کد خبر: 713417 A

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی گفت: نقش برجسته سرباز هخامنشی دی ماه سال جاری در موزه بزرگ خراسان به نماش گذاشته می‌شود.

به گزارش ایلنا، ابوالفضل مکرمی فر (مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی) با اشاره به نمایش نقش برجسته سرباز هخامنشی در موزه بزرگ خراسان گفت: این اثر تاریخی به عنوان نماد دیپلماسی موفق ایران در بازگرداندن نمادهای هویتی به غارت رفته ایران توسط کشورهای استعماری است که باتلاش‌های معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و وزارت امور خارجه در سفر رئیس جمهوری به نیویورک به ایران بازگردانده شد.

او ادامه داد: اگر چه شهریور ماه امسال اخباربازگشت این اثر تاریخی به کشور رسانه‌ای شد اما سال‌ها تلاش دیپلماسی فرهنگی ایران باعث شد تا این موفقیت حاصل شود و نقش برجسته سربازهخامنشی به ایران بازگردد.

مکرمی فر با بیان این که این قطعه تاریخی متعلق به سرسرباز هخامنشی است، اظهار کرد: در حدود ۸۵ سال پیش این اثر تاریخی در کاوش‌های باستان شناسی کشف شده است اما در سال ۱۹۳۶ میلادی از ایوان جنوبی کاخ شورا به سرقت رفت.

او ادامه داد: پاییز سال ۲۰۱۷  در حالی که قرار بود این اثر تاریخی در نمایشگاهی به نمایش گذاشته و پس از آن در حراجی عتیقه در نیویورک فروخته شود، مسئولان میراث فرهنگی ایران از این موضوع مطلع شده و با پیگیری‌های حقوقی دولت، سرانجام دیپلماسی بین‌المللی جواب داد و این شیء تاریخی پنجم مهرماه ۹۷ همزمان با بازگشت رئیس جمهوری ایران ازنیویورک مقر سازمان ملل متحد به ایران بازگردانده شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: با توجه به اهمیت و ارزش بالای این قطعه تاریخی، شرایط انتقال و نمایش آن برای عموم مردم در مشهد فراهم ، سپس از تهران به مشهد منتقل شد.

مکرمی فر اظهار کرد: نقش برجسته سربازهخامنشی از حدود یک ماه قبل به موزه بزرگ خراسان منتقل شده و کارشناسان این موزه در حال آماده سازی فضای برای نمایش عمومی هستند.

او درباره نمایش این قطعه تاریخی گفت: از ۲۴ دیماه تا ۲۴ بهمن ماه به مدت یک ماه در موزه بزرگ خراسان به نمایش گذاشته خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی افزود: شهروندان می‌توانند همه روزه، حتی روزهای تعطیل از ساعت ۹ تا ۱۷ از نقش برجسته سرباز هخامنشی بازدید کنند.

او یادآورشد: با توجه به این که قرار است این قطعه تاریخی در استان‌های مختلف کشور به مدت یک ماه به نمایش گذاشته شود، شهروندان از فرصت اعلام شده برای بازدید از این قطعه تاریخی استفاده کنند، شاید امکان تمدید زمان بازدید وجود نداشته باشد.

خراسان رضوی هخامنشیان تخت جمشید موزه بزرگ خراسان سرباز هخامنشی نقش برجسته سرباز هخامنشی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر