کد خبر: 712376 A

پیام شهرام کرمی به جشنواره تئاتر اکبر رادی:

پیام شهرام کرمی به نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی، اعلام برنامه‌های چهارمین روز و نمایشنامه‌خوانی «در مه بخوان» و اجرای مونولوگ «آمریکا که آمد بروید زیر سقف‌ها» سه خبر از این جشنواره است.

به گزارش ایلنا، شهرام کرمی (مدیرکل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی) پیامی را به مناسبت برگزاری نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی صادر کرد.

متن پیام مدیرکل هنرهای نمایشی به این شرح است:

«اکبر رادی ستاره درخشان ادبیات نمایشی ایران با آثار ماندگار و با هویت خود همیشه ماندگار است. اینک که چند سال از کوچ این هنرمند فرهیخته می‌گذرد ادبیات نمایشی ما و جامعه هنرمندان تئاتر بیشتر از هر زمان دیگر ارزش و اهمیت این نویسنده متواضع و با اصالت را  درک می‌کنند. پویایی و زنده بودن نمایشنامه‌های باشکوه اکبر رادی با شخصیت‌های ایرانی، نشان‌دهنده فرهنگ و رفتار و باور مردمان این سرزمین است.

برگزاری نخستین جشنواره اکبر رادی، فرصت شایسته‌ای است تا جایگاه و ارزش و اهمیت این نویسنده نامدار هویدا شود. این رخداد به همت هنرمندان و علاقه‌مندان آن نویسنده، یک اتفاق ارزشمند و باشکوه و با نتایج درخشان خواهد بود. در میان این گروه پرتلاش حمیده‌بانو عنقا، همراه دیرآشنای رادی قرار دارد و برآن‌اند تا با اهدافی چون تقویت بنیان نمایشنامه‌‌نویسی ایران، ژرف‌نگری در آثار و اندیشه‌‌های‌ رادی و ارج ‌نهادن یا بهتر شناختن استعدادهای جدید تئاتر گام بردارند. رادی بر این باور بود که شالوده نمایشنامه، شخصیت است و شخصیت، بیش از هر مولفه دیگر، در سخن ظهور و بروز می‌‌یابد و لذا صحنه بی‌گفت‌‌وگو، نهایتاّ به جست‌وخیز و تقلاهایی منجر می‌شود که ارتباطی با هنر گران‌قدر تئاتر ندارد. به باور رادی شیرازه و قلب و مغز هنر تئاتر، همانا نمایشنامه است و تلاش برای نادیده ‌گرفتن یا خفیف جلوه دادن آن، اندیشه را از تئاتر سلب خواهدکرد. مضمون تمامی نمایشنامه‌های رادی، ستایش شرافت انسانی و شایسته‌‌سالاری است. سپاسگزار هنرمندانی هستیم که قدردانی از نمایشنامه‌نویسی را که به وجدان و عدالت باور داشت، از یاد نمی‌برند.

شهرام کرمی

مدیرکل هنرهای نمایشی»

برنامه‌های چهارمین روز نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی

در چهارمین روز از نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی نمایشگاه اسناد تصویری نمایشگاه اسناد تصویری اکبر رادی با مدیریت ابراهیم حسینی از ساعت ۱۶ امروز (دوشنبه) در مرکز هنر پژوهی نقش جهان افتتاح می‌شود.

آثار این نمایشگاه از سه منبع: آرشیو بنیاد اکبر رادی، مجله تصویر تئاتر و ارسال آثار توسط هنرمندان تامین و گردآوری شده و هنرمندانی همچون: حسین زنده‌رودی، ابراهیم حقیقی، محمد وجدانی، کیانوش غریب‌پور، هادی نوید، بهنام صدیقی، محمد افشار، کن رینولدز و... با اثرشان در این رخداد حضور دارند.

بر پایه این گزارش نمایشگاه اسناد تصویری اکبر رادی به جز روز دوشنبه، تا پایان جشنواره همه روزه از ساعت ۱۰ تا ۱۸در محل مرکز هنر پژوهی نقش جهان واقع در تهران- خیابان ولی عصر (عج) بالاتر از تقاطع شهید بهشتی- ضلع جنوب غربی بوستان ساعی- شماره ۲۱۶۹ پذیرای بازدید علاقه‌مندان است.

نمایشنامه‌خوانی «در مه بخوان» و اجرای مونولوگ «آمریکا که آمد بروید زیر سقف‌ها»

در چهارمین روز از نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی در بخش مسابقه مونولوگ از ساعت ۱۵ اجرای مونولوگ «آمریکا که آمد بروید زیر سقف‌ها» نوشته احسان عبدی و طراحی، کارگردانی و بازی مهدی باران‌طلب از ساعت ۱۵ به مدت ۵۰ دقیقه در تالار استاد انتظامی خانه هنرمندان ایران روی صحنه می‌رود. همچنین تالار مشاهیر ایران مجموعه تئاتر شهر نیز از ساعت ۱۸ پذیرای اجرای بخش مسابقه نمایشنامه‌خوانی جشنواره تئاتر رادی با خوانش نمایشنامه «در مه بخوان» به کارگردانی محمد طاهری به مدت ۶۰ دقیقه خواهد بود.

نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی با دبیری بهزاد صدیقی و توسط بنیاد اکبر رادی از ۱۴ تا ۲۲ دی سال جاری در مجموعه ایرانشهر، خانه هنرمندان، نگارخانه آریا، مرکز هنر پژوهی نقش جهان و تئاتر شهر تهران برگزار می‌شود.

پیام شهرام کرمی به نخستین جشنواره تئاتر اکبر رادی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر