کد خبر: 718503 A

انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینما پیشنهاد داد؛

سخنگوی انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینما می‌گوید: نباید جشنواره فیلم فجر به نمایش‌واره تبدیل شود.

 به گزارش ایلنا، مرتضی شایسته (سخنگوی انجمن شرکت‌ها و تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران) با اشاره به آخرین جلسه این انجمن و مصوبات آن گفت: چندی است که همکاران تهیه‌کننده با معضلی به نام مالیات بر ارزش افزوده مواجه شده‌اند. از یک طرف معاون وزیر در بخش مالیات بر ارزش افزوده طی نامه‌ای به خانه‌های سینما، تئاتر و موسیقی اعلام کرده است که تهیه‌کنندگان حقیقی مشمول کسر مالیات بر ارزش افزوده در سالن‌های سینما نمی‌شوند و فقط مؤسسات حقوقی باید در این زمینه پرداخت داشته باشند. از سوی دیگر دفاتر پخش فیلم به‌تازگی موظف شده‌اند که مالیات بر ارزش افزوده از تهیه‌کنندگان حقیقی کسر نمایند. از سویی می‌دانیم که اصولاً مالیات بر ارزش افزوده باید از مصرف‌کننده نهایی کسر شود که در سینما تماشاگر است.

شایسته افزود: با چنین تفسیرهایی حتی مبلغی که می‌باید از تهیه‌کننده حقیقی توسط دفاتر پخش کسر شود نیز متغییر است.

وی گفت: در این زمینه انجمن موضوع را به آقای دکتر انتظامی سرپرست سازمان سینمایی منعکس کرده است و امیدواریم معضلاتی که برای تهیه کنندگان پیش آمده، رفع شود.

سخنگوی انجمن تهیه‌کنندگان مستقل افزود: جشنواره فیلم فجر دربعضی از اوقات تبدیل به نمایشواره فیلم فجر شده است. در یک نگاه کلی جشنواره باید به ویترین سینما تبدیل شود، اما در شرایط کنونی تعداد نمایش‌های فراوان به گمان هیات مدیره به فیلم‌های سینمای ایران لطمه وارد می‌سازد و ویژگی جشنواره را نیز از بین می‌برد

وی گفت: ضمن اینکه ما تهیه‌کنندگان می‌دانیم برگزاری جشنواره در دهه فجر ویژگی برگزاری جشن‌های انقلاب را نیز دارد و باید ضمن حفظ این مهم، از لطمه به فیلم‌ها خودداری شود.

سخنگوی انجمن تهیه‌کنندگان مستقل افزود: خوشبختانه امسال با پرداخت 50 درصد بهای بلیت به تهیه‌کنندگان و صاحبان فیلم بخشی از این هزینه، به فایده تبدیل شد و در این زمینه باید از سرپرست معاونت سینمایی و دبیر جشنواره تشکر و قدردانی کرد. ما امیدواریم به‌هرحال فکری اساسی برای نمایش پیش از حد فیلم‌ها بشود.

شایسته سپس به نمایش فیلم‌ها در استان‌ها پرداخت و گفت: متاسفانه بودجه‌ای که برای نمایش استانی فیلم‌ها درنظر گرفته شده، بسیار نا چیز است و هیات مدیره انجمن امیدوار است برای این مهم فکری اساسی شود. ضمن اینکه هیات مدیره انتظار دارد رفتارها شفاف باشد تا موارد سوء استفاده از بین برود.

شایسته افزود: بحث کوچک‌سازی سازمان سینمایی و حکم دکتر حسین انتظامی به مدیر موسسه رسانه‌های تصویری مورد بحث و گفتگو قرار گرفت. هیات مدیره انجمن با استقبال از این حکم آن را سرآغاز کوچک‌سازی و چابک‌سازی سازمان سینمایی دانستند.

وی افزود: هیات مدیره انجمن این اقدام را گامی بزرگ دانست. هیات مدیره پیشنهاد داشت که موسسه رسانه‌های تصویری با بنیاد سینمایی فارابی و موسسه هنر و تجربه  که همسان و همگروه هستند ادغام شود. این 3 احتمالاً بهترین گزینه برای کوچک سازی هستند. چرا که فارابی در زمینه تولید فیلم سینمایی و موسسه رسانه‌های تصویری در زمینه تولید فیلم و سریال ویدئو و موسسه هنر و تجربه در زمینه حمایت از فیلم مخاطب خاص هم افق هستند.

مرتضی شایسته لزوم ادغام موسسه رسانه های تصویری با بنیاد سینمایی فارابی و هنر
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر