کد خبر: 715873 A

بزرگداشت مقام علمی محمود زند مقدم با مشارکت بخش‌های مختلف فرهنگی و هنری برگزار شد.

به گزارش ایلنا، بزرگداشت مقام علمی محمود زند مقدم با مشارکت اداره کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و انجمن جامعه شناسی ایران با حضور پژوهشگران، استادان، عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر، معاون اجتماعی و فرهنگی  و نیز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

عباس صالحی (وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی)، در مراسم بزرگداشت محمود زند مقدم بیان کرد: روایت مردم نگاری زند مقدم در کتاب "حکایت بلوچ" از نظر محتوا و فرم متفاوت از نمونه‌های پیشین است؛ زیرا او نتیجه زیست خود با مردم را به رشته تحریر درآورده است. به نظر می‌آید، کاری که زند مقدم در ۵۰ سال انجام داد، پیش قراولی بوده که مردم نگار در اجتماع وجودی با مردم انجام می‌داد، در غیر این صورت ممکن است شبهه‌ای از مردم روایت شود. به عقیده من این رویکردی تازه در مردم نگاری ایران است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌هایش، گفت: روایت زند مقدم در "حکایت بلوچ" روایت اتفاقاتی است که کمتر دیده شده است. در خط سفید لابه لای متن‌ها، پهنه اقلیمی بلوچستان با گستره وسیع دیده می‌شود در حالی که در کارهای دیگر یا این پهنه کامل نیست یا عمق ضعیفی دارد.

صالحی اضافه کرد: در ادبیات کتاب "حکایت بلوچ" تصویرپردازی بسیار هنرمندانه‌ای را مشاهده می‌کنیم. این کتاب از معدود آثاری است که ترکیب پژوهش و رمان است که این کار بسیار دشواری است.

سید حسین سراج زاده (رییس انجمن جامعه شناسی ایران)، نیز به عنوان سخنران دیگر این مراسم بیان کرد: زند مقدم از پژوهشگرانی است که  پژوهش‌هایش را با تعهدی ویژه نسبت به گروه‌هایی از مردم که در حاشیه قرار گرفته‌اند، انجام داده است. به نظر می‌رسد مردمی که در حاشیه قرار دارند، صدایشان از رسانه‌ها خوب شنیده نمی‌شود؛ پرداختن به این مردم و زبان آنها یکی از آموزه هایی است که باید در علوم اجتماعی به آن توجه کنیم.

عباس آخوندی (وزیر سابق راه و شهرسازی)، نیز در این مراسم بیان کرد: تک نگاری‌هایی از اقوام ایران، مانند "حکایت بلوچ" ارتباط بین اقوام و همبستگی ملی را افزایش می‌دهد، و اثر دکتر آقای زند مقدم از این جهت بسیار قابل توجه است. همچنین همه ما از حقوق شهروندی و مسائل انسانی صحبت می‌کنیم اما در نهایت موفقیت‌ها را با پروژه‌ها می‌شمرند و کسی نمی‌گوید این سیاست‌ها چه نقشی در زندگی آدم‌ها دارد. زند مقدم به دنبال شناخت آدم‌ها بوده است که نکته بسیار نادری است.

در این برنامه پیام صوتی احمد اشرف (استاد دانشگاه کلمبیا) برای این مراسم پخش شد و گزارش ویدئویی از زندگی محمود زند مقدم  ساخته نرگس جودکی و ایمان پاک نهاد نمایش داده شد. همچنین از کتاب "از سرزمین بی پرنده تا قلعه" محمود زند مقدم رونمایی شد.

در بخش دیگری از این مراسم، پنلی با حضور مهرداد عربستانی (رئیس انجمن انسان شناسی، نهال نفیسی، انسان شناس و عضو هیات علمی دانشگاه علامه)، اسماعیل آزادی (فعال اجتماعی و روزنامه نگار)، عبدالودود سیاهی (نویسنده و عضو هیئت علمی دانشگاه ولایت ایرانشهر) برگزار شد و کتاب "حکایت بلوچ" از جوانب مختلف تحلیل شد.

احمد مسجدجامعی، جوادی یگانه، ولی‌الله شجاع‌پوریان، ابوالحسن ریاضی، هادی خانیکی، نعمت‌الله فاضلی و محسن گودرزی از جمله حاضران در مراسم بزرگداشت محمود زند مقدم بودند که روز دوشنبه ۲۴ دی ماه در تالار آسمان ایوان شمس برگزار شد.

محمود زند مقدم حکایت بلوچ پژوهشگر مردم مدار
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر