کد خبر: 719441 A

شنیدن مستمر آلبوم «مینای مهتاب» علاوه بر کاهش هیجانات درونی و ایجاد تعادل در ریتم بدن، حس تخیل و قدرت تفکر شنونده را نیز برمی‌انگیزد و استرس ناشی از تنش‌های روزمره را از او دور می‌کند و در نهایت او را به خوابی عمیق فرو می‌برد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در پانزدهم مهرماه هزار و سیصد و نود وهفت، همزمان با انتشار آلبوم صوتی «مینای مهتاب» روایت دیگری از «هشت کتاب» سهراب سپهری در دسترس دوستداران این شاعر معاصر قرار گرفت و با استقبال مخاطبان هم مواجه شد. گرچه پیش از این نیز شعرهای سهراب سپهری مورد توجه هنرمندان بوده و دستمایه تولید آثار متعددی قرار گرفته و در قالب ترانه، تصنیف و دکلمه منتشر شده است.

آلبوم «مینای مهتاب» با موضوع هنر، مجموعه‌ای است که این‌بار به‌صورت موسیقی گفتار یا همان دکلمه همراه با موسیقی تولید شده و در دو حلقه لوح فشرده صوتی در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

«مینای مهتاب» شامل سی قطعه از سروده‌های سهراب سپهری است که از دفترهای «صدای پای آب»، «حجم سبز»، «مرگ رنگ»، «زندگی خواب‌ها»، «آوار آفتاب» و «ما هیچ ما نگاه» انتخاب شده‌اند و مهرداد محمد‌پور دکلمه و اجرای آنها را برعهده داشته است.

مهمترین ویژگی آلبوم «مینای مهتاب» که به منظور ایجاد فضای ذهنی امن و آرام در علاقمندان شعر و موسیقی، انتشار یافته است و انتخاب و تدوین صحیح موسیقی‌های متن آلبوم و انطباق دقیق آنها، با فضای حاکم بر شعرهاست که شامل گزیده آثار «Zbigniew Preisner»، نابغه شهیر موسیقی از لهستان و نیز موسیقی‌هایی از «Zbigniew Preisner» آهنگساز و نوازنده چیره‌دست کلارینت، اهل یونان است.

شنیدن مستمر آلبوم «مینای مهتاب» علاوه بر کاهش هیجانات درونی و ایجاد تعادل در ریتم بدن، حس تخیل و قدرت تفکر شنونده را نیز برمی‌انگیزد و برای لحظاتی هم که شده، استرس ناشی از تنش‌های روزمره را از او دور می‌کند و او را به خوابی عمیق فرو می‌برد.

تههی‌کنندگان این قطعات توصیه کرده‌اند که؛ بهترین زمان شنیدن محتوای هریک از لوح‌های فشرده صوتی «مینای مهتاب»، متناسب با فعالیت مغز و ریتم بدن، متغیر است. به طور مثال نخستین لوح فشرده این مجموعه که با شعر «صدای پای آب» آغاز می‌شود باید زمانی شنیده شود که مغز در حال استراحت و ریتم بدن کند است. شنیدن دومین لوح فشرده که با شعر «سوره تماشا» آغاز می‌شود در مواقعی که نشاط و هیجان درونی، ریتم بدن را به طور طبیعی افزایش می‌دهد، توصیه می‌شود.

باتوجه به نیاز روزافزون افراد جامعه به آثار موثر در کاهش آسیب‌های ناشی از اختلالات روانی و رفتاری، کنترل خشم و ایجاد حس آرامش، افرادی که به حفظ و ارتقای هر چه بیشتر بهداشت و سلامت روان خود اهمیت می‌دهند و گوش سپردن به شعر و موسیقی را بر می‌گزینند، مخاطب همیشگی «مینای مهتاب» خواهند بود.

به بهانه انتشار اثر یاد شده، چهار قطعه از آن را اینجا بشنوید:

«سوره تماشا»  از آلبوم «مینای مهتاب»/ شعر: سهراب سپهری/  اجرا: مهرداد محمد پور

«واحه‌ای در لحظه»  از آلبوم «مینای مهتاب»/ شعر: سهراب سپهری/ اجرا: مهرداد محمدپور 

«ندای آغاز»  از آلبوم «مینای مهتاب»/ شعر: سهراب سپهری/ اجرا: مهرداد محمدپور

«آب»  از آلبوم «مینای مهتاب»/ شعر: سهراب سپهری/ اجرا: مهرداد محمدپور

سهراب سپهری شعر موسیقی آلبوم دکلمه گزیده صوتی هشت کتاب سهراب آلبوم مینای مهتاب
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر