کد خبر: 715340 A

«شب موسیقی» در پانزدهمین نشست خود میزبان نادر مشایخی، رهبر ارکستر و آهنگساز و مهیار علیزاده، آهنگساز بود.

به گزارش ایلنا، «شب موسیقی» در پانزدهمین نشست خود، شامگاه یکشنبه ۲۳ دی، با موضوع «موسیقی متعالی» از شبکه ۴ سیما پخش شد. رضا مهدوی در این برنامه میزبان نادر مشایخی، رهبر ارکستر وآهنگساز و مهیار علیزاده، آهنگساز بود.

مهدوی به عنوان اولین سوال پرسید آیا موسیقی می‌تواند غذای روح باشد؟

علیزاده پاسخ داد: موسیقی با مذهب ریشه‌های مشترک زیادی دارند. یکی از پایگاه‌های شروع موسیقی مذهب است. موسیقی دانان بزرگ در غرب از کلیسا سفارش می‌گرفتند. در ایران هم در موسیقی نواحی، مدح بزرگان دین را داریم و می‌توانیم نتیجه بگیریم که موسیقی می‌تواند غذای روح باشد.

شنیدن موسیقی، نیاز بشری است

 مشایخی در پاسخ به همین سوال گفت: می‌توانم در مورد خودم بگویم موسیقی متعالی برای من موسیقی‌ای است که الهام بخش است. باید روزی یک ساعت موسیقی گوش کرد. یعنی گوش کردن به عنوان یک فعالیت. به نظر من این یک نیاز بشری است.

علیزاده ادامه داد: صدا و سیما در کشور ما می‌تواند متولی جوشش موسیقی خوب باشد و سطح سلیقه هنری مردم را بالا بیاورد.

موسیقی جنبه عاطفی صدا

آیا هر سر و صدایی می‌تواند موسیقی باشد؟

مشایخی گفت: موسیقی جنبه عاطفی صداست و این شنونده هست که تصمیم می گیرد چه چیزی موسیقی است و چه چیزی نیست. شنونده است که موسیقی را می‌سازد.

 مشایخی در مورد اشخاصی مانند استاد کسایی گفت: کسی که به این حد می رسد، آدمی است که واقعیت برونی را هنگام شروع کنار می‌گذارد، زمان را خودش تعیین می‌کند و شنونده را از زمان جدا می‌کند و این است خلق هنر با موسیقی.

موزیسین کسی است که با گوشش قضاوت می‌کند

 مشایخی در ادامه برنامه بیان کرد: آدم‌ها همه در حال موزیک گوش دادن هستند ولی در واقع هیچ کس موزیک گوش نمی‌کند. حتی وقتی به شاگردانم می‌گویم باید روزی یک ساعت موزیک گوش کنی می‌گوید یعنی کار دیگری نکنم؟ موزیسین کسی است که با گوشش قضاوت می‌کند.

علیزاده در مورد ممنوع الکاری مهدی یراحی گفت: من خیلی به صحت ماجرا آگاه نیستم اما پیشرفت را در او دیده‌ام و او صاحب یک شخصیت هنری مجزا نسبت به بقیه خواننده‌های پاپ شده است.

اولین بار چه عاملی باعث احساس نیاز به موسیقی در بشر شد؟

مشایخی با اشاره به تئوری‌های مختلف موجود، یکی از مهمترین آن‌ها را بیان کرد: موسیقی اولین متدی است که وقتی انسان‌ها کاری با هم انجام می‌دهند که نیاز به هماهنگی دارد از ریتم استفاده می‌کنند.

علیزاده کم فروغ بودن موسیقی بی کلام در ایران را به دلیل غنی بودن پیشینه ادبی ایران دانست و افزود: کلام برای مردم ایران بسیار مهم است و بنابراین موسیقی با کلام پر رونق تر است.

مشایخی در رابطه با ارتباط موسیقی با ریاضیات گفت: ۱۲۰۰ سال موسیقیدانان با ریاضی کار می‌کردند و پیشینه بسیار قوی پشت این ارتباط است.

مهران مدیری و آلبومی از اشعار مولانا

علیزاده در مورد آلبومی که برای مهران مدیری در حال ساخت است، گفت: اشعار این آلبوم از مولانا است زیرا با توجه به مخاطبان مهران مدیری که از هر گروه سنی هستند، فکر کردیم روش خوبی برای آشنا کردن مردم با مولاناست.

وی در مورد هنرمندان مولف گفت: وقتی هنر تبدیل به شغل برای هنرمند مولف شود، اجازه انتشار به هر اثری را می‌دهد و متاسفانه این امر یکی از از آسیب‌های موسیقی امروز است. در موسیقی فیلم این مسئله را زیاد می‌بینیم. موسیقی را باید برای موسیقی نوشت و بعد راهش را به سمت مخاطب پیدا کند. موسیقی را نباید از ابتدا برای مخاطب نوشت.

«شب موسیقی» یکی از برنامه‌های « شب های هنر» است که به تهیه کنندگی حبیب الله ذوالفقاری، پیرامون مسائل موسیقی، یک شنبه شب‌ها ساعت ۲۳ به طور زنده، از شبکه ۴ سیما پخش می‌شود.

65

64

مهران مدیری نادر مشایخی آهنگساز مولانا مهیار علیزاده رهبر ارکستر آلبوم مهران مدیری آلبوم جدید مهران مدیری اشعار مولانا در آلبوم جدید مهران مدیری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر