کد خبر: 723660 A

آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فجر در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

به گزارش ایلنا، آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فجر با حضور اشرف بروجردی و سید عباس صالحی، مهدی قزلی، دبیر اجرایی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، بهمن ساکی دبیر علمی سیزدهمین جشنواره بین‌المللی شعر فجر، محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار شد.

اشرف بروجردی: شعر می‌تواند بخشی از ادبیات را ماندگار کند

اشرف بروجردی در این آیین گفت: امیدوارم این روزها که به نام دهه فجر نامیده می‌شود بتواند سرمنشا تلاش‌های همه برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی باشد.

بروجردی افزود: عنوان دهه فجر برگرفته از فرمایشات امام‌خمینی(ره) بود که انقلاب اسلامی را انفجار نور می‌دانستند چراکه انقلاب ما انقلابی فرهنگی و یا به تعبیر دیگر ایدولوژیک بوده است. فرهنگ در شکل‌گیری انقلاب اسلامی، باورها و روش و منش مردم تاثیر داشته است.

مشاور رییس جمهوری اظهار کرد: انقلاب ما مانند جوانی است که امروز رفتار کسانی که در شکل گیری آن نقش آفرین بوده اند را بازخوانی می‌کند. وظیفه داریم تا به نسل امروز بگوییم، آنچه که این انقلاب را ماندگار کرد، گفت‌وگو و واژه‌هایی است که بر زبان مردم جاری شد و این انقلاب را شکل داد و توانست به دست من و شما برساند.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به توانمندی ایرانیان و اعراب در حوزه شعر اشاره کرد و گفت: وجود کتاب‌های شعر متعدد از قرن‌های گذشته که فهم عمومی را در قالب شعر به جامعه عرضه کرده‌اند، ماندگاری این فرهنگ را با خود به همراه دارد. حتی در آیین دینی ما نیز این موضوع دیده می‌شود. قرآن‌کریم، این کتاب الهی نه نثر است و نه شعر؛ اما هم از لحاظ محتوایی و شنیداری دارای موزون است و تعابیر آن از یک هماهنگی برخورداری است.

بروجردی با تاکید براینکه آنچه که می‌تواند بخشی از ادبیات را ماندگار کند، شعر است، افزود: زمانی که محتشم کاشانی شعر «باز این چه شورش است که در خلق عالم است. باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است» را سرود، شاید فکر هم نمی‌کرد که پس از سالیان طولانی همچنان این شعر در ایام محرم زمزمه عزاداران حسین بن علی(ع) باشند.براساس روایت‌های مختلف ائمه‌اطهار(ع) به شعرا صله اهدا می‌کردند. این موضوع اهمیت شعر برای ماندگار کردن فرهنگ نزد ائمه‌اطهار(ع) بوده است.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با یادآور شدن این موضوع که ما وامدار کسانی هستیم که توانستند فرهنگ ما را زنده نگه دارند، گفت: شاعران می‌توانند باورهای فرهنگی را در قالب شعر به آیندگان منتقل کنند.

صالحی: شاعران ایرانی در آگاهی‌بخشی اجتماعی سهم قابل توجهی داشته‌اند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه این آیین گفت: شعر با ایران همزاد است. هزاران سال تاریخ ایران پا به پای شعر حرکت کرده و به امروز رسیده است. شعر چشمه حیات ایرانی ست و چون آب گوارا در رودخانه تاریخ ایران جریان داشته است.

سید عباس صالحی افزود: ما ملتی هستیم که با شعر سخن گفته و با یکدیگر ارتباط برقرار کرده‌ایم. حتی پیامبر ایران، پیامش را باشعر منتقل کرده است. شعر هویت و جوهره ایرانیان است. ما را در هرکجای دنیا که میشناسند با شعر است. 

وی با بیان اینکه شاعران پرچم ایران هستند، ادامه داد: در هر دوره‌ای از تاریخ پر فراز و نشیب ایران، هر کجا حادثه مهمی اتفاق افتاده، همراه آن شعر بوده است. انقلاب اسلامی ایران که اکنون در چهلمین سالگرد آن هستیم، به گونه ای مدیون شعر و شاعران است. این انقلاب وام دار کلمات شاعرانه است. انقلاب اسلامی، انقلاب کلمات بوده است. کلماتی که گاهی در قالب خطابه و گاهی شعر بوده است.

این مقام فرهنگی کشور گفت: واژگان شاعرانه به گونه های مختلف در انقلاب اسلامی راه یافتند. از دکلمه ها، پرچم ها، سروده های انقلابی و حوزه های دیگری که شاعرانگی ایرانیان را نشان می داد.

صالحی با بیان اینکه شاعران ایرانی در آگاهی بخشی اجتماعی از ۲۸ مرداد سال ۱۳۴۲ تا ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ سهم قابل توجهی داشته‌اند، افزود: شاعران در پیدایش و تاسیس این انقلاب بزرگ در مناطق مختلف کشور، نقش داشته‌اند. بزرگانی چون اخوان، شفیعی کدکنی و... که با سروده هایشان آگاهی اجتماعی را تعمیق بخشیدند و هیجانات اجتماعی را به طرف آزادی، استقلال، روی پای خود ایستادن و مقاومت بردند.

او با تجلیل از یک عمر خدمات فرهنگی موسوی گرمارودی گفت: شاعرانی مانند ایشان از طریق شعرهای سیاسی و اجتماعی و شعر های نوآیینی در راهی که از سال ۱۳۴۲ با نهضت امام راحل، جریان پیدا کرد، همراه شدند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با بیان اینکه شعر نوآیینی، بین شعر حماسی و مذهبی و در برخی اوقات با شعر عرفانی تقاطع هایی دارد، گفت: موسوی گرمارودی در جایی می گفت «به خاطر یکی از شعر های انقلابی ام به تعداد کلمات شعر از شکنجه گران رژیم پهلوی شلاق خوردم.»

صالحی افزود: واژگان شعرهای او باعث شده بود تا جریان استبداد حس کند هر واژه مانند شلاقی است و با شکنجه او به دنبال انتقام بوده اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: پس از انقلاب اسلامی هم خوشبختانه جریان شعر و شاعری جریان رو به رشدی بوده است. کتاب هایی که پس از انقلاب اسلامی تا کنون چاپ شده، ۴۵ هزار و ۴۰۰ کتاب چاپ اول بوده که از این تعداد ۳۱ هزار و ۲۸ کتاب مربوط به شاعران قرن ۱۴ بوده است. 

او با اشاره به اینکه تعداد قابل توجهی از شاعران در قرن و به‌ویژه در چهل سال اخیر پرورش یافته‌اند، افزود: استاد شفیعی کدکنی گفته بود «پس از انقلاب بیش از هزار شاعر خوش قریحه پرورش یافته‌اند»، و این از نمونه رویش‌های بزرگ ایران است. ایرانی که با شعر زاده شده، با شعر ادامه حیات داده و با شعر ماندگار شده است.

جشنواره بین المللی شعر فجر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر