کد خبر: 714468 A

۳۰ فیلم بلند، کوتاه و مستند در هشتمین دوره از جشنواره فیلم ایرانسی‌ «ÍRÁN:CI» به نمایش درمی‌آید.

به گزارش ایلنا، هشتمین دوره از جشنواره فیلم ایرانسی‌ «ÍRÁN:CI» با همکاری مرکز سینمای فارسی (FCC) از پانزدهم الی بیست و ششم ژانویه (۲۵ دی تا ششم بهمن سال جاری) در دو کشور جمهوری چک‌واسلوواکی با نکوداشت سینمای محمدعلی طالبی برگزار می‌شود. در این دوره از ایرانسی ۳۰ فیلم بلند، کوتاه و مستند به نمایش در می‌آید.  

ایرانسی با نمایش فیلم «خوک» ساخته مانی حقیقی در سینمای«اسویتوزور» شهر پراگ آغاز می‌شود. این فستیوال پس از پایان در شهر پراگ ۲۲ و ۲۳ ژانویه در شهر برنو (شهر دیگری در چک) برگزار می‌شود و پس از آن از ۲۴ تا ۲۶ ژانویه هم این برنامه در شهر براتیسلاوا پایتخت کشور اسلواکی به نمایش درمی‌آید.

اسامی فیلم‌هایی که در این جشنواره به نمایش در می‌آید به شرح ذیل است:

فیلم‌های بلند: بدون گذشته، بدون امضا (وحید جلیلوند)، خوک (مان حقیقی)، رضا(علیرضا معتمدی)، همچنان که می‌مردیم (مصطفی سیاری)، افسونگر (میلاد عالمی)، هجوم(شهرام مکری)، ایرو(سید هادی محقق)، هندی و هرمز (عباس امینی)، بمب یک عاشقانه (پیمان معادی)، سه رخ(جعفر پناهی) و درساژ (پویا بادکوبه).

فیلم‌های مستند: زنانی با گشواره‌های باروتی(رضا فرهمند)، در جستجوی فریده (آزاده موسوی و کوروش عطایی)، آنچه که نمی‌گوییم (علی رازی)، علی آقای (کامران حیدری)، دلبند (یاسر طالبی)، قوی‌تر از گلوله  (مریم ابراهیمی).

فیلم کوتاه : مثل بچه آدم (آرین وزیردفتری)، تاریکی (سعید جعفریان)، دریای تلخ (فاطمه احمدی)، عوارض خروج (محمد نجاریان)، مارلون (دورناز حاجی‌ها) شب تولد (امید شمس)، وقت ناهار(علیرضا قاسمی)، محاق (علی درخشند)، ولتاژ (سمیرا قهرمانی)، بدل (روناک جعفری).

فیلم‌های بخش بلند توسط نائل دهاند (فیلمساز امریکایی مقیم پراگ)، جوردی نیوبو(تهیه کننده و فیلمساز دورگه اسپانیایی-چکی) و محمدعلی طالبی داوری می‌شوند.

در بخش مستند دیانا تاباکوف و ناتالی آرشاواسکایا به داوری فیلم‌ها خواهند پرداخت و در بخش کوتاه هم هیات داروان از جان-کارل پاولیک (پدیده ۱۹ ساله سینمای چک)، پیتر مردن (صدا برداری اهل سوئد) و پیائو ژائی (فیلمساز چینی) تشکیل شده است.

در بخش گرامی‌داشت محمدعلی طالبی سه فیلم از او با نام‌های «چکمه»، «کیسه برنج» و «باد و مه» به نمایش در می‌آید.

در حاشیه برگزاری  هشتمین دوره از جشنواره ایرانسی‌ مجموعه پوسترهایی از تولیدات سینمایی کانون پرورش فکری کودکان در گالری سینمایی «تری پوستر» به نمایش درآمده و تا پایان ماه ژانویه سال آتی میلادی در این مجموعه قابل دیدن است. این پوسترها گزیده آثاری است که توسط هنرمندان برجسته‌ای ازجمله مرتضی ممیز، عباس کیارستمی، فرشید مثقالی و ابراهیم حقیقی در کانون پرورش فکری کودکان از آغاز کار تا سال ۱۳۷۰ تولید شده است.

نمایش ۳۰ اثر از سینمای ایران در جشنواره ایرانسی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر