کد خبر: 712716 A

در هم‌اندیشی آینده‌پژوهی در صنایع دستی مطرح شد:

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی گفت: با توجه به ظرفیت‌های بسیار بالای صنایع دستی ایران باید بتوانیم با استفاده از ابزاری به نام "آینده‌پژوهی" سهم خود را از بازارهای جهانی پس بگیریم.»

به گزارش ایلنا، پویا محمودیان، در نخستین نشست هم‌اندیشی آینده‌پژوهی در صنایع دستی که در سالن فجر سازمان میراث فرهنگی و با حضور رئیس انجمن آینده نگری و تعدادی از فعالان برتر صنایع دستی برگزار شد، گفت: همه ما اینجا جمع شده‌ایم تا بتوانیم راهکاری برای ارتقای هرچه بهتر صنایع دستی کشورمان پیدا کنیم، در این میان با توجه به ظرفیتی با عنوان "آینده‌پژوهی" می‌توانیم با شناخت بازارهای جهانی و استفاده از سیستم و دانش روز به ارتقای جایگاه صنایع دستی کمک کنیم.

او افزود: بازاری که در حال فعالیت در آن هستیم بازاری کاملا رقابتی است و با استفاده از مبانی سیستمی و دانش روز دنیا و استفاده از ظرفیتی به عنوان آینده پژوهی می‌توانیم به فعالیت خود به شکل بهتری ادامه دهیم.

محمودیان گفت: این نشست اولین نشستی است که با افراد موفق در حوزه کسب و کارهای صنایع دستی برگزار می‌شود و بعد از این براساس نقشه راهی که تدوین می شود، برنامه‌های خوبی را با معرفی آینده پژوهی دنبال کنیم و بتوانیم در آینده‌ای نزدیک همایش بزرگ آینده پژوهی در صنایع دستی را برگزار کنیم.

معاون صنایع دستی کشور تصریح کرد: ظرفیت‌های ایران در حوزه صنایع دستی بسیار بالا است و باید بتوانیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم و با توجه به اینکه در حال حاضر برخی از کشورهای مختلف سهم خوبی را در بازارهای جهانی کسب کرده‌اند به دنبال این هستیم که جایگاه خود را پس بگیریم و بتوانیم جایگاه صنایع دستی ایران را ارتقا دهیم.

او خاطرنشان کرد: این نشست می‌تواند آغاز فصل مشترک برای همکاری معاونت صنایع دستی و فعالان برتر صنایع دستی باشد.

محمودیان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به ظرفیت‌های صنایع دستی و وجود هنرمندان علاقمند تصریح کرد: ما به نگاه علمی و پژوهشی نیاز داریم، چین یک شبه راه صد ساله را نرفته است بلکه براساس یک کار بنیادی و نقشه راه حرکت کرده است، از این رو نگاه علمی یکی از ضروریات ما برای ادامه کارها است.

او افزود: مجبور هستیم تا نگاهمان را علمی کنیم و براساس نگاهی پژوهشی در حوزه صنایع دستی فعالیت کنیم. مطمئن هستم که نتیجه این گونه فعالیت‌ها به نفع همه فعالان صنایع دستی است و همه از آن بهره می برند.

سعید خزایی، رئیس انجمن آینده نگری نیز در این نشست در سخنانی با اشاره به برنامه‌ریزی برای آینده گفت: با توجه به سیاست هایی که در سطح کلان در کشور در حال شکل گیری و اجرا است به نظر می رسد در آینده ای نزدیک شاهد یک رنسانس در حوزه صنایع دستی خواهیم بود از این رو آینده پژوهی در این حوزه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

او افزود: باید بتوانیم با یک خرد جمعی چشم اندازی برای آینده صنایع دستی ایران ترسیم کنیم و شیوه‌های برنامه‌ریزی آینده‌نگارانه را برای صنایع دستی اجرایی کنیم.

در این نشست همچنین تعدادی از فعالان برتر صنایع دستی به بیان دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر