کد خبر: 718060 A

نخستین کارگاه آموزشی ملی «سنجش و پایش در محیط‌های موزه‌ای – در راه موزه سبز» در موزه « مردم شناسی خلیج فارس» هرمزگان یکی از موزه‌های منتخب در پروژه موزه سبز برگزار شد .

به گزارش ایلنا، منیژه هادیان (مدیر پروژه موزه سبز و مدرس کارگاه) با اعلام خبر برگزاری کارگاه آموزشی سنجش و پایش در محیط‌های موزه‌ای گفت: این کارگاه آموزشی توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثارفرهنگی -تارخی  و همکاری، حمایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری  استان هرمزگان و ...با حضور شرکت‌کنندگانی از این استان در موزه مردم شناسی خلیج فارس برگزار شد .

وی افزود: این کارگاه به منظور آشنایی و افزایش سطح دانش کارشناسان و مسئولین مرتبط در موزه‌ها برگزار شد تا آگاهی آنها نسبت به اهمیت پایش و شیوه‌های مربوطه برای ارزیابی محیط‌های داخلی موزه‌ها افزایش یافته و به‌ روز شود.

به گفته او، در این ارتباط علاوه بر معرفی انواع خطرات تهدید‌ کننده طبیعی و انسان‌ساز  پیرامون آثار همچون متغیرهای محیطی دما، رطوبت نسبی، نور، آلاینده‌ها، آفات و بلایای طبیعی به اثرات مخرب آنها پرداخته وروش‌های سنجش و کنترل هر یک از این عوامل بطور نظری و عملی معرفی شد.

وی با بیان اینکه مقایسه اقدامات حفاظتی پیشگیرانه با روش‌های مداخله‌گرانه یکی دیگر از مباحث این کارگاه آموزشی بود تصریح کرد: در بخش دیگر این کارگاه و در راستای اهداف پژوهشی فاز دوم پروژه موزه سبز با همراهی مسئولین و شرکت‌کنندگان از این موزه بازدید و دزیمترهای مربوط به پایش محیطی در مکان‌های انتخاب شده نصب شد.

به گفته هادیان، در این کارگاه مسئولین موزه و شرکت‌کنندگان سوالات و چالش‌هایی که در این حوزه با آن مواجه هستند را به بحث و گفتگو گذاشتند.

موزه مردم شناسی خلیج فارس با توجه به موقعیت مکانی و اقلیمی آن یکی از موزه‌های منتخب در پروژه موزه سبز است که کار پایش با همکاری کارشناسان آن به مدت یکسال انجام  و وضعیت نگهداری  آثار در آن زیر نظر گرفته خواهد شد.

موزه موزه سبز محیط‌های موزه‌ای موزه مردم شناسی خلیج فارس
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر