کد خبر: 716368 A

سرپرست تیم کاوش اضطراری محوطه باستانی شهران رستم‌آباد، از کشف گور مردی چهل ساله به همراه ابزار جنگی مربوط به ۳۰۰۰سال پیش خبر داد.

به گزارش ایلنا، شهرام رامین (سرپرست هیأت باستان شناسی محوطه باستانی شهران رستم‌آباد) با اعلام خبر  کشف گور جنگاور ۴۰ ساله عصر آهن در رستم آباد، گفت: در کاوش‌های اضطراری این محوطه، چند گور همراه با هدایای تدفینی کشف شده که با توجه به آثار یافت شده در کنار آنها، این گورها مربوط به عصر آهن است و در حدود سه هزار سال قدمت دارند.

این باستان شناس تصریح کرد: محدوده‌ای  که گورها در آن یافت شدند در امتداد بزرگراه رشت - تهران، در حاشیه شرقی دشت رستم آباد قرار دارد و به علت اجرای یک پروژه عمرانی در خطر تخریب بود که با توجه به این خطر، تیمی از باستان شناسان کاوش اضطراری این محوطه را آغاز کردند.

به گفته وی، کامل‌ترین گور کشف شده در کاوش‌های انجام گرفته شامل اسکلت انسانی به همراه ابزار جنگی و ظروف حاوی مواد خوراکی است.

رامین تصریح کرد: طبق بررسی سارا سلطانی متخصص انسان شناسی، این اسکلت مربوط به مردی حدوداً چهل ساله با قدی بین ۱۶۰ تا ۱۶۷ سانتی متر است.

به گفته سرپرست هیأت کاوش،  با توجه به اهمیت این یافته، هیأت در نظر دارد که گور و یافته‌های آن را در محل کشف به شیوه اسکن لیزری ثبت و ضبط کند.

او تصریح کرد: علاوه بر این طبق هماهنگی‌های انجام شده با پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بزودی این محوطه به شیوه گرمالیان توسط متخصصین این پژوهشگاه تاریخ گذاری می‌شود.

رامین گفت: علاوه بر گورهای عصر آهن، تعدادی ابزار و دست تراش سنگی در عمق‌های پایین‌تر کشف شده که بر اساس بررسی‌های اولیه متخصصین موزه ملی ایران احتمالاً مربوط به دوره فراپارینه سنگی هستند.

به گفته سرپرست هیأت باستان شناسی، قرار گرفتن  این آثار در کنار هم از اهمیت زیادی برخوردار است و این مکان‌های هزاران ساله با توجه به موقعیت آن‌ها در کنار بزرگ راه، کاملاً قابلیت تبدیل شدن به یک سایت موزه را دارند.

کشف رشت کاوش باستانشناسی عصر آهن گور عصر آهن رستم‌آباد سرپرست هیأت باستان شناسی بزرگراه رشت
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر