کد خبر: 724681 A

در مراسم تقدیر از برگزیدگان جایزه کتاب سال مطرح شد؛

در مراسم تقدیر از برگزیدگان جایزه کتاب سال که با حضور رییس‌جمهور، وزیر ارشاد و جمعی دیگر از مقامات دولتی و همچنین شماری از اندیشمندان و نویسندگان مختلف برگزار شد برندگان و افراد مورد تقدیر جوایز خود را از رییس‌جمهور دریافت کردند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ابتدای این نشست حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی مهدوی‌راد ضمن تبریک فرا رسیدن سالگرد انقلاب اسلامی به ارایه گزارش از فرآیند داوری و گزینش آثار در جایزه پرداخت.

وی با بیان اینکه 52 هزار و هشتاد عنوان کتاب سال 96 چاپ و منتشر شد که اندکی نسبت به سال 95 افزایش داشت. این میان پس از ریزش اولیه برخی آثار 10 هزار و 368 اثر مورد داوری اولیه واقع شد و سپس 272 اثر برای ارزیابی‌های نهایی در زمینه‌های تالیف، ترجمه و تحقیق مورد ارزیابی قرار گرفتند.

مهدوی‌راد با بیان اینکه هر کتاب را سه داور ارزیابی می‌کنند، افزود: امتیازی که در نتایج ارزیابی در بخش تالیف واجد تقدیر دانسته می‌شود تا امتیاز 90 است و از 90 تا 100 آثار برگزیده اعلام می‌شود و در بخش ترجمه نیز از 85 تا 95 مورد تقدیر و از 95 تا 100 به‌عنوان آثار برگزیده اعلام می‌شود.

وی با بیان اینکه از 272 اثر 244 هزار مورد داوری قرار گرفته و 10 اثر برگزیده همراه 42 اثر تقدیری از میان گزینش شده، اظهار داشت: 10 اثر نیز در حوزه جایزه کتاب جهانی سال جمهوری اسلامی برگزیده شدند.

دبیر جایزه کتاب سال با بیان اینکه نعمت انقلاب نعمت بزرگی بود، خاطرنشان کرد: باید از بن جان شاکر این انقلاب باشیم که از درون و بیرون ماهیتی فرهنگی داشت.

در ادامه این نشست سید عباس صالحی وزیر ارشاد با تبریک فرا رسیدن دهه فجر عنوان داشت: انقلاب ما انقلاب گلوله نبود؛ انقلاب کلمه بود و از این جهت انقلابی متمایز و ممتاز از سایر انقلابات جهان بود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارایه آماری از تحولات حوزه نشر و مقایسه دوران پیش و پس از انقلاب اسلامی، انقلاب را سرمنشا تحول در عرصه فرهنگ دانست.

سید عباس صالحی اعلام کرد: از سال 1320 تا 1357 تنها پنجاه هزار عنوان کتاب در کشور تولید شده و از سال 57 تا 96 یک‌میلیون و دویست هزار عنوان کتاب جدید تولید شده است.

وی با بیان اینکه سیر افزایش تولیدات علمی و فرهنگی همواره صعودی بوده، اظهار داشت: در دهه اول انقلاب تنها 35 هزار عنوان کتاب منتشر شده اما در دهه‌چهارم 736 هزار عنوان کتاب جدید راهی بازار نشر شده است که این توفیق مرهون مولفان و ناشران بوده است.

سید عباس صالحی با بیان اینکه در دوران پیش از انقلاب تنها 4 هزار عنوان کتاب در حوزه علوم کاربردی چاپ و منتشر شده، اظهار داشت: این عدد در دوران پس از انقلاب به 143 هزار عنوان رسید که 88 هزار عنوان آن تنها در دهه چهارم انقلاب منتشر شده و بیانگر این است که انقلاب فرهنگی و علمی ما عصری درخشان در حوزه علوم و فرهنگ پیش روی ایرانیان گشوده که آینده درخشان‌تر از عصر کنونی نیز در برابر آنان قرار می دهد.

وزیر ارشاد با بیان اینکه علوم انسانی و اسلامی نیز چنین وضعیتی داشتند، اظهار داشت: پیشرفت‌های زنان در این حوزه بسیار قابل توجه است. سال‌های پیش از انقلاب 92 درصد مولفان مرد و 8 درصد زن بودند که این عدد دهه اول انقلاب به 96 درصد مرد و 4 درصد مولف زن تغییر کرد. این درحالی است که دهه چهارم انقلاب مردان تنها 71 درصد تالیفات و آثار جدید را به رشته تحریر درآوردند و زنان با ارتقای چشمگیری 29 درصد از سهم آثار منتشره را به خود تخصیص دادند که این نسبت فقط در سال 96، 68 درصد برای مردان و 32 درصد برای بانوان بود.

صالحی با بیان اینکه در داستان‌نویسی پیش از انقلاب آثار تولید شده توسط مردان بیش از 30 برابر زنان بود و اکنون تقریبا به فضای نسبتا برابری رسیده‌ایم در حوزه نشر نیز شرایط متفاوتی نیز داشتیم و دهه اول انقلاب تنها 17 ناشر پرکار وجود داشته و اکنون پیش از 600 ناشر پرکار در کشور وجود دارد که از 20 تا 50 عنوان کتاب در طول سال چاپ می‌کند.

وی افزود: دهه اول انقلاب نیز تنها 5 ناشر حرفه‌ای در کشور وجود داشته که اکنون در دهه چهارم انقلاب به 286 ناشر ارتقا یافته و این نشان از حرکت درخشان کاروان اندیشه و فرهنگ در این مرز و بوم دارد که ما توفیق این را داریم که در این عرصه به این مردم کهن بوم متمدن خدمت کنیم.

جایزه کتاب سال
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر