کد خبر: 710039 A

سهراب پورناظری درحالی در پست اینستاگرام خود به تخریب محوطه باستانی شوش انتقاد کرد که این تخریب‌ها را با تخریب شوش توسط ارتش آشور و مصیبت زلزله کرمانشاه همسان دانسته است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سهراب پورناظری (آهنگساز و نوازنده) این روزها در پی اتفاقات و تخریب‌هایی که در محوطه تاریخی شوش شاهد هستیم، در پست اینستاگرام خود به این اتفاق اشاره دارد و در نخستین پستی که دراین باره منتشر کرد، نوشت:

چنگال لودرها در دل شهر باستانی شوش

دوستان پس از چندین بار مخالفت سازمان میراث فرهنگی متولیان شهر شوش با حکم شبانه برای کندن زیرگذر به جان شهر باستانی شوش افتادند.

این کار یادآور تخریب شهر اشکانی هترا در موصل و نابودی بودای بادمیان است. عجیب است که ناآگاهانی چون ترامپ و بوش با تمام دشمنی‌شان با ملت ایران در برابر تاریخ تمدن ساز این سرزمین همیشه سر تعظیم فرود می‌آورند اما متولیان شهر کهن شوش اینگونه به جان میراث چند هزار ساله این مرز و بوم افتاده‌اند. به مردم عزیز ایران کهن و همیشه سرافزاز پیشنهاد می‌کنم در مقابل این پدیده دلخراش رفتاری سزاوار همچون زلزله مرگبار کرمانشاه داشته باشند که یقینا این مصیبت کم از آن ندارد....

البته این تنها پست اینستاگرامی پورناظری نبود چراکه او در دومین مطلب خود اطلاعات و تصاویر جدیدی از تخریب‌های شوش را منتشر کرد و نوشت:

طی پیگیری صورت گرفته از روند ایجاد زیرگذر و تخریب محوطه باستانی شوش از منابع آگاه در سازمان میراث فرهنگی گزارش دقیق بدین شرح است:

پس از تخریب پل ورودی شهر به دلیل بر هم زدن نمای شهر!!! طرحی برای ایجاد پل زیرگذر در جوار محوطه باستانی شوش به تصویب شورای شهر شوش می‌رسد (و سؤال اینجاست که آیا نمای شهر بر تخریب آثار باستانی ایران ارجحیت دارد و تنها راه ایجاد زیر گذر این مسیر است؟) که با توجه به نزدیکی این مسیر به سایت باستانی شوش نیاز به استعلام از سازمان میراث فرهنگی جهت کسب اطمینان خاطر از نبود آثار در این مسیر بوده که کارشناس این سازمان، پس از بررسی نظر خود را بر وجود آثار چند دوره تاریخی در جوار این محوطه و ممنوعیت هرگونه عملیات عمرانی به شهرداری و سازمان‌های مرتبط اعلام می‌دارد اما مسئولان امر بی‌توجه به این گزارش دیشب و پریشب اقدام به تخریب و ایجاد گودالی با طول۳۰ متر و عمق ۲ متر می‌کنند که در تصاویر ارسالی شاهد برآمدن اشیا و آثار تاریخی هستیم که با ورود جدی سازمان میراث فرهنگی این خرابکاری متوقف می‌شود.

او در ادامه به برخی از کامنت‌هایی اشاره کرده است که در پست قبلی نوشته شده بود و عکس‌ها را فتوشاپ دانسته بودند و در توضیح این امر نوشت: در پست قبلی شاهد برخی کامنت‌ها مبنی بر فتوشاپ بودن تصویر و تکذیب صحت خبر بودیم که با پیگیری‌های انجام شده این جزییات در اختیار شما قرار گرفت

این سرمایه ملی در کنار هویت‌بخشی به ایرانیان در صورت رونق صنعت توریسم پتانسیل ایجاد انقلاب صنعتی برای مردم شوش را دارد. از مردم فهیم بافرهنگ و دارای تمدن کهنِ این شهر باستانی درخواست دارم حساسیت خود را در این راستا به بالاترین حد برسانند و اجازه کوچک‌ترین تجاوزی را به این حریم ندهند و بدانند تنها راه آبادانی شهر شوش استفاده بهینه از این سرمایه ملی است.

او در پی‌نوشت این پست و تصاویری که در آن آورده نوشته است: اولین عکس تصویری است از حمله ارتش خون‌ریز آشور و تخریب شوش

42

43

44

45

سهراب پورناظری زلزله کرمانشاه تخریب محوطه تاریخی شوش حمله آشوریان محوطه جهانی شوش
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر