کد خبر: 714058 A

مرتضی شایسته اعلام کرد:

هیات مدیره انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران از معاونت سینمایی خواست تا بنیاد سینمایی فارابی برای شفاف‌سازی عملکرد خود، قرارداد مشارکت‌ها و دیگر اشکال حمایت را منتشر و مساله مالیات بر ارزش افزوده را در دستورکار قرار دهد.

 به گزارش خبرنگار ایلنا، مرتضی شایسته (سخنگوی انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سینمای ایران) با اعلام این مطلب گفت: در آخرین نشست هیات مدیره، بحث شفاف‌سازی در سینما به عنوان اولین دستور جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در این نشست هیات مدیره ضمن تشکر از دکتر انتظامی (معاونت سینمایی) برای شفاف‌سازی‌های انجام شده، از ایشان درخواست داشت که بنیاد سینمایی فارابی لیست مشارکت‌ها و اعضای جلسات بررسی فیلمنامه، تخصیص اعتبارات و امثال آن را به‌طور شفاف منتشر کند.

شایسته افزود: دومین دستور جلسه گزارش اقدامات انجام شده برای صنف واحد بود. دراین زمینه رییس انجمن توضیحاتی را به اطلاع هیات مدیره و مشاوران رساند. در این خصوص مباحث مختلفی مطرح شد. نگرانی از حضور مخالفان و گروه برانداز خانه سینما از نکات مورد توجه در این گفت و گو ها بود. برخی از همکاران عضو هیات مدیره از حضور گروهی که برای حذف خانه سینما دردولت دهم تلاش داشتند و اکنون به دنبال صنف واحد هستند اعلام نگرانی کردند.

سخنگوی انجمن تهیه‌کنندگان مستقل سپس به موضوع مالیات بر ارزش افزوده اشاره کرد و گفت: علیرغم اینکه براساس نامه آقای محمد مسیحی (معاون مالیات برارزش افزوده وزارت اقتصاد) تهیه‌کنندگان حقیقی  از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند، اما اخیراً کارکنان این معاونت مدعی شده‌اند دفاتر پخش باید از تهیه‌کنندگان حقیقی هنگام پرداخت صورتحساب 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده کسر نمایند.

وی افزود: این رفتار دوگانه و متضاد برای سینمادار و پخش کننده و تهیه‌کننده معضل فراوانی به وجود آورده است. هیات مدیره  از آقای دکتر انتظامی معاونت سینمایی انتظار دارند به این مشکل از طریق مذاکره با وزیر اقتصاد پایان دهند. بخصوص که سینمای ایران توان چنین پرداخت‌هایی را ندارد و این دو گانگی مشکلات عدیده برای تهیه‌کنندگان به وجود آورده است.

سخنگوی انجمن ادامه داد: براساس مصوبه هیات مدیره, علاوه بر اینجانب به عنوان رییس هیات داوری، آقایان سلیمان علیمحمد و حسین حقگو به عنوان اعضای دیگر هیات داوری منصوب شدند این هیات با توجه به طرح دو شکایت از سوی تهیه‌کنندگان اولین نشست خود را این هفته برگزار خواهد کرد.

هیات مدیره همچنین اعتراض خود را به تعداد نمایش فیلم‌ها در جشنواره فیلم فجر و تصحیح حقوق تهیه‌کنندگان اعلام داشت و از هیات مسئول در هیات ریسسه شورایعالی خواست تا در زمینه کاهش این نمایش‌ها یا دریافت حقوق تهیه‌کنندگان و صاحبان فیلم در جشنواره اقدام کنند.

خانه سینما مرتضی شایسته هیات مدیره انجمن تهیه کنندگان مستقل سینمای ایران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر