کد خبر: 716929 A

سفیر هلند در همایش‌های هنر برای صلح مطرح کرد:

سفیر هلند در دومین دوره از سلسله همایش‌های هنر برای صلح که با عنوان"هنر، صلح و توسعه پایدار" برگزار شد به نقش هنر اشاره کرد و گفت: هنر، نقش بسزایی در آگاه سازی از فجایع جنگ دارد

به گزارش ایلنا، دومین دوره از سلسله همایش‌های هنر برای صلح با عنوان"هنر، صلح و توسعه پایدار"روز پنجشنبه ۲۷ دی ماه با حضور ژاک ورنر (سفیر هلند)، میشل (رایزن فرهنگی هلند)، ماریا دوتسنکو (رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد)،در محل باغ موزه قصر تهران برگزارشد.

ورنر (سفیر هلند) به عنوان اولین سخنران این همایش، با اشاره به اینکه شهر لاهه هلند مقر سازمان منع سلاح‌های شیمیایی است گفت: ایران به دلیل تجربه دردناک خود از حمله شیمیایی با این سازمان آشنایی کامل دارد و متاسفانه با گذشت بیش از ۳۰ سال از جنگ ایران و عراق هنوز به وجود چنین موسساتی نیازمندیم. در همین حال، در نقاطی از جهان، امکان دسترسی برای تحقیق از سازمان‌هایی مانند سازمان منع سلاح‌های شیمیایی دریغ می‌شود. همانطور که در سال گذشته شاهد بودیم سلاح‌های شیمیایی هنوز هم در حمله به غیر نظامیان به کار می‌روند که تبعات جبران ناپذیری برای نسل‌های کنونی و آتی برجای خواهد گذاشت.

وی همچنین گفت: هنر، نقش بسزایی در آگاه سازی از فجایع جنگ دارد و اغلب ماندگاری بالایی دارد  و به مراتب تاثیرگذارتر از هزاران مقاله در روزنامه‌هاست و دقیقا به همین علت باید از عکاسان و هنرمندان شجاعی که در شرایط خطرناک کار می‌کنند تا خشونت جنگ را به جهانیان نشان دهند، حمایت کنیم.

وی با اشاره اینکه عکس‌هایی که از سوریه، غزه و یمن می‌بینیم هولناک‌اند و اغلب ظلمی را به تصویر می‌کشند که وصف آن درکلام نمی‌گنجد، گفت: با نمایش این تصاویر، عکاسان ما را مجبور به دیدن واقعیت‌های تلخ جنگ می‌کنند. همچنین ما را مجبور می‌کنند تا دست به دست هم داده و راهی برای پایان دادن به درگیری‌ها پیدا کنیم.

هنرهای تجسمی جنبه‌های دیگری نیز دارد. مردمی که در جنگ یا درگیری‌های مسلحانه زندگی می‌کنند اغلب شدیداً آسیب دیده‌اند، بلاخص زمانی که روند آشتی در میان نباشد. این موضوع عوارض فراوانی بر افراد، خانواده‌ها و جوامع به جای می‌گذارد.

دوتسنکو (رئیس مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد) نیز در این همایش گفت: دست یابی به صلح چیزی بیشتر از کنار گذاشتن سلاح را می‌طلبد. شاید زمان آن باشد که بیشتر در خصوص فرهنگ صحبت شود و این همایش قدمی رو به جلو برای این مسیر است.

وی با اشاره به  طرح پیشنهادی روحانی (رئیس جمهور اسلامی ایران) با عنوان "دنیا علیه خشونت و افراطی گری خشونت آمیز" گفت: ایران با هنر، شعر و فرهنگ غنی‌اش مهد تمدن است. مفهوم ایرانی گفتگوی تمدن‌ها در جامعه بین الملل بسیار تاثیرگذار و مهم بود.

دوتسنکو ادامه داد: باید به ارتباط نزدیک بین تنوع فرهنگی، گفتمان، توسعه پایدار، امنیت و صلح توجه بیشتری شود. توانایی سازمان ملل متحد به دولت های عضو آن وابسته است و ایران با تاریخ کهن خود، تنوع فرهنگی و قومیتی و جمعیت جوان، نقش مهمی در منطقه و جهان برای ارتقای صلح بازی می‌کند. اقدامات و ابتکارات ایرانی‌ها استحقاق بیشتر شناخته شدن در منطقه و جهان را دارد.

این باور وجود دارد که هنر ابزاری قدرتمند در رساندن پیام و شکلی از گفتمان است. باور به اینکه گفتمان برای احترام، حقوق بشر، کرامت انسانی و صلح ضروری است. در این دوران آشفته، باور دارم  این موضوع تابه حال تا این حد مهم نبوده است.

وی در پایان با اشاره به قدرت تاثیر گذاری بالای هنر گفت: هنرمندان هنگام گفتگو، با کنار گذاشتن تفاوت‌ها از راه هنر و رسیدن به زبان مشترک صلح، احترام و آرمان های واحد، روابط دوستی ایجاد می‌کنند. هنر ابزاری قدرتمند برایپل زدن میان انسان‌ها و ملت‌هاست. با ایجاد پل‌های ارتباطی، هنرمندان از راه هنر و گفتمان بین فرهنگی به تحقق صلح کمک می‌کنند.

همچنین سید سعید میرمحمدی (دبیر این همایش) با اشاره حضور پررنگ تر علاقه مندان به مقوله هنر و صلح، به ویژه دانشجویان گفت: این مسئله برای ما بسیار پر اهمیت است، چرا که دانشجویان به عنوان نخبگان جامعه تولید فکر می‌کنند و به تفکری که در جامعه جریان پیدا می‌کند، شکل می‌دهند.

وی ضمن تاکید بر تاثیر هنرمندان در نهادینه شدن صلح در دنیای امروز بیان کرد: همه ما می‌دانیم که دو مسئله و چالش امروز جهان صلح و محیط زیست است، که اگر از آنها غافل شویم، امروز و فردای بشریت با خطرات و تهدیدات بیشماری مواجه خواهد شد.

دبیر این همایش ادامه داد: در این همایش‌ها می‌کوشیم، هنرمندان به عنوان بخش خلاق جامعه از طریق آثارشانبا بدنه جامعه ارتباط برقرار کنند و اهمیت و مزیت‌های صلح را در جامعه نهادینه کنند.

در پایان با حضور مهمانان و شرکت کنندگان در همایش، نمایشگاه آثار هنرهای تجسمی در رابطه با صلح با آثاری از مهدی منعم، جاسم غضبان پور، قباد شیوا، علی جُدی، بابک کاظمی، اکبر نیکان پور، عباس کوثری، سعید صادقی، زهرا پاشایی، فرشید پارسی کیا، بهنام رئیسیان، هما دلواری، اونیش امین الهی، بابک صفری،میلاد قلیچ، پریسا تشکری، فرزاد ادیبی، مهدی مهدیان، افشین باقری، علیرضا نصرتی، ژینوس شهیدی، نسرین شیرین سخن، جعفر صادقی، محسن انجم شعاع، رضا عربگری، مرجان براتی، سعید چاواری و حمید جعفری شکیب افتتاح شد.

2

سفیر هلند هنر برای صلح هنر، صلح و توسعه پایدار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر