و استادان این حوزه استفاده خواهیم کرد و از صاحب نظران علوم انسانی برای همکاری در این جشنواره درخواست همکاری می‌کنیم.

معاون صنایع دستی کشور افزود: خوشبختانه در ثبت جهانی شهرها و روستاهای صنایع دستی رتبه اول را داریم و این اتفاق مهم باعث شده است تا در خارج از کشور بیش از پیش شناخته شویم.

او در ادامه با اظهار امیدواری نسبت به بین المللی شدن جشنواره صنایع دستی فجر تصریح کرد: «این امید را داریم که با استاندارد سازی جشنواره فجر و استفاده از  جدیدترین روش های برگزاری جشنواره و با اتکا به گنج های پنهان صنایع دستی در کشور جشنواره صنایع دستی فجر به یک جشنواره بین المللی تبدیل شود و همه کشورها افتخار کنند که آثارشان در این جشنواره به نمایش در آید و حتی بتوانیم در شورای جهانی صنایع دستی را نیز دارای مقام کرسی ریاست شویم.»

در پایان این مراسم، از برگزیدگان سومین جشنواره صنایع دستی و هنرهای سنتی فجر با حضور علی اصغر مونسان معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تجلیل به عمل آمد.

صنایع دستی صادرات صنایع دستی سومین جشنواره صنایع دستی فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر