کد خبر: 710136 A

در دیدار رؤسای کتابخانه ملی و مرکز ملی استعدادهای درخشان مطرح شد؛

اشرف بروجردی گفت: زبان و ادبیات فارسی می‌تواند زمینه‌ساز توسعه فرهنگ ایرانی به دیگر کشورها باشد.

به گزارش ایلنا، اشرف بروجردی، روز سه‌شنبه در دیدار با فاطمه مهاجرانی، رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان گفت: در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دارای ظرفیت‌های گسترده و متنوعی است که از جمله آن می‌توان وجود تالارهای تخصصی ایران‌شناسی و اسلام‌شناسی برشمرد.

او در ادامه با تاکید براینکه توجه به زبان و ادبیات فارسی می‌تواند زمینه‌ساز توسعه فرهنگ ایرانی در کشورهای دیگر باشد گفت: کرسی‌های زبان و ادبیات فارسی در بیش از ۴۰ در صد دانشگاه‌های دنیا وجود دارد که باید از آن‌ها استفاده کرد.

رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اضافه کرد: علاوه بر این، حضور اعضای هیات علمی در این سازمان و وجود بستر مناسب پژوهشی دو مزیت مهم برای پژوهش در حوزه ادبیات است.

بروجردی ادامه داد: با انعقاد تفاهم‌نامه می‌توانیم در حوزه پژوهش فعالیت‌های مشترک بسیار خوبی ایجاد کنیم.

بروجردی در ادامه به فعالیت‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی در حوزه بین‌الملل اشاره کرد و گفت: در زمینه توسعه مناسبات با کشورهای فارسی زبان تا حدی که اختیارات اجازه می‌دهد فعالیت‌هایی را انجام داده‌ایم.

مشاور رییس‌جمهوری افزود: یکی از طرح‌های بزرگی که مراحلی از انجام آن نیز صورت گرفته، فهرست‌نگاری همه منابع خطی فارسی سراسر جهان است که در این راستا هم فهرست‌نگاری همه منابع داخل ایران در ۴۵ به پایان رسیده است.

رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان: خواهان همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی در برگزار المپیاد منطقه‌ای زبان و ادبیات فارسی هستیم.

در ادامه این نشست فاطمه مهاجرانی گفت: نزدیک به ۲۰ سال است که المپیاد زبان فارسی در ایران برگزار می‌شود. بنابراین در یک برنامه‌ریزی بلند مدت می‌خواهیم در حوزه توسعه همکاری‌های زبان و ادبیات فارسی در کشورهای فارسی زبان موثر واقع شویم.

رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان ادامه داد: برای تحقق هرچه بیشتر این برنامه‌ریزی، امسال قصد داریم با کشورهای همسایه، برنامه‌ای در حوزه زبان و ادبیات فارسی برگزار کنیم.

او افزود: اگر در حوزه زبان و ادبیات فارسی اقدامی نکنیم، این بیم وجود دارد که سهم خودمان را از دست دهیم، از مجموعه سازمان اسناد و کتابخانه ملی می‌خواهیم به ما در زمینه برگزاری المپیاد ادبی در منطقه کمک کند تا برای اولین بار چنین  برنامه‌ای برگزار شود.

او در ادامه با استقبال از انعقاد تفاهم‌نامه با سازمان اسناد و کتابخانه ملی ابراز امیدواری کرد: در سایه همکاری‌های فی‌مابین و براساس یک برنامه بلندمدت، برگزاری المپیاد زبان فارسی در سطح جهان گسترش یابد.

اشرف بروجردی سازمان اسناد و كتابخانه ملي مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان فاطمه مهاجرانی
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر