کد خبر: 709480 A

بررسی باستان‌شناسی تکمیلی دهستان زهرای پائین بوئین زهرا با هدف کمک به تکمیل نقشه باستان شناسی استان قزوین، ارزیابی مجدد گاهنگاری‌های ارائه شده در خصوص تطورات تاریخی-فرهنگی منطقه و... آغاز شد.

به گزارش ایلنا، فرزاد مافی (سرپرست هیأت باستان شناسی) گفت : جایگاه ویژه دشت قزوین در ادبیات باستان شناسی کشور و به ویژه یافته‌های باستان شناختی محوطه‌های مهم پیش از تاریخی از قبیل زاغه، سگزآباد و تپه قبرستان و ... باعث به وجود آمدن این ذهنیت شده که گویا پژوهش‌های باستان‌شناسی این خطه از کشورمان در حد مطلوب انجام شده است.

این باستان شناس افزود: این درحالیست که بررسی تاریخچه مطالعات باستان شناختی دشت قزوین حکایت از آن دارد که به استثناء کاوش‌های آموزشی-پژوهشی دانشگاه تهران که در طول حدود نیم قرن گذشته تقریباً به صورت مستمر و هدفمند انجام شده، دیگر مطالعات صورت گرفته با وجود دستاوردهای ازرشمند علمی عمدتاً فاقد اهداف بلند مدت و نگاه گسترده بوده است.

وی تصریح کرد: بنابراین انجام پژوهش‌های هدفمند باستان شناسی با رویکرد درک و دریافت کلی وضعیت تطورات فرهنگی – تاریخی منطقه بسیار ضروری می‌نماید.

مافی با اشاره به اینکه در این راستا انجام بررسی‌های باستان شناختی به عنوان یکی از اولویت‌های پژوهشی استان قزوین در دستور کار قرار گرفته و پیش تر تمام شهرستان آبیک در چهار فصل کاری مورد بررسی واقع شد تصریح کرد: در تداوم این مطالعات و به عنوان گام نخست در شهرستان بوئین زهرا برنامه پژوهشی «بررسی باستان شناختی دهستان زهرای پائین بخش مرکزی شهرستان بوئین زهرا، استان قزوین» با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آغازشد.

او مهمترین اهداف این پژوهش را کمک به تکمیل نقشه باستان شناسی استان قزوین، بازشناسی مکان‌ها و محوطه‌های باستانی منطقه به منظور تسهیل در تدوین برنامه جامع پژوهش‌های آتی و شناسایی، معرفی و فراهم نمودن اطلاعات لازم جهت تشکیل پرونده ثبتی اعلام کرد.

وی افزود: ارزیابی مجدد گاهنگاری‌های ارائه شده در خصوص تطورات تاریخی-فرهنگی منطقه، مطالعه برهم کنش‌های احتمالی فرهنگی منطقه با مناطق مجاورو ارزیابی وضعیت محوطه‌های باستانی با هدف شناسایی آسیب‌ها و تهدیدات، با رویکرد ارائه راهکارهای حفاظت حداکثری نیز از اهداف این پژوهش است.

باستان شناسی قزوین کاوش بوئین زهرا
نرم افزار موبایل ایلنا
ارسال نظر