کد خبر: 712370 A

روز گذشته در نشست انسان‌شناسی و فرهنگ فیلم «والسی برای تهران» نمایش داده شد و نسبت جوانان و شهر تهران توسط فردین علیخواه و ناصر فکوهی بررسی شد.

به گزارش ایلنا، ‌‌در سلسله نشست‌های انسان‌شناسی و فرهنگ که روز یکشنبه دوم دی در مؤسسه انسان‌شناسی و فرهنگ با همکاری اداره‌کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری انجام گرفت، فیلم «والسی برای تهران» نمایش داده شد و نسبت جوانان و شهر تهران بررسی شد.

در این نشست که در محل پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و با مشارکت اداره‌کل مطالعات اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران برگزار شد ابتدا فیلم مستند «والسی برای تهران» ساخته زینب تبریزی به نمایش درآمد. این فیلم در مورد مهرداد مهدی از نخستین نوازندگان موسیقی خیابانی در تهران است که می‌خواهد برای برگزاری جشنواره خیابانی در شهر تهران گروه خود را دوباره دور هم جمع کند.

پس از نمایش فیلم، فردین علیخواه به صحبت با موضوع «جوانان و شهر تهران» پرداخت.

این جامعه‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان با تبیین دو رویکرد کلی به حضور جوانان در شهر تهران، شامل نگاه منتقدانه و نگاه مدارامحور با جوانان، سر‌فصل‌های مطالعاتی پژوهشگران غربی را در این خصوص تشریح کرد.

او موضوعاتی هم‌چون وندالیزم شهری (صدمه به اشیا و یا آثار فرهنگی عمومی) شامل مطالعه رفتارهای هنجارشکنانه و مجرمانه جوانان توسط حقوقدانان، بررسی آسیب‌هایی که بانوان در شهر با آن روبرو هستند، نگاه هراس اخلاقی (نگاهی مبتنی بر تهدید کننده نظم اجتماعی به جوانان) شخصی‌سازی فضای عمومی شهر توسط آنان و... را مطرح کرده و به ذکر مثال‌هایی برای هر یک از این سرفصل‌ها در شهر تهران پرداخت.

علیخواه سپس با ذکر تاریخچه‌ای درباره پیاده‌راه خیابان برادران مظفر به صورت موردی به تحلیل وقایع‌های اجتماعی مرتبط با جوانان در این خیابان و نیز ارائه راهکارهای پیشنهادی خود پرداخت.

در بخش سوم نیز ناصر فکوهی به بیان نکات و جمع‌بندی در خصوص این مساله پرداخت و به سوالات حاضرین در جلسه جواب داده شد.

فیلم «والسی برای تهران» بررسی نسبت جوانان و شهر تهران
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر