کد خبر: 713553 A

گروه موسیقی «تکسیم تریو» ترکیه که برای نخستین‌بار در ایران روی صحنه می‌رفتند، با استقبال خوب مخاطبانان در ایران همراه شدند.

به گزارش ایلنا، کنسرت گروه «تکسیم تریو» که شامگاه ۱۸ دی ماه دردو سانس در برح میلاد روی صحنه رفت با صدای سازهای باغلاما و قانون همراه با تصاویری از غروب آفتاب در ساحل شروع شد. بعد از دقایقی صدای ساز کلارینت هم اضافه و با تشویق بسیاری از مخاطبان این کنسرت روبه‌رو شد.

آیتاچ دوغان با نواختن ساز قانون، شروع‌کننده قطعه دوم شد و بعد از چند دقیقه، اجرا، ریتم تندی پیدا کرد.

سپس، اسماعیل تونچ‌بیک نوازنده ساز باغلاما، خطاب به حاضران در سالن برج میلاد به زبان فارسی سلام کرد و بعد از آن به زبان انگلیسی گفت: می‌خواهم فارسی صحبت کنم اما نمی‌توانم، و یک روزی صحبت می‌کنم. ولی باید بگویم که موسیقی زبان بین‌المللی است و با زبان موسیقی امشب با شما سخن خواهیم گفت.

او سپس به زبان ترکی استانبولی به حاضران خوش‌آمد گفت و مخاطبان این اجرا نیز، بارها به زبان ترکی جواب خوش‌آمدگویی‌شان را دادند.

مخاطبان این کنسرت، بارها در طول اجرا از گروه تکسیم خواستند قطعه «آه استانبول» را اجرا کنند که اسماعیل تونچ‌بیک از آن‌ها خواست کمی صبر داشته باشند و سه بار با لبخند گفت: «صبر، صبر، صبر...»

صدای بالای کلارینت در قطعه چهارم، که هوسنو شان‌اندریجی آن را می‌نواخت، مخاطبان این اجرا را به وجد آورد. جوری که صدای تشویق‌ها از صدای گروه بیشتر شده بود.

سرانجام این گروه، به درخواست حاضران قطعه «آه استانبول» را اجرا کردند که همه با صدای کلارینت هوسنو شان‌اندریجی به وجد آمدند و این نوازنده را بارها تشویق کردند. قطعه‌ای که اگر حتی یک بار به این شهر خیال‌انگیز سفر کرده باشید می‌توانید تاثیرگذاری بالای آن را در شنونده متوجه شوید. «هوسنو» جزو شاخص ترین نوازندگان کلارینت است و همین باعث شده بود بسیاری از دوستداران موسیقی از ابتدای این برنامه برای دیدن تکنوازی‌های این هنرمند هیجان جالبی داشته باشند.

اسماعیل تونچ‌بیک تک‌نواز قطعه بعدی شد. «باغلاما»، سازی که او می‌نوازد، ریشه اسمش را از مردم منطقه آناتولی و آذربایجان گرفته است و در میان مردمان ترک، کرد و ترکمن‌های عراق رایج است. او در حین اجرا، بارها مورد تشویق حاضران قرار گرفت. اجرای این قطعه با تصاویر هوایی از جاذبه‌های طبیعی که پشت نوازنده‌ها پخش می‌شد، همراه بود.

هوسنو شان‌اندریجی پیش از اجرا گفته بود: برای فرهنگ ایران احترام ویژه‌ای قائلیم. این اجرا قطعا یکی از مهم‌ترین اجراهای همه این سال‌ها برای ما است.

این گروه موسیقی تاکنون اجراهای زیادی را در سراسر جهان روی صحنه برده‌اند و سه آلبوم «تکسیم تریو» در سال ۲۰۰۷، «تکسیم تریوی ۲» در سال ۲۰۱۳ و «آهی» در سال ۲۰۱۶ را منتشر کرده‌اند.

علیرضا قربانی، علی زندوکیلی، مهیار علیزاده، پدرام درخشانی، ابوالفضل صادقی‌نژاد، میثم مروستی، یاشار خسروی، امیر میلاد نیکزاد و... به تماشای کنسرت این گروه ترکیه‌ای دربرج میلاد نشستند.

کنسرت «تکسیم تریو» به همت موسسه «رنگین کمان هنر جوان»، به تهیه‌کنندگی محمود شبیری و سپهر صاحبی در برج میلاد روی صحنه رفت.

برج میلاد تکسیم تریو
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر